Strona główna • Puchar Kontynentalny

Rusza Puchar Kontynentalny - zapowiedź zimowej edycji oraz zawodów w Rovaniemi

Zawodami w fińskim Rovaniemi w najbliższy weekend skoczkowie zainaugurują kolejny sezon Pucharu Kontynentalnego. W zimowej edycji tej imprezy emocji na pewno nie zabraknie, a my liczymy na dobre wyniki podopiecznych austriackiego szkoleniowca Stefana Horngachera...

Puchar Kontynentalny to turniej przeznaczony dla szerokiego zaplecza światowych skoków. Biorą w niej udział zarówno zawodnicy młodzi i dopiero zaczynający swoją karierę, jak również skoczkowie doświadczeni, których forma nie pozwala na udział w Pucharze Świata. Zatem rotacja między tymi dwoma imprezami jest duża, zawodnicy słabiej spisujący się w Pucharze Świata są odsyłani do Pucharu Kontynentalnego, a skoczkowie odnoszący tam sukcesy dostają szansę na występ wśród najlepszych. Puchar Kontynentalny to także niezbędny przystanek w drodze każdego skoczka do Pucharu Świata, bowiem aby móc wystąpić w tym prestiżowym turnieju każdy zawodnik musi mieć na swoim koncie conajmniej jeden punkt zdobyty w zawodach COC.

Zobacz informację o zawodach Pucharu Kontynentalnego

Puchar Kontynentalny jest imprezą stosunkowo młodą, jej korzenie sięgają początku lat 90-tych. Kolejna zima będzie już 14 sezonem tej imprezy. Począwszy od roku 1996 kalendarz podzielony jest na dwa okresy - letni oraz zimowy.

Zobacz informację na temat historii Pucharu Kontynentalnego

W poprzednim sezonie zimowym najlepsze miejsce zajął Mateusz Rutkowski plasując się ostatecznie na 26 miejscu z 207 punktami na koncie i wygrywając zawody w Planicy. Polak nie brał jednak udziału we wszystkich zawodach w sezonie, Zdecydowanie lepiej poszło naszym skoczkom w minionym sezonie letnim. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej odniósł Robert Mateja odnosząc zwycięstwo w Ramsau a w pozostałych konkursach plasując się w ścisłej czołówce. Na starcie zawodów w Obersdorfie zobaczyliśmy również Adama Małysza, który potraktował ten występ w ramach letniego treningu i ukończył oba konkursy na pierwszym miejscu. Dzięki dobrym występom naszych reprezentantów ostatniego lata aż pięciu z nich znalazło się w czołowej 50-tce Kontynentalnej Listy Rankingowej, a tym samym pięciu skoczków będzie mogło reprezentować nasz kraj w pierwszym periodzie sezonu zimowego.

Zobacz wyniki i opisy konkursów sezonu zimowego 2003/2004

Zobacz wyniki i opisy konkursów sezonu letniego 2004/2005

Zobacz aktualny ranking CRL

A co czega nas nadchodzącej zimy w Pucharze Kontynentalnym? Przed zawodnikami 31 konkursów w 16 miastach. 16 z nich odbędzie się na skoczni normalnej, reszta zostanie rozegrana na skoczniach dużych. Cały kalendarz zimowy podzielono na 5 etapów. Są w nim tradycyjne konkursy na przełomie roku w St. Moritz, Engelbergu i Seefeld rozgrywane stale w tym samym czasie już od kilku sezonów i będące odpowiednikiem Turnieju Czterech Skoczni w Pucharze Świata ale oczywiście brakuje im prestiżu i podobnej klasyfikacji. W poprzednim sezonie FIS po raz pierwszy w historii tego turnieju wprowadziło do kalendarza zawody na skoczni mamuciej w Vikersund. W tym roku, prawdopodobnie z uwagi na bezpieczeństwo zawodników, których forma i umiejętności w Pucharze Kontynentalnym są czasami słabe, nie zdecydowała się na ten sam krok. Po raz pierwszy natomiast finał turnieju zorganizuje Zakopane - jest to dobra wiadomość dla naszych fanów skoków, którzy będą mogli zobaczyć w akcji mniej znanych zawodników.

Zobacz kalendarz Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2004/2005

A jest o co walczyć w Pucharze Kontynentalnym. Najlepszych 5 - ciu zawodników po każdym periodzie otrzyma promocję w postaci możliwości startu w zawodach Pucharu Świata. Taką możliwość otrzymał zwycięzca klasyfikacji letniego COC - Robert Mateja, jednak pechowa kontuzja tuż przed inauguracyjnymi zawodami pozbawiła go szansy występu w Kuusamo. Ponadto najlepszy zawodnik na koniec sezonu otrzyma tytułowy "Puchar Kontynentalny". Według regulaminu COC zawodnikom za zwycięstwo w konkursach nie przysługują żadne nagrody finansowe, ale organizatorzy często znajdują sponsorów i aby podnieść rangę zawodów na najlepszych czekają czeki pieniężne.

Zobacz regulamin Pucharu Kontynentalnego

Na starty w Pucharze Kontynentalnym liczyć mogą przede wszystkim członkowie kadry B, co nie oznacza oczywiście że w zawodach nie mogą brać udziału zawodnicy kadry A lub C. Ale według myśli szkoleniowej PZNu to właśnie kadra B ma być trenowana pod kątem występów w Pucharze Kontynentalnym oraz Mistrzostwach Świata Juniorów. Przypomnijmy, że w skład grupy dowodzonej przez austriackiego szkoleniowca, Stefana Horngachera, wchodzą: Tomisław Tajner, Tomasz Pochwała, Krystian Długopolski, Kamil Stoch, Dawid Kowal, Sebastian Toczek, Paweł Urbański, Wojciech Topór. Dla tych zawodników będzie to ogromna szansa na utorowanie sobie drogi do Pucharu Świata przez dobre starty w COC. Z tej grupy Dawid Kowal, Sebastian Toczek, Paweł Urbański oraz Wojciech Topór nie posiadają jeszcze na swoim koncie żadnego punktu COC.

W pierwszych zawodach nadchodzącej zimy w fińskim Rovaniemi wezmą udział Kamil Stoch, Wojtek Tajner, Tomisław Tajner, Krystian Długpolski oraz Paweł Urbański. Do konkursu został również zgłoszony Tomasz Pochwała, ale jak wiemy pojechał z kadrą A do Kuusamo i prawdopodobnie wystartuje również w Trondheim, więc nie weźmie udziału w COC w Rovaniemi.

Lista Startowa - COC w Rovaniemi
KrajZawodnik
AustriaBalthasar Schneider
Stefan Thurnbichler
Matthias Hafele
Christoph Lenz
Martin Koch
Roland Müller
Christian Nagiller
Bastian Kaltenböck
KanadaGregory Baxter
Stefan Read
Graeme Gorham
Micheal Nelli
CzechyMichal Dolezal
Jan Mazoch
Lukas Hlava
Antonin Hajek
EstoniaEgert Malts
Priidik Vesi
Kristjan Eljand
Illimar Pärn
FinlandiaHarri Olli
Kalle Keituri
Kimmo Yliriesto
Lauri Hakola
Joonas Ikonen
Juha-Matti Ruuskanen
Herman Huczkowski
Jarkko Heikkonen
Janne Ylijärvi
Risto Jussilainen
Jere Kykkänen
Joona Saastamoinen
Juha Miettinen
Janne Ryynänen
Tommi Ikonen
Antti Pesonen
FrancjaBenjamin Bourqui
David Lazzaroni
Remi Santiago
Damien Maitre
NiemcyStefan Pieper
Andreas Wank
Julian Musiol
Marc Krauspenhaar
Ferdinand Bader
WłochyChiapolino Stefano
Alessio Bolognani
Sebastian Colloredu
Andrea Morassi
JaponiaTsuyoshi Ichinohe
Yusuka Kaneko
Takanobu Okabae
Ryohei Nishimori
Yukio Sakano
Kazuyoshi Sakurai
Kazuya Yoshioka
KazachstanAlexey Lepihin
Alexey Korolev
Andrey Kolmakov
Chingiz Nabiev
Alexey Pchelintsev
HolandiaBoy van Baarle
PolskaKamil Stoch
Wojciech Tajner
Tomislaw Tajner
Tomasz Pochwala
Krystian Dlugopolski
Pawel Urbanski
RumuniaAndrei Balasz
Radu Otelea
Iancu Tambaloiu
SłoweniaRok Urbanc
Mitja Meznar
Jure Bogataj
Bine Zupan
Damjan Fras
Jure Sinkovec
UkrainaIgor Boichuk
Volodymyr Boschuk
Oleksandr Lazarovych
Vitaliy Propyuk
USAChris Francis
Anders Johnson
Tommy Schwall
Brian Welch

Powyższa lista nie jest jeszcze kompletna, brakuje na niej między innymi zawodników z Norwegii, Rosji i Korei. Ale już wiadomo, że inauguracyjne zawody w Pucharze Kontynentalnym odpuszczą sobie Szwajcarzy. W konkursie zatem weźmie udział prawie 100 zawodników z 20 krajów. Faworytami konkursu z pewnością będą Austriacy oraz Finowie, któzy korzystając z prawa gospodarza wystawili dodatkową grupę zawodników.

Zobacz skocznię, na której odbędą się zawody

Na najlepszych skoczków zawodów w Rovaniemi oraz kolejnych w Lahtii (które razem naszą nazwę Finland Tour) czekają premie finansowe. Zwycięzca klasyfikacji obu konkursów otrzyma 1000 euro, drugi w kolejności 500 a trzeci 300 euro. Program zawodów w Rovaniemi przedstawia się następująco:

Piątek, 3 grudnia

12.00 Oficjalny trening (HS 100)

Sobota, 4 grudnia

11.00 Runda próbna (HS 100)

12.00 Pierwsza runda (HS 100)

13.10 Finałowa runda (HS 100)

Niedziela, 5 grudnia

11.00 Runda próbna (HS 100)

12.00 Pierwsza runda (HS 100)

13.10 Finałowa runda (HS 100)

Zachęcamy gorąco do przyglądania się bliżej zawodom Pucharu Kontynentalnego, gdyż są one równie interesujące jak konkursy Pucharu Świata, a to właśnie tam dorastają talenty na miarę Adama Małysza, czy Janne Ahonena. Na łamach Skijumping.pl będziemy relacjonować szczegółowo wszystkie zawody Pucharu Kontynentalnego, zapraszamy serdecznie...