FIS poparła pomysł włączenia konkursu pań na dużej skoczni do programu MŚ
Podczas czwartkowego posiedzenia w Zurychu, Rada FIS udzielła poparcia Norwegom o dołączenie konkursu indywidualnego kobiet na dużej skoczni do programu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Nowa konkurencja mogłaby zadebiutować już w przyszłym roku w Oberstdorfie.
Decyzja Rady FIS musi uzyskać jeszcze poparcie i zostać zatwierdzona na majowym Kongresie FIS w Tajlandii. Wszystko wskazuje jednak na to, iż potwierdzenie wniosku wydaje się być formalnością.
Tym samym podczas najbliższych mistrzostw świata w Oberstdorfe może zostać rozegranych aż siedem konkursów w skokach narciarskich: po trzy konkursy mężczyzn i kobiet (zawody indywidualne na normalnej i dużej skoczni oraz rywalizacja drużynowa) oraz zmagania mikstów. Po raz pierwszy zarówno panie jak i panowie będą miały identyczną liczbę szans medalowych.
- To niesamowite. Chcę podziękować wszystkim działaczom za ich życzliwość w tej sprawie. Szczególnie prezesowi naszego związku, który pracował dzień i noc przez ostatni tydzień, naszej minister kultury i równości płci oraz naszemu dyrektorowi sportowemu - mówi Norweżka Maren Lundby, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu.
- Bardzo się cieszę, że Rada FIS jednogłośnie poparła propozycję Norweskiego Związku Narciarskiego, aby włączyć konkurs pań na dużej skoczni do programu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym - mówi prezes federacji, Erik Roeste: - Wszyscy chcemy zobaczyć w przyszłym roku Maren oraz inne zawodniczki na dużej skoczni w Oberstdorfie.
- Ta decyzja udowadnia, że FIS jest organizacją, która w razie potrzeby umie podejmować szybkie i dobre decyzje. To daje pewność, że zmierzamy we właściwym kierunku - dodaje dyrektor sportowy związku, Clas Brede Braathen.
Skoki narciarskie kobiet zadebiutowały na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w 2009 roku, kiedy to w Libercu rozegrano konkurs indywidualny na normalnej skoczni. Cztery lata później w Val di Fiemme do programu dołączono konkurs drużyn mieszanych, zaś przed rokiem w Seefeld - zawody drużynowe pań.
Skoczkinie rywalizują także od 2014 roku na zimowych igrzyskach olimpijskich w konkursie na normalnej skoczni. Za dwa lata w Pekinie w programie olimpijskim zadebiutuje rywalizacja mikstów.
To nie jedyna decyzja Rady FIS związana ze skokami narciarskimi, która została podjęta podczas lutego posiedzenia. Działacze wyrazili zgodę na zmniejszenie liczby dni treningowych podczas mistrzostw świata i zimowych igrzysk olimpijskich z trzech do jednego dnia.