Alexander Herr miał skakać dla Polski. „Nikt nie chciał mi pomóc”
Rok 2006. Polskie skoki to w zasadzie tylko Adam Małysz, choć i ten jest akurat po nieudanym, jak na jego możliwości i ówczesne oczekiwania, sezonie olimpijskim. W czołowej „50” klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, na niemal samym jej końcu, można znaleźć jeszcze jednego reprezentanta biało-czerwonych, mającego najlepsze lata daleko przed sobą, Kamila Stocha. W takim momencie w przestrzeni medialnej padają słowa wyrzuconego z reprezentacji Niemiec Alexandra Herra: „Chcę reprezentować Polskę”.
Zadyma w Pragelato
Drużynowy mistrz świata z Lahti z 2001 roku, dwukrotny „podiumowicz” Pucharu Świata, podczas igrzysk olimpijskich w Pragelato zostaje odsunięty przez trenera Petera Rohweina od składu na konkurs na dużej skoczni. W seriach treningowych skacze tak znakomicie, że jego nazwisko zaczyna przewijać się nawet w kontekście faworytów do podium. Po pierwszych trzech próbach na dużym obiekcie zajmuje kolejno 1,2 i 7 miejsce. Ostatnia rozegrana sesja treningowa miała poprzedzać odwołane, jak się później okazało, kwalifikacje. W dużej mierze poustawianej przez wiatr klasyfikacji Herr, który trafił na podmuch z tyłu, ląduje awaryjnie na 108,5 metrze. To o sześć metrów bliżej niż uzyskał Chińczyk Yang Li, co najlepiej świadczy o loteryjności uzyskiwanych odległości na tym treningu. Martin Schmitt w dobrych warunkach skoczył 121,5 metra.
Zdaniem trenera Petera Rohweina był to wystarczający powód do tego, by to Schmitt a nie Herr uzupełnił niemiecką kadrę na olimpijski konkurs na dużej skoczni. Ten drugi jest zdezorientowany. Najpierw nie może uwierzyć, w to co usłyszał od swojego trenera, a gdy dociera do niego, co tak naprawdę się wydarzyło, pakuje się i wraca do Niemiec. Jak się później okaże, w tym momencie zakończyła się jego profesjonalna kariera sportowa.
- To wydarzenie było tak naprawdę kroplą, która przelała czarę goryczy, to był trudny czas i trudne relacje – mówi nam Alexander Herr. - Oczywiście, gdybym miał wtedy ten poziom świadomości, który mam dziś, pewnie inaczej bym rozegrał tę sytuację, ale niczego nie żałuję i nie mam sobie nic do zarzucenia.
Zimna wojna ze Schmittem
Napięcie pomiędzy Herrem a Rohweinem, między którymi nigdy nie było chemii, zaczęło się nasilać w okolicach Turnieju Czterech Skoczni. Trener obiecał swojemu podopiecznemu nowy kombinezon wysokiej jakości, później miał go zwodzić, w końcu już na igrzyskach dostarczyć strój niedopasowany do jego fizjonomii i wymagający gorączkowego przeszywania. W jednym z późniejszych wywiadów Herr zarzucał też szkoleniowcowi zmuszanie zawodników do naginania przepisów dotyczących sprzętu.
Rykoszetem po całym olimpijskim zajściu oberwały koleżeńskie czy nawet przyjacielskie relacje Herra i Schmitta: - Nasze kontakty stały się chłodne, bardzo chłodne. Właściwie przestaliśmy ze sobą rozmawiać, po żadnej ze stron nie było woli wyjaśnienia tej sprawy. W 2009 roku zaczęliśmy znów razem trenować, wtedy było już ok. Uznaliśmy, że nie warto się wadzić, w końcu znamy się od dziecka, poznaliśmy się chyba w wieku sześciu lat, trenowaliśmy w jednym klubie, dużo razem przeżyliśmy. W grudniu minionego roku mieliśmy okazję spotkać się po latach, spędzić ze sobą parę godzin. Przegadaliśmy cały wieczór w fajnej atmosferze.
Wróćmy do Pragelato. Dla skoczków reprezentacji Niemiec igrzyska okazały się porażką. Z Półwyspu Apenińskiego wrócili na tarczy, bez jednego choćby medalu. Najbliżej podium był Michael Uhrmann, któremu do brązowego medalu zabrakło na normalnej skoczni pół punktu. Niemiecka federacja stanęła jednak murem za Rohweinem, a Herr został wydalony ze struktur DSV. Nie miał jednak jeszcze ochoty kończyć ze skakaniem.
Kierunek Polska
- W porozumieniu z Wolfgangiem Hartmannem, trenerem szwedzkiej kadry, rozpocząłem przygotowania z tamtejszą reprezentacją - opowiada niemiecki banita. - Zostałem dobrze przyjęty, wszystko zdawało się poprawnie układać, ale formalności okazały się nie do przeskoczenia. Na obywatelstwo musiałbym czekać dwa, dwa i pół roku, być może jeszcze dłużej. Miałem wtedy już prawie 28 lat i to było dla mnie nie do zaakceptowania. Pomyślałem więc o tym, by skakać dla Polski. Moi dziadkowie mieszkali w okolicach Gdańska, urodziła się tam moja mama. Dziadek wyemigrował w 1957 roku, kiedy mama miała trzy lata.
Nie będąc formalnie członkiem żadnej reprezentacji, lato 2006 Alex spędził bardzo pracowicie. Oddał kilkaset skoków, przygotowując się fizycznie i mentalnie do zasilenia szeregów polskiej kadry. Znał blisko zarówno Adama Małysza jak i ówczesnego trenera Polaków, Hannu Lepistoe, co miało pomóc, jak sądził, w szybkiej aklimatyzacji. W grę wchodziła jednak jeszcze kwestia ewentualnej karencji po zmianie barw. Optymizmem napawała go historia kolegi z reprezentacji, Michaela Moellingera, który po konflikcie z federacją przed LGP 2003, niespełna rok później był już reprezentantem Szwajcarii, skąd pochodziła jego mama. Wtedy zaczął się jego najlepszy okres w karierze. Gazeta Wyborcza dotarła do 83-letniego dziadka Alexandra Herra, który przyznał, że marzy o tym, by zobaczyć swojego wnuka skaczącego dla biało-czerwonych barw. W przypadku Emmanuela Olisadebe czy Rogera Guerreiro, którzy wzmocnili polską reprezentację piłkarską, proces przyznawania obywatelstwa, przy zaangażowaniu kilku stron przebiegł ekspresowo. Herr nie został jednak beneficjentem przywilejów, jakie spotkały wyżej wymienionych sportowców.
Sprawa przez długi czas stała w miejscu. Na początku 2007 roku swej potężnej irytacji przebiegiem sprawy w rozmowie z naszym portalem nie kryła Sabine-Pfaff Mrokon, adwokat niemieckiego skoczka: - Wreszcie odnalazły się dokumenty w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, jednak nikt nimi się jeszcze nie zajął. Jak długo to może potrwać, nikt nam nie umie powiedzieć. Na początku mówiono, że ktoś się zajmie aktami tak szybko, jak to możliwe. Próbowałam się także kontaktować z panem Apoloniuszem Tajnerem, ale nie odpowiedział na mój e-mail. Potwierdza to, że PZN nie chce, aby Alex Herr skakał dla Polski.
W lipcu 2007 roku Herr ogłosił zakończenie kariery. - Chcę wyraźnie powiedzieć, że nie mam dziś pretensji do Polskiego Związku Narciarskiego i Apoloniusza Tajnera. Z tego co pamiętam wszystko rozbiło się o opieszałość urzędników. Nikt nie chciał mi pomóc. Wniosek złożyłem w polskim konsulacie w Monachium i od początku były problemy – wyznaje po latach.
Stara miłość nie rdzewieje
- Jakiś czas po odstawieniu nart, znów zaczęło mi brakować skoków – wspomina - Nieporozumienia z niemiecką federacją się zatarły, w 2009 roku stwierdziłem, że spróbuję jeszcze raz. Za cel postawiłem sobie igrzyska w 2014 roku. Udało mi się nawet dostać do kadry na zawody Letniego Grand Prix w Hinterzarten, ale, ogólnie rzecz biorąc, nie wyszło. Nie potrafiłem skakać na takim poziomie, jak wcześniej. Musiałem pogodzić się z tym, że to koniec. Patrząc dziś wstecz, muszę powiedzieć jednak, że jestem zadowolony ze swojej kariery. Byłem drużynowym medalistą mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach, stawałem indywidualnie i drużynowo na podium Pucharu Świata, przez kilka lat byłem podstawowym zawodnikiem naszej reprezentacji, zdobyłem tytuł mistrza Niemiec. Choć trzeba przyznać, że jako junior zapowiadałem się na zawodnika jeszcze wyższej klasy – ocenia czterokrotny indywidualny i drużynowy medalista mistrzostw świata juniorów.
- Param się dziś kilkoma różnymi zajęciami. Prowadzę firmę, która zajmuje się szkoleniem zawodowym, pracuję na Uniwersytecie jako wykładowca zarządzania, jestem konsultantem do spraw zarządzania doradztwem coachingowym i opieką zdrowotną dla firm. Mam rodzinę, prawie siedmioletniego syna i dziesięcioletnią córkę z pierwszego małżeństwa. Nadal interesuję się skokami, choć może nie aż tak bardzo jak kiedyś. Staram się oglądać transmisje z zawodów i wydaje mi się, że wciąż się na tym trochę znam. Uważam, że droga, jaką obrały skoki narciarskie jest właściwa, choć parę elementów wciąż wymaga dopracowania. Bardzo mi imponują polscy skoczkowie, zwłaszcza Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Progres, jaki ten drugi wykonał w ostatnich latach jest niewiarygodny. Świetną pracę Horngachera w bardzo dobry sposób kontynuuje Doleżal, ale nie ma się co dziwić, bo to w końcu facet z dobrego rocznika, 1978, tak jak ja (śmiech). Poza tym znakomite wrażenie robi na mnie Stefan Kraft, osobiście wiążę duże nadzieje z powrotem Severina Freunda, bardzo mu kibicuję i liczę, że odnajdzie swoją formę.