"Wciąż ma ogromne rezerwy". Trener Turków o sukcesie Ipcioglu
- Szczerze mówiąc, jestem teraz trochę zajęty. Przygotowuję narty i ogarniam kilka innych kwestii technicznych i organizacyjnych. Jestem jednoosobowym sztabem szkoleniowym - odpowiedział trener reprezentacji Turcji Nejc Frank na naszą prośbę o komentarz do największego sukcesu w historii tureckich skoków, który dziś stał się faktem. Finalnie znalazł krótką chwilę na podsumowanie konkursu, w którym Fatih Arda Ipcioglu jako pierwszy Turek zdobył punkty Pucharu Świata.
Jeszcze rok temu nic nie zwiastowało tego, że olimpijski sezon może być w takim stopniu przełomowym dla tureckich skoków. Z powodu pandemii tamtejsi zawodnicy w okresie letnim i jesiennym nie mogli opuszczać kraju, a w ośrodku w Erzurum ze względów technicznych nieczynne były dwie największe skocznie. Gdy seniorska reprezentacja kraju musi przygotowywać się do zimy na obiekcie, na którym skacze się 70 metrów, efekt jest łatwy do przewidzenia. Do tego szkoleniowiec reprezentacji znad Bosforu, wspomniany Słoweniec Nejc Frank, przez kilka miesięcy pracował bez podpisanej umowy, a jego przyszłość nie była do końca jasna. Sezon okazał się niemal całkowicie stracony. Przełamanie przyszło tego lata, a trwająca zima jest jego konsekwencją.
Dzisiejszy epokowy wynik Ipcioglu wzbudził u jego trenera ogromną radość, nie przesłonił jednak rzeczywistego oglądu faktów. - Tak jak wspominałem w naszej poprzedniej rozmowie, Fatih Arda jest naprawdę świetnie przygotowany fizycznie. Jego dużą siłą jest też odporność psychiczna. Nie spala się w najważniejszych momentach, potrafi zachować zimną krew, co dzisiaj pokazał. Natomiast w każdym aspekcie skoku posiada duże rezerwy, czeka nas jeszcze ogrom ciężkiej pracy. Do poprawienia jest wszystko - technika, dojazd, faza lotu, lądowanie. Moje ukryte pragnienia są takie by Fatih walczył kiedyś o najwyższe pozycje z najlepszymi zawodnikami. Wiadomo, że marzę o podium Pucharu Świata, czy chociaż czołowej "10". Ale bądźmy realistami... Trzeba wytężonej, systematycznej pracy. I zobaczymy, co przyniesie przyszłość.
W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że więcej niż o umiejętnościach zawodnika mówi się w przestrzeni publicznej o sprzęcie, którym dysponuje. Frank Nejc nie uważa, by było to dobry punkt wyjścia do rozmowy o możliwościach skoczka. - Trudno mi ocenić jakość naszych kombinezonów na tle sprzętu, jakim dysponują najlepsze reprezentacje. Pracujemy z materiałem, który mamy do dyspozycji. W naszym zespole jesteśmy mocno ograniczeni liczbą kombinezonów. Ale to nie jest najważniejsze. Uważam, że podstawa to przygotowanie fizyczne i techniczne sportowca. Wtedy możemy porozmawiać o kombinezonach do skoków narciarskich. Zawodnik przede wszystkim musi wykazać się określonym poziomem skakania.
Razem z Ipcioglu w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata startuje Muhammet İrfan Çintımar, któremu jeszcze nie było dane wystąpić w konkursie głównym, jednak pojedynczymi skokami przejawia ku temu aspiracje. Znacznie bardziej skomplikowana jest sytuacja dwóch pozostałych członków kadry narodowej. - Niestety Muhammed Ali Bedir cierpiał na trudną do zdiagnozowania chorobę. Ma też egzaminy końcowe na studiach. Dołączy do nas, gdy tylko wypełni wszystkie obowiązki uczelniane. Obecnie realizuje w Erzurum indywidualny trening fizyczny. Muhammed Münir Güngen nie skakał od czasu lipcowego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. On też zdawał egzaminy na studiach. Obecnie przebywa w Moskwie, gdzie ma narzeczoną. Z tego co wiem, ma się wkrótce ożenić. Nie wiem, czy będzie kontynuował karierę sportową.