Pierwszy sukces osiągnięty stylem V, czyli jak pewien Czech uprzedził Bokloeva
Nie jest dziś większą tajemnicą fakt, że słynny Szwed Jan Bokloev nie był pierwszym skoczkiem, który rozkładał narty w kształcie litery V podczas lotu. Był zdaniem wielu pierwszym skoczkiem, który odniósł wymierny sukces, skacząc w ten sposób i stąd to właśnie rudowłosy Skandynaw kojarzony jest najbardziej z narciarską „fałką”. Równolegle do Bokoleva skakał jednak pewien reprezentant Czechosłowacji, który gdyby bardzo chciał, mógłby śmiało ze Szwedem rywalizować o miano pioniera w tej kwestii.
Na widok narciarzy w locie, którzy nie trzymają nart równolegle względem siebie można natrafić już przeglądając przedwojenne fotografie czy nagrania video. Wśród eksperymentujących z takim sposobem układania dwóch desek nie było jednak zawodnika na tyle wybitnego, by swoimi osiągnięciami zdołał przekonać innych o skuteczności takiego rozwiązania.
- Trzymaj te stopy bliżej siebie – krzyczeli do mnie trenerzy podczas treningów. Ale potem, gdy styl V uznano za jedyny obowiązujący ci sami szkoleniowcy krzyczeli: Rozłóż szerzej te nogi – śmiał się Jiri Malec, były czechosłowacki skoczek, rozmawiając przed kilkoma laty z portalem Idnes.cz.
- W zasadzie już jako młody chłopak skakałem w ten sposób. Po prostu nogi same mi się tak rozkładały – wspominał. Fakt jest taki, że to właśnie Malec został pierwszym w historii zawodnikiem, który zdobył medal dużej imprezy, skacząc „fałką”. W 1988 roku został powołany do reprezentacji na igrzyska w Calgary. Wiele sobie po tych zmaganiach nie obiecywał. Traktował ten wyjazd jako wycieczkę.
Był co prawda doświadczonym 25-letnim skoczkiem, ale bez znaczących osiągnięć, chyba że za takie uznamy zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy i trzy medale Uniwersjady wywalczone rok wcześniej. W Pucharze Świata zajął co prawda w sezonie olimpijskim 10. miejsce w Garmisch-Partenkirchen, ale w pozostałych konkursach TCS plasował się na 63, 45. i 49. pozycji, a więcej pucharowych szans do czasu igrzysk już nie otrzymał.
Bardzo spasował mu jednak mniejszy z kanadyjskich obiektów. Dobrze prezentował się już podczas serii treningowych, a po pierwszej części konkursu na K-70 zajmował sensacyjne drugie miejsce, skacząc na odległość 88 metrów. W drugiej próbie wytrzymał presję, uzyskał 85,5 m co ostatecznie dało mu brązowy medal. Wyprzedził o 0,6 pkt. Mirana Tepesa. Czechosłowak stał się jedną z największych niespodzianek całych igrzysk. Gdyby wziąć pod uwagę same tylko odległości to Malec ustępował tego dnia wyłącznie Nykaenenowi, ale nie dość, że skakał stylem jeszcze wtedy nieakceptowalnym przez sędziów, to w dodatku lądowanie nie należało do jego najmocniejszych stron.
Na dużej skoczni nie wiodło mu się już tak dobrze. Indywidualnie był 24., a w konkursie drużynowym Czechosłowacy zajęli czwartą pozycję. Po igrzyskach siłą rozpędu Malec zaliczył pierwsze, i jak się potem okazało, jedyne swoje podium w Pucharze Świata. W norweskim Meldal podczas loteryjnego konkursu składającego się z jednej tylko serii znalazł się na trzeciej pozycji. Kolejnej zimy zanotował jeszcze kilka przyzwoitych występów wśród elity, ale później do końca swojej kariery, czyli do 1991 roku nie wyróżnił się już niczym szczególnym.
Bez przerwy musiał zmagać się z surowością sędziów, którzy nie mogli jeszcze wtedy przychylniejszym okiem spojrzeć na sposób w jaki Malec układa swoje narty podczas lotu. – Pamiętam konkurs, w którym oddałem najdłuższy skok, a w zawodach zająłem 27 miejsce… - wspominał po latach. Doszedł do wniosku, że dalsze skakanie na takich zasadach nie ma sensu i zajął się trenowaniem młodych skoczków. Po jakimś czasie opuścił świat sportu, zmieniał co jakiś czas charakter swojej pracy zawodowej, zaangażował się w lokalną politykę.
Do końca lat 90. startował czasem w zawodach dla weteranów, ale groźny upadek w Harrachovie spowodował, że ostatecznie dał sobie spokój ze skakaniem. W swojej miejscowości, Vlastiborze, zaangażował się w gruntowną rekonstrukcję rodzinnego domu. Zadłużył się wówczas do tego stopnia, że musiał wystawić na sprzedaż swój olimpijski medal wywalczony w Calgary.
Jak twierdzi nigdy nie miał specjalnego problemu z tym, że to Bokloev a nie on został okrzyknięty „wynalazcą” rewolucyjnego stylu. Nigdy też nie sprzeczał się na ten temat ze Szwedem. – Podczas naszych rozmów w ogóle się tym nie zajmowaliśmy. Byliśmy przyjaciółmi – skwitował.
Ciekawostka z historii sportu - skoki narciarskie na Olimpiadzie Robotniczej
Oslo 1990 – konkurs, który zmienił historię Pucharu Świata
One przecierały szlaki – pionierki kobiecych skoków