Skocznia w Brotterode do generalnego remontu
Na tle budowanych lub remontowanych w dzisiejszych czasach na jedną modłę skoczni narciarskich, ta w Brotterode o punkcie konstrukcyjnym K-105 i rozmiarze 117 m, która gościła w miniony weekend zawody Pucharu Kontynentalnego prezentuje się dość oryginalnie. Zapewne i ona zmieni swoje parametry. Jej gruntownej modernizacji wymaga bowiem FIS.
- Bardzo lubię tę skocznię, jest fajna, ma stary rozbieg, gdzie na dojeździe w przejściu troszkę wciska. Czuć na niej taki fajny klimat starych czasów, a poza tym jest po prostu przyjemna i lot na niej też jest całkiem fajny - mówił nam Stefan Hula, który w sobotę na Ingelbergschanze był nie do pokonania. Skocznia nie przystaje już do dzisiejszych standardów FIS. Narciarska centrala już jakiś czas temu nosiła się z zamiarem wykreślenia archaicznego obiektu ze swojego kalendarza, ale argumentem jej włodarzy był fakt, że rozgrywane tu zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Zdarzało się w ubiegłych latach, że zmagania skoczków śledziło około pięciu tysięcy widzów. Dzięki temu Ingelbergschanze mogła liczyć na otrzymanie tymczasowych homologacji.
Sportowy symbol maleńkiej miejscowości zwany pieszczotliwie "starszą panią" musi jednak zostać przebudowany, jeśli nadal ma gościć zawody międzynarodowe. Dotyczy to zarówno wieży najazdowej jak i zeskoku. Miejscowi działacze od dawna walczyli o środki na remont, w ostatnim czasie pojawiło się wreszcie światełko w tunelu. Okręg Schmalkalden-Meiningen wygospodarował w swoim budżecie milion euro na modernizację. Teraz organizatorzy czekają na rozpatrzenie innych wniosków o dotacje. Jeśli uda się zabezpieczyć środki w wysokości 4-5 milinów euro, przebudowa będzie mogła się zacząć w przyszłym roku. Marzeniem starosty Peggy Greiser jest organizacja turnieju trzech skoczni dla pań razem z Klingenthal i Obervisenthal.
Nie wszyscy wywieźli z Brotterode tak miłe wspomnienia jak Polacy. A przypomnijmy, że zwycięstwami podzielili się Stefan Hula i Tomasz Pilch, a trzecie miejsce w drugim konkursie zajął Maciej Kot. Gregor Schlierenzauer w sobotę po skoku treningowym na odległość 120 metrów złapał się za kolano i więcej nie pokazał się na rozbiegu. Do dziś nie został wystosowany żaden komunikat odnośnie jego stanu zdrowia. Upadek podczas sobotnich zmagań zaliczyła reprezentantka gospodarzy Pauline Hessler. W samym konkursie zajęła drugie miejsce, ale skutki nieprzyjemnego zdarzenia dały o sobie znać w niedzielę. Po pierwszej serii zawodniczka doznała silnych zawrotów głowy i zrezygnowała z oddania drugiej próby.
Ostatnia modernizacja skoczni miała miejsce przed sezonem 2003/04, wtedy też punkt K-98 przesunięto na 105 metr. Rekordzistą skoczni jest Koreańczyk Seou Choi, który w 2005 roku uzyskał tu odległość 123,5 m.