Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Nikunen i Ahonen postulują zmiany w przeprowadzaniu kontroli sprzętu

Nadal nie milkną echa sobotniego konkursu w Ruce, który zapisał się w historii największa liczbą dyskwalifikacji wśród czołowych skoczków. Głos w tej sprawie zabrali także fińscy eksperci związani ze skokami narciarskimi.

- Skoczkowie i trenerzy od dawna mieli wrażenie, że zawodników z czołówki traktuje się z większą pobłażliwością, przez co mogli oni bardziej odważnie podchodzić do eksperymentów z kombinezonami. Został teraz zapoczątkowany trend, który sprawi, że wszyscy jednakowo będą się obawiać dyskwalifikacji - uważa Lauri Hakola, trener reprezentacji Finlandii. 

Wtóruje mu Mika Kojonkoski, szef komisji ds skoków narciarskich w FIS:

- Widać teraz, że celem kontroli jest sprawiedliwa ocena regulaminowości sprzętu u wszystkich zawodników. To, że dyskwalifikowani zostają zawodnicy odnoszący sukcesy, reprezentujący silne drużyny pokazuje wiarygodność tego działania.

Kojonkoski dodaje, że przepisy dotyczące sprzętu nie zostały zaostrzone w żaden sposób przed tym sezonem. Kombinezony są sprawdzane wybiórczo i akurat tym razem niejako losowo głównym celem kontroli stały się nogawki. - Kontroli poświęcamy dużo uwagi, ale nie jesteśmy w stanie zatrudnić armii kontrolerów, stąd przy pomiarze możemy skupić się tylko na niektórych aspektach - dodaje aktualny trener młodych chińskich skoczków narciarskich. 

W taki sam sposób wypowiada się Janne Ahonen, który sam od kilku lat zajmuje się produkcją kombinezonów: - W kombinezonach można skontrolować wiele rzeczy. Podczas konkursu i zaraz po zawodach nie ma czasu na to, by sprawdzać dokładnie każdy aspekt. Dlatego kontroler decyduje się na wyrywkowe sprawdzanie tylko części sprzętu. Akurat tym razem przepuszczalność kombinezonów była sprawdzana w rzadziej kontrolowanych miejscach. I akurat nogawki okazały się nieregulaminowe.

Sporo kontrowersji wywołała sobotnia wypowiedź Tommiego Nikunena dla portalu Yle.fi. Były trener Finów i współtwórca wielkich sukcesów Ahonena i spółki dał do zrozumienia, że w ubiegłym sezonie kontrole dla najlepszych mogły być dalekie od sprawiedliwych. Jak twierdzi, poprzedniej zimy zawodnicy mieli być czasem na półmetku zawodów z góry informowani, jakie części  ich kombinezonu odbiegają od norm i które będą  sprawdzane po finałowej serii. Mogli zatem odpowiednio się do tego przygotować i założyć na drugi skok taki kostium, który spełniał wymagane normy w konkretnych miejscach. - Absolutnie w to nie wierzę. To całkowicie niemożliwe, by coś takiego mogło mieć miejsce - stanowczo zaprzeczył Kojonkoski.

Według Nikunena najlepszym rozwiązaniem byłoby kompleksowe sprawdzanie kombinezonu tylko raz, na samym początku weekendu. Taki pomysł zdecydowanie popiera Ahonen: - To pozwoliłoby na wyeliminowanie oszustw, zaoszczędziłoby też skoczkom sporo stresu. Bywa czasem tak, że organizm, ciało skoczka, minimalnie zmienia się przez weekend. Ktoś może być jednego dnia węższy w talii o centymetr niż dnia poprzedniego. W tej chwili ten sam kombinezon, niezależnie od zawodnika może raz być zgodny z przepisami, a raz nie. 

Były znakomity skoczek wielokrotnie w czasie swojej kariery podnosił kwestię nadużyć, które związane są ze sprzętem u skoczków. Po sezonie 2014/15 w świat poszła jego wypowiedź porównująca je do stosowania dopingu: - W minionym sezonie machinacje z kombinezonami przekroczyły wszelkie dopuszczalne granice. - denerwował się Fin - To jest tak, że jeżeli z powodu kaszlu łyknę nieodpowiednią tabletkę, zdyskwalifikują mnie na minimum dwa lata. A jeżeli za sprawą sztuczek z kombinezonem wygram złoty medal, to w najgorszym razie zdyskwalifikują mnie w tym konkretnym starcie. To jest gorsze niż doping i powinno być surowo karane!