Wisła otrzymała propozycję nowego terminu zawodów Pucharu Świata od FIS
- Tej zimy będziemy gospodarzem inauguracji Pucharu Świata po raz czwarty, ale mam wrażenie, że po raz ostatni. Zwróciłem się do Sandro Pertile i dostaliśmy wstępną propozycję w postaci początku grudnia, ale trzy tygodnie niewiele zmieniają i nie satysfakcjonuje nas to. Optymalnym rozwiązaniem byłby termin styczniowy - mówi Andrzej Wąsowicz w rozmowie ze Skijumping.pl, szef komitetu organizacyjnego, który tego lata jako jedyny podjął się organizacji zawodów Grand Prix.
W piątek i sobotę na obiekcie im. Adama Małysza przeprowadzono dwa konkursy tzw. drugiej ligi. Dwukrotnie triumfował Niemiec Martin Hamann, a żaden z Polaków nie zdołał wskoczyć na podium. - Długo dyskutowaliśmy na temat losów tej imprezy. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nikt oprócz nas nie podejmie się organizacji Letniego Pucharu Kontynentalnego. Do tego doszedł aspekt sportowy. Adam Małysz i trenerzy przekonali mnie, że warto zorganizować te zawody, by zdobyć punkty. Nie zamierzam oceniać występu naszych skoczków, ponieważ to rola szkoleniowców, natomiast jako kibic nie jestem do końca zadowolony. Mogło być lepiej - nie ukrywa Andrzej Wąsowicz.
Wcześniej, pod koniec sierpnia, w Wiśle odbyły się też dwa konkursy rangi Letniego Grand Prix, które zdominowali czołowi reprezentanci naszego kraju. - Dla nas był to kolejny test w dobie pandemii. Kolejny raz daliśmy sobie radę i zorganizowaliśmy zawody. Czeka mnie jeszcze rozmowa z koordynatorem Pucharu Kontynentalnego, ale wstępne wnioski są dla nas bardzo pozytywne. Oceniono nas dobrze i pogratulowano. Na razie wszyscy nas chwalą, ale nie chciałbym popaść w rutynę. Czekamy na sporządzenie dokładnego raportu, na bazie którego będzie można wyciągnąć wnioski organizacyjne - dodaje prezes Śląsko-Bęskidzkingo Związku Narciarskiego.
Puchar Świata w skokach mężczyzn już po raz czwarty z rzędu ma rozpocząć się w Beskidzie Śląskim. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych zakażeniach koronawirusem, co jest niechlubnym rekordem. Czy zawody zaplanowane na 21-22 listopada nie są zagrożone? - Jako organizatorzy ponosimy duże ryzyko. Od 18 października zamierzamy produkować śnieg, ale trudno przewidzieć najbliższą przyszłość. Padł nowy rekord dobowych zakażeń w Polsce, co jest niepokojące. Nikt nie daje gwarancji i kolejny raz będziemy musieli ryzykować. Nie chodzi wyłącznie o nasz kraj, ale i sytuację w innych państwach rywalizujących w zawodach. Nikt nie przyjedzie do Polski, jeśli zagrożenie będzie duże. Niemniej, na ten moment aktualny pozostaje listopadowy termin inauguracji Pucharu Świata - twierdzi polski działacz.
Jak wobec wielu znaków zapytania klarują się losy wiślańskich konkursów Pucharu Świata w kolejnych latach? - Zwróciłem się do Sandro Pertile, aby uwzględnił nas w bardziej zimowym terminie przy okazji tworzenia kalendarza na sezon 2021/22. W kontekście nadchodzącego sezonu niewiele da się już zmienić, natomiast listopadowa data zawodów wymaga od nas poniesienia olbrzymich kosztów, aby wyprodukować niezbędną ilość śniegu na czas. Dostaliśmy wstępną propozycję w postaci początku grudnia, ale trzy tygodnie niewiele zmieniają z naszego punktu widzenia i nie satysfakcjonuje nas to. Dla nas optymalnym rozwiązaniem byłoby to, co przerabialiśmy w styczniu 2017 roku, kiedy wiślański weekend poprzedzał rywalizację w Zakopanem. Przy takim układzie bylibyśmy szczęśliwi - podkreśla szef wiślańskiego komitetu organizacyjnego.
- Tego lata wyciągnęliśmy rękę do FIS. Działacze wiedzą, że sprawdziliśmy się, co ma znaczenie przy organizacji kolejnych zawodów. Liczymy na to, że otrzymamy normalny termin konkursów. Pamiętam liczbę testów na arenie międzynarodowej, którą musieliśmy przejść, aby otrzymać prawo do organizacji konkursów najwyższej rangi w sezonie zimowym. Udało nam się to, tej zimy będziemy gospodarzem inauguracji Pucharu Świata po raz czwarty, ale mam wrażenie, że po raz ostatni - kończy Wąsowicz.
Korespondencja z Wisły, Dominik Formela