Zdążą przed Vancouver?
W 2010 roku Kanada bedzie przeżywać wielkie, sportowe święto: Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jak do tej prestiżowej imprezy przygotowują się skoczkowie z tego kraju? O specyficznej sytuacji tej dyscypliny w Kanadzie opowiedziała nam pani Monika Bafia.
Grupę młodych Kanadyjczyków spotkaliśmy na letnich Mistrzostwach Polski w Zakopanem. Młodzi chłopcy przyjechali wraz ze swoim głównym trenerem - Tadeuszem Bafią. Nie występowali na tych zawodach w roli gwiazd, zajmowali miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce.
-"Obraz skoków kanadyjskich jest zupełnie inny niż w Europie. Zawodnicy tutaj są inaczej nastawieni do sportu niż to spotykamy na starym kontynencie. Kto uprawia sport w Kanadzie - już pochodzi z majętnej rodziny, kto jest biedniejszy - nie należy do klubów sportowych, bo nie mógłby ich opłacić. System dyktuje motywacje zawodników."
-"Mimo, iż są to chłopcy zdolni, mający w sobie zapał do tego co robią, to jednak nie odczuwają presji, aby zwyciężać. Warunki życia w Kanadzie są nieporównywalne do sytuacji, w jakiej znajduje się młodzież polska (tam w wieku 16 lat każdy ma samochód, bo rodziców stać na taki prezent). Młodzi Kanadyjczycy stawiają przede wszystkim na dobre wykształcenie, bo tylko ono gwarantuje im bezpieczną przyszłość, a sport traktują raczej jako formę rekreacji, bo o finansowych korzyściach z uprawiania go nie ma mowy, a państwo żadnego finansowego wsparcia także nie gwarantuje."
Skoki narciarskie w Kanadzie rozwjają się mimo niesprzyjającego otoczenia (nawet w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich w Calgary pomijano wydarzenia na skoczni. Dyscyplina ta nie ma żadnego patrona medialnego, brakuje więc i sponsorów, brakuje funduszy). Marzeniem Tadeusza Bafii byłby całoroczny, duży obiekt położony w okolicach o korzystnym klimacie (szczególnie chodzi o warunki wietrzne) oraz możliwość treningów w Europie - kolebce tej dyscypliny. Wówczas jego zawodnicy nie mieliby problemów z osiąganiem dobrych wyników.
Z młodych kadrowiczów najlepsze warunki fizyczne ma Dominik Bafia i, być może, za kilka lat, gdy okrzepnie jako skoczek, będzie znajdował sie w czołówce światowej. Gregory Baxter i Stefan Read to również młodzi zawodnicy, którzy pokazują się z dobrej strony już teraz. Zajmują oni czołowe lokaty w konkursach lokalnych, a także organizowanych przez kluby ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli będą regularnie ćwiczyć - mogą w przyszłości liczyć na sukcesy.
-"Plany ogólne sięgają do 2010 roku, kiedy Zimowe Igrzyska Olimpijskie zagoszczą na kanadyjskiej ziemi. Czy jednak uda się te założenia zrealizować bez wsparcia rządu? Będzie to wyjatkowo trudne, żeby nie powiedzieć: nierealne."
-"Pierwszym poważnym przetarciem dla Kanadyjczyków będą igrzyska w Turynie, tam wystartują, jako 17 - letnia młodzież. Nikt jednak na jakieś szczególne wyniki nie liczy, po prostu, istnieje wymóg startu w tej poważnej imprezie. Jedno jest jednak pewne: że względu na system, w jakim przychodzi trenować młodym Kanadyjczykom, sami muszą podjąć dziesięciokrotnie większy wysiłek niż ich rówieśnicy w Europie."
Rozpoczyna sie nowy sezon. Młodych Kanadyjczyków będziemy oglądać na konkursach przede wszystkim Pucharu Kontynentalnego. Czy osiągną tam jakieś sukcesy - przekonamy sie już wkrótce.
Monika Bafia: fizjolog sportu, trener łyżwiarstwa figurowego w National Skate Canada, działacz związku Ski Jumping Canada. Prywatnie żona trenera reprezentacji Kanady, pana Tadeusza Bafii.
autor: Barbara Niewiadomska, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 5