Dalsze problemy Norwegów
Skutki pandemii koronawirusa dają się światu sportów zimowych coraz bardziej we znaki. Kolejne złe wieści docierają z Norwegii. Niedawno pisaliśmy o ograniczeniu nagród finansowych dla zawodników, którzy stanęli na podium RAW Air. Pomimo takich kroków, organizatorzy norweskich zawodów są w trudnej sytuacji. Komitet Organizacyjny Festiwalu Sportów Zimowych Holmekollen stoi w obliczu bankructwa.
Norweski turniej przypadł na okres, gdy w Europie szybko rosła liczba zakażonych koronawirusem, a rząd wprowadzał środki zaradcze. Norweski Związek Narciarski poniósł w związku z tym spore straty finansowe, natomiast organizatorom z Oslo grozi bankructwo.
- Być może bankructwa uda się uniknąć, ale sytuacja jest bardzo trudna - przyznał w rozmowie z VG Birger Magnus, przewodniczący komitetu organizacyjnego Festiwalu Sportów Zimowych Holmekollen.
Ze względu na pandemię, zawody pucharu świata w skokach, biegach oraz kombinacji norweskiej, rozgrywano przy pustych trybunach, z kolei puchar świata w biathlonie trzeba było odwołać. W związku z tym organizatorzy ponieśli straty w wysokości 15 milionów koron norweskich (około 6 milionów złotych). Około połowy tej straty udało się już pokryć z różnych źródeł.
- Wciąż brakuje nam około siedmiu i pół miliona. Prowadzimy rozmowy z różnymi podmiotami. W czwartek otrzymaliśmy obietnicę ze strony władz Oslo, że wesprą nas kwotą pół miliona. W tym wypadku wciąż zostałoby siedem milionów - powiedział Magnus.
Pomoc obiecała też Grupa OBOS. Największa norweska firma deweloperska wesprze organizatorów kwotą miliona koron. Stanie się tak jednak tylko pod warunkiem, że komitet znajdzie pozostałe sześć milionów. Organizatorzy liczą również na specjalne fundusze publiczne, które państwo norweskie wypłaca wszystkim dotkniętym kryzysem, związanym z pandemią. Takie środki organizatorzy mogliby otrzymać nie bezpośrednio od państwa, ale jedynie za pośrednictwem Norweskiego Związku Narciarskiego, lub Norweskiej Konfederacji Sportu i Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego. To ostatnie ciało jest organizacją sportową koordynującą i propagującą sport w Królestwie Norwegii. Skupia 12 000 klubów sportowych, oraz 19 regionalnych i 54 krajowe organizacje sportowe. Rząd Norwegii obiecał przekazać jej 600 milionów koron w ramach tarczy antykryzysowej.
Organizatorzy nie otrzymali od swych wierzycieli nieprzekraczalnego terminu spłaty, ale sytuacja jest trudna również dla nich i wywierają presję na organizatorach.
- Przekroczyliśmy już pierwotne terminy spłaty. Komunikujemy się z wierzycielami na bieżąco, zdajemy sobie sprawę z tego, że sami popadli w kłopoty finansowe. Mówimy o firmach kateringowych, hotelach, firmach organizujących wydarzenia, biurach podróży, przewoźnikach. Ta sytuacja dotyka nas wszystkich - dodał przewodniczący komitetu.
Sytuację komplikuje fakt, że komitet jest zadłużony w Norweskim Związku Narciarskim, który jest jego właścicielem. Dlatego federacja nie może bezpośrednio dofinansować komitetu nowymi funduszami. Może jedynie zgodzić się na odroczenie spłaty długu, lub jego umorzenie. Jednocześnie związek też poniósł spore straty. - Pracujemy ciężko nad znalezieniem wyjścia z tej trudnej sytuacji. Jak na razie spotykamy się ze zrozumieniem i dobrą wolą u wszystkich zaangażowanych stron - powiedział Espen Graff - rzecznik prasowy związku.
- Jesteśmy winni związkowi cztery miliony koron. Liczymy na wyrozumiałość, gdyż bankructwo komitetu oznaczałoby dla związku większe straty, niż ewentualne umorzenie długu. Bankructwo oznaczałoby potrzebę powołania nowej spółki w przyszłym roku, co wiąże się z wieloma kosztami - zauważył Birger Magnus.