Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

"Brakowało luzu, swobody i pewności siebie" - Apoloniusz Tajner o inauguracji sezonu

Niżny Tagił po raz kolejny nie okazał się przyjazdy dla polskich skoczków. Inauguracja sezonu na Uralu nie była taką, o jakiej marzyli polscy kibice. Prezes Polskiego Związku Narciarskie Apoloniusz Tajner jest jednak zdania, że były to złe miłego początki i teraz może być już tylko lepiej.

Pierwsza sprawa to sytuacja Klemensa Murańki. Jak będą wyglądać jego najbliższe dni i kwestia powrotu do kraju?

Z tego co przekazał mi Grzesiek Sobczyk, to jeżeli któregoś dnia dwukrotnie powtórzy się w jego przypadku wynik negatywny, to Klemens zostanie zwolniony z izolacji. A co do kwestii powrotu do Polski, to zostanie od dopasowany do sytuacji. Nie jesteśmy teraz w stanie przewidzieć, jak ta sytuacja się rozwinie. Musimy poczekać najpierw na pomyślne wieści w sprawie Klimka i wówczas zabierzemy się za organizację podróży do kraju. Razem z nim w Rosji został jeden z asystentów Dolezala, Radek Zidek i obaj wrócą do Polski, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.

Był Pan zaskoczony wynikami polskich skoczków podczas minionego weekendu?

Ja jak zwykle rozglądam się za pozytywami. Oczywiście był to słaby występ i jest to poza wszelką dyskusją. Ale starałem się na to patrzeć trochę trenerskim okiem. Warunki były chwiejne i to dotknęło też innych dobrych zawodników, a słabszych trochę wypromowało. U Stocha, Kubackiego i Żyły na ten moment, można powiedzieć, że generalnie nie dzieje się nic alarmującego. Jest względnie w porządku, oprócz tego że byli usztywnieni. Mało było u nich luzu i swobody, brakowało pewności siebie. Stoch jest najbliżej swojego poziomu. Te dwa skoki - kwalifikacyjny i drugi sobotni były świetne. Takimi skokami wygrywa się już zawody. W pozostałych wkradały się drobne błędy, ale nie było tego mocnego spóźniania, które w przeszłości często mu się zdarzało. Jeżeli coś może niepokoić to forma Wolnego i Huli, bo w żadnym ze skoków nie pojawiły się u nich przesłanki zwiastujące dobre skakanie.

Skoro brakowało im pewności na skoczni, to może warto było zjawić się na miejscu wcześniej i skorzystać z opcji przeprowadzenia treningu na miejscu, jak zrobiło to kilka zagranicznych ekip?

Być może byłoby to bardziej prawidłowe podejście. Ale ta decyzja została przez sztab podjęta z dużym wyprzedzeniem. Pewności, że ten trening by pomógł też mieć nie możemy. Bo skoro po piątku, po sobocie, kiedy już nasi skoczkowie zapoznali się z obiektem, nie było widać jakiejś zdecydowanej poprawy kolejnego dnia, to być może po czwartku też by jej nie było. Ja się generalnie nie martwię. Przed nami cztery miesiące zawodów i z konkursu na konkurs będzie tylko lepiej. O tym jestem więcej niż przekonany. Niech tylko zawodnicy wskoczą w rytm startowy. Pierwsza część sezonu nigdy nie była naszą mocną stroną. Co prawda Dolezal zapewniał, że nasi od początku będą gotowi do walki na najwyższym poziomie, ale jak widać jeszcze gotowi nie byli. Patrząc na to wszystko z jeszcze innej strony, to trenerom, których zawodnicy już teraz skaczą na najwyższym poziomie, powinna zapalić się lampka i powinni się zastanowić, czy taką formę ich podopieczni utrzymają przez dwa-trzy miesiące do tych najważniejszych wydarzeń. 

Czy Pana zdaniem takie miejsce jak Niżny Tagił to dobra lokalizacja na inaugurację sezonu? Z jednej strony zimowe warunki, z drugiej wietrzna pogoda i daleka wyprawa.

Kalendarz jest układany przez FIS, to ich decyzja i trudno mi ją oceniać. Ale kiedy inauguracja odbywała się w Ruce, warunki też nie były pewne, a i podróż daleka. Jeszcze jako trener przeżyłem tam deszcze, wiatry, mgły, silne mrozy sięgające minus 20 stopni. Generalnie mam inne spojrzenie na kwestię inauguracji. Moim zdaniem sezon powinien zaczynać się od skoczni 90-metrowej, wszystko jedno gdzie. 

Jak długo jeszcze Wisła będzie widnieć w kalendarzu na początku sezonu?

Mamy plan, by Wisła i Zakopane były rozgrywane tydzień po tygodniu w styczniu. Wtedy jeszcze w środku tygodnia moglibyśmy włączyć Szczyrk i mielibyśmy wszystko w jednym czasie. Natomiast to cały czas jest plan. Musimy czekać na sprzyjające okoliczności, żeby wdrożyć go w życie. Niemniej tegoroczny termin Wisły i tak jest już bardziej korzystny niż wcześniejszy. Jest więcej czasu na przygotowania. W tej chwili mamy już do dyspozycji dwa tysiące metrów sześciennych śniegu. Niedługo będziemy go rozprowadzać. Myślę, że w tym roku skocznia będzie przygotowana bardzo dobrze. Jest czas na to, żeby wszystko zrobić idealnie. 

W historii Pucharu Świata tylko raz się zdarzyło, by polski skoczek całkowicie zdominował grudniową część Pucharu Świata. Było to dokładnie 20 lat temu, a dokonał tego Adam Małysz pod Pana okiem. Pamięta Pan tamten czas i to jak doszło do tego, że Małysz był wtedy silny od samego początku?

Trochę stało się to siłą rozpędu. W tamtym czasie często zdarzało się, że zawodnik, który wygrywał Puchar Świata w jednym sezonie był bardzo mocny również w kolejnym, był wręcz taki trend, że najlepsi skoczkowie zgarniali Kryształową Kulę dwa razy z rzędu. No i rzeczywiście w grudniu wszystko szło jak z płatka, włącznie do zawodów w Predazzo, które odbywały się około 20 grudnia. Dopiero na Turnieju Czterech Skoczni coś zaczęło nam się łamać. Ale potem ponownie wyszliśmy na prostą.

Rozmawiał Adrian Dworakowski