Puchar Świata z nową grafiką telewizyjną. Premiera w Wiśle
Do pierwszej transmisji telewizyjnej z Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostały 23 dni. Wtedy to na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle rozegrane zostaną kwalifikacje do konkursu indywidualnego. Będzie to jednocześnie debiut nowej oprawy graficznej cyklu.
Nad zupełnie nowym formatem grafik telewizyjnych zawodów Pucharu Świata władze FIS pracowały od blisko dwóch lat. Informacje o zmianie oprawy od sezonu 2020/2021 potwierdził w czerwcu portal Skijumping.pl. Wtedy też, zdaniem kierownictwa światowej federacji, wciąż trwały prace testowe nad odświeżeniem przekazu graficznego.
Zobacz więcej: Zmiany w transmisji Pucharu Świata. FIS pracuje nad nową grafiką telewizyjną
Za nową oprawę graficzną Pucharu Świata, podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich wersji, odpowiada firma Swiss-Timing. Za wzór nowej oprawy wybrano zestaw grafik stworzonych na potrzeby mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim, które rozegrano w 2019 roku w szwedzkim Åre. Nowy układ był następnie testowany podczas PŚ w narciarstwie alpejskim w sezonie 2019/2020. Teraz władze FIS wydały zielone światło na wprowadzenie nowej szaty graficznej do wszystkich dyscyplin Pucharu Świata.
Jak przekonuje firma Swiss-Timing, nowy format graficzny to przede wszystkim odświeżenie pod względem wizualnym. Niezmienny pozostanie układ, zachowanie oraz zawartość grafik. Jedyną różnicą jest wygląd. Zmianie ulegnie kolorystyka, tła oraz wykorzystywane czcionki. Oficjalnie grafika telewizyjna została już przystosowana na potrzeby skoków narciarskich i czeka na swój debiut podczas inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata w Wiśle (20-22 listopada). Jej finałowa prezentacja miała miejsce podczas ostatniego seminarium telewizyjnego FIS.
W nowym formacie dominuje biały kolor, który jest uzupełniany przez czarne elementy. Wspomniany układ zastąpi dotychczasową grafikę telewizyjną, utrzymywaną w ciemnogranatowej tonacji ze złotymi ozdobieniami. Została ona wprowadzona w sezonie 2011/2012 i obowiązywała przez 9 sezonów. Był to najdłużej obowiązujący format graficzny Pucharu Świata w skokach narciarskich, odkąd FIS w połowie lat 90. XX wieku ujednoliciła system transmisji zawodów tego cyklu.
Podczas seminarium telewizyjnego firma Swiss-Timing zaprezentowała dodatkowo nowe możliwości wykorzystywania technologii czujnika ruchu. Jej rezultaty mają być wykorzystywane zarówno przez trenerów do analizy wyników, jak i przez telewizje dla urozmaicenia przekazu dla widzów.
Nowe usprawnienia zostały wprowadzone przy wykorzystaniu wiązań firmy Slatnar. Poprawiony został algorytm, który ma odpowiadać za jeszcze większą precyzję pomiarową. W przypadku wykorzystania systemu, widzowie będą mieli podgląd m.in. na kąt między nartami zawodników, wysokość w metrach nad ziemią, prędkość na linii dwudziestego metra, poziom stabilizacji lotu, wskaźnik opadania nart oraz wysokości lądowania.