MŚ w Oberstdorfie: Tysiące testów i obawy o śnieg
Już od wtorku na Audi Arenie w Oberstdorfie toczyć będą się oficjalne treningi skoczkiń i skoczków przed rywalizacją o medale Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021. Organizatorzy najważniejszej imprezy sezonu tej zimy zmagają się nie tylko z pandemią, ale i z wysokimi temperaturami, które już wymuszają zmiany w programie biegaczy narciarskich.
Ośrodek sportów zimowych w Alpach Algawskich już po raz trzeci w historii organizuje światowy czempionat w narciarstwie klasycznym. Poprzednie edycje miały miejsce w 1987 i 2005 roku. Zwyczajowo na trybunach skoczni narciarskich i tras biegowych pojawiały się dziesiątki tysięcy kibiców. Tym razem stadiony zostały wypełnione tekturowymi wizerunkami fanów, choć przedpandemiczne szacunki zakładały wpuszczenie nawet 400 000 osób na wszystkie konkurencje.
Sportowcy, członkowie sztabów szkoleniowych, przedstawiciele komitetu organizacyjnego, dziennikarze oraz wolontariusze codziennie muszą wypełniać kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia i odnotowywać ewentualne objawy chorobowe. Uczestnicy wydarzenia - wedle najnowszych założeń bawarskich służb medycznych - muszą być poddawani testom na COVID-19 co 48 godzin. Do tego co sześć dni wykonywany jest dokładniejszy test PCR. W tym celu centrum sportów lodowych w Oberstdorfie na czas światowego czempionatu zostało przekształcone w miejsce masowego testowania osób współtworzących imprezę. Gospodarze przewidują, iż przez najbliższe dwa tygodnie łącznie wykonanych zostanie około 13 000 testów PCR i 17 500 szybkich testów antygenowych.
Dodatkowym środkiem ostrożności są bańki, których przecinanie się zostanie ograniczone do minimum, aby możliwie odizolować poszczególne grupy - ze sportowcami na czele. Na terenie imprezy obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa maskami FFP-2. Na miejscu ma pojawić się 4500 osób, w tym 750 zawodników z 60 krajów. Łącznie w skokach, biegach narciarskich i kombinacji norweskiej odbędą się 24 konkurencje.
Niemałym problemem dla organizatorów jest iście wiosenna aura w drugiej połowie lutego. Z powodu wysokich temperatur część zmagań biegaczy przeniesiono już na godziny przedpołudniowe, aby ograniczyć utratę śniegu zgromadzonego na trasie w Oberstdorfie. Gospodarze zapewniają, iż nie spodziewają się żadnych problemów na naśnieżonych sztucznym śniegiem skoczniach narciarskich, które są usytuowane na zacienionym zboczu, a do tego są zaopatrzone w nowoczesne technologie. Lokalni meteorolodzy, współpracujący z komitetem organizacyjnym, upatrują nadziei w mroźnych nocach, co sprzyja przygotowaniom aren na czas zawodów. Ponadto w nocy można rozpylać wodę, aby śnieg stał się bardziej wytrzymały.
We wtorek czekają nas pierwsze skoki treningowe na 106-metrowym obiekcie w Oberstdorfie. Na początek pokażą się kobiety, których trening zaplanowano na 15:30.