Strona główna • Puchar Świata

Obowiązkowe prologi i inne nowości w przepisach FIS

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opublikowała nową wersję regulaminu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W dokumencie doszło do kilku zmian. Jedną z nich jest obowiązek rozegrania prologu mężczyzn w przypadku braku wymaganej liczby zawodników do przeprowadzenia kwalifikacji.

W gronie poprawek w regulaminie znalazł się nowy sposób obliczania limitów startowych reprezentacji narodowych, o czym pisaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu. Utworzona została Lista przydziału kwot startowych PŚ, która na podstawie wyników rankingu WRL będzie wyznaczać nowe limity startowe w zawodach PŚ. Co najważniejsze, nowy twór będzie uwzględniał wyłącznie sześciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników z danego kraju. Po osiągnięciu maksymalnego limitu, pozostali zawodnicy z danej reprezentacji w rankingu WRL będą pomijani, ustępując miejsca skoczkom z innych nacji. W ten sposób ma zostać skompletowana grupa 50 zawodników, na podstawie której ustalone zostaną nowe kwoty startowe.

Kolejna nowinka tyczy się zielonej laserowej linii, wyświetlanej na zeskoku skoczni na wymaganej odległości do objęcia prowadzenia w rywalizacji. Zgodnie z aktualizowanymi przepisami, wspomniana linia będzie obowiązkowa podczas wszystkich ocenianych rund skoków.

Następny nowy przepis dotyczy prologów, które regularnie były organizowane w miejsce kwalifikacji w ostatnim sezonie Pucharu Świata. Regulamin cyklu od teraz zawiera punkt informujący, iż w przypadku braku wymaganej liczby ponad 50 zawodników do rozegrania kwalifikacji (40 w przypadku lotów narciarskich), rozegranie ocenianego prologu będzie obowiązkowe. Z kolei w PŚ kobiet przepisy mówią o możliwości przeprowadzenia prologu w podobnej sytuacji.

FIS uściśliła również kwestię zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do konkursu Pucharu Świata. Wspomniani sportowcy nie będą mogli wystąpić następnego dnia w roli przedskoczków, jeżeli w ramach weekendu Pucharu Świata zaplanowano rozegranie jeszcze jednych zawodów indywidualnych. W wyjątkowych sytuacjach jury zawodów będzie mogło jednak wytypować przedskoczków z grona zawodników, którzy odpadli w kwalifikacjach.

Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła także drobne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji zawodników, zakwaterowania i zwrotów kosztów podróży. Jedną z nich jest zapis zobowiązujący narodowe związki narciarskie do zgłaszania banku informacji na temat swoich reprezentantów do bazy FIS (wcześniej odpowiedzialni za to byli sami zawodnicy).

Regulaminowe nowości nie ominęły ponadto Letniego Grand Prix. FIS postanowiła dodać zapis, iż nagrody dla czołowej trójki klasyfikacji generalnej cyklu mężczyzn oraz kobiet zostaną przyznane pod warunkiem rozegrania co najmniej trzech konkursów w ramach sezonu.