Bez kibiców i z dwoma konkursami indywidualnymi - nowe założenia LGP w Wiśle
Tegoroczna edycja Letniego Grand Prix w skokach narciarskich mężczyzn ruszy pod koniec sierpnia w Wiśle-Malince. Niestety, wszystko wskazuje na to, iż rywalizacja najlepszych zawodników świata odbędzie się za drzwiami zamkniętymi dla kibiców. Niewykluczone, że w najbliższych dniach dojdzie też do zmiany programu zawodów.
- Wszystko dokładnie określa wydane rozporządzenie. Na ten moment przygotowanie obiektu do panujących wytycznych, aby zagwarantować bezpieczeństwo kibicom, wymagałoby z naszej strony horrendalnych cen biletów, co nie jest naszym celem - mówi Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego.
Działacz podkreśla, że planowany termin zawodów (21-23 sierpnia) jest niezagrożony, a wszystkie serie oceniane będą transmitowane w telewizji. - Być może czeka nas delikatna zmiana programu zawodów. Możliwe, że zamiast konkursu drużynowego oraz indywidualnego odbędą się dwa indywidualne. Ta kwestia była omawiana dziś przez Sandro Pertile oraz trenerów poszczególnych zespołów - zdradza Winkiel.
Dlaczego fani skoków nie będą mogli obejrzeć swoich ulubieńców w akcji, jak od kilku tygodni ma to miejsce na przykład na stadionach piłkarskich? - Stadiony są już wybudowane, wobec czego łatwiej przygotować trybuny i zachować wymagane odstępy. Nasza infrastuktura powstaje na potrzeby danych zawodów. Bezpieczna organizacja imprezy masowej w takich warunkach generuje ogromne koszty - tłumaczy sekretarz generalny PZN.
Dla Wisły będzie to już ósma inauguracja letniego cyklu w historii. Miasto organizuje zawody Grand Prix nieprzerwanie od 2010 roku. - Na letnich konkursach nigdy nie da się zarobić. Bardziej chodzi o przedłużenie sezonu zimowego, robiąc ukłon w stronę sponsorów oraz kibiców. Staramy się, aby wszystko odbyło się bezpiecznie oraz bez poniesienia strat finansowych. Skoczkowie nie trenują dla sztuki, chcą startować w zawodach - dodaje Winkiel.
Istnieje jednak wariant, w którym garstka kibiców zostanie wpuszczona na teren obiektu im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. - Jedyną możliwością jest poluzowanie obostrzeń do czasu zawodów, wówczas będziemy starać się o przeprowadzenie imprezy, która nie będzie masowa. W takim scenariuszu będziemy w stanie zachować przyzwoitą kwotę wejściówek i wpuścić niewielką grupę osób na trybuny. Zakładamy jednak, że zawody odbędą się bez udziału kibiców, których nie bierzemy pod uwagę przy planach budżetowych - uzupełnia działacz.
Zobacz także: Austria odwołuje letnie zawody międzynarodowe!