Kontrowersje wokół przebudowy Granaasen
Już w tym tygodniu Trondheim ma zostać ogłoszone gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Spory w Norwegii nadal budzi jednak kwota, którą ma pochłonąć modernizacja kompleksu Granaasen.
Wobec braku kontrkandydata pewne jest, iż to portowe miasto leżące w regionie Soer-Troendelag już po raz drugi w historii będzie organizować światowy czempionat w narciarstwie klasycznym. Mowa o imprezie, która ma odbyć się w 2025 roku. Poprzednio mistrzostwa miały tu miejsce w 1997 roku, kiedy indywidualnie triumfowali Janne Ahonen i Masahiko Harada, a drużynowo równych sobie nie mieli Finowie. Teraz konieczna jest modernizacja wieloletniej areny Pucharu Świata. Kością niezgody są jednak środki, które mają zostać przeznaczone na ten cel.
Pierwotnie dostosowanie kompleksu do wymogów FIS miało pochłonąć niespełna miliard koron norweskich (NOK). Aktualnie mówi się, iż realizacja projektu może kosztować nawet 1,25 mld NOK. Połowa tej kwoty zostanie poświęcona na skocznie narciarskie. Część lokalnych polityków już w 2019 roku kwestionowało kandydaturę Trondheim, sugerując nawet jej wycofanie. Zdaniem sceptycznie nastawionej grupy członków rady miasta - inwestowanie w skocznie, z których korzysta garstka społeczeństwa, jest niepotrzebna i nieopłacalna na tle innych potrzeb regionu. Z pomocą komitetowi organizacyjnemu przyszedł jednak norweski rząd, który zaoferował wsparcie w postaci 180 mln NOK. Warunkiem jest organizacja MŚ w 2025 roku. W międzyczasie powstał pomysł podziału kosztami oraz organizacją imprezy z Lillehammer, ten jednak szybko odrzucono.
Leif Welhaven, dziennikarz Verdens Gang, kwestionuje sens wydawania publicznych środków w tak dużym wymiarze na sport, który uprawia tak niewiele osób w porównaniu do innych dyscyplin. Zwolennicy projektu podają argument, iż w grę wchodzi przebudowa nie tylko skoczni, ale i tras narciarskich, z których będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec regionu, a sama arena przez kolejna lata będzie mogła być wykorzystywana do organizacji zawodów rangi międzynarodowej. Norweski dziennikarz podkreśla jednak, iż regularnie z samych skoczni w skali roku korzystać będzie około 70 zawodników, co jest liczbą marginalną, a temat uwagi poświęcanej organizacji MŚ w 2025 roku nazywa "świętą krową" - nawet w czasach kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. Przeciwnicy w ramach debaty przytaczają też przykład MŚ 2011 w Oslo, przy okazji których wielokrotnie przekroczono zakładany budżet. Komitet organizacyjny zapewnia, iż tym razem kontrola kosztów ma odbywać się na zdrowszych warunkach.
- Za te pieniądze można wybudować kryty stok narciarski, bądź zamkniętą trasę do narciarstwa biegowego. To obiekty, które społeczeństwo może wykorzystywać przez cały rok. Skocznie są przeznaczone dla ograniczonej grupy młodych mężczyzn z zaburzeniami odżywiania - grzmi jeden z internautów na łamach vg.no. - Ten kompleks był i jest używany przez cały rok, choćby do koncertów czy innych imprez masowych - odpowiada inny z uczestników dyskusji. - Koncerty i tym podobne wydarzenia mogą się odbyć bez wydawania 650 mln koron na przebudowę skoczni - odpowiada kolejny internauta.
Dodajmy, iż konieczność przebudowy skoczni w Trondheim stawia pod ścianą organizatorów turnieju Raw Air, który w sezonie 2021/22 - na kiedy planowane są prace budowlane na Granaasen - będzie musiał zmienić swój format. Wstępny kalendarz Pucharu Świata na omawianą zimę zakłada, iż rywalizacja rozpocznie się w Lillehammer, następnie zawodnicy przeniosą się do Oslo, gdzie dwukrotnie zmierzą się na Holmenkollbakken, a następnie odbędzie się finał w Vikersund. Do tej pory Norwegowie nie poinformowali o szczegółach planu przeprowadzenia swojego turnieju bez obecności Trondheim, które od początku istnienia imprezy jest przedostatnim przystankiem, poprzedzającym loty na Vikersundbakken.
Trondheim oficjalnie ma zostać gospodarzem MŚ 2025 już w najbliższą sobotę, podczas trwającego Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Wcześniej Norwegowie dwukrotnie przegrywali batalię o prawo organizacji tego wydarzenia - w 2021 roku z Oberstdorfem i w 2023 roku z Planicą.
Kliknij, aby zobaczyć wizualizację zmodernizowanego kompleksu Granaasen w Trondheim >>>