Strona główna • Słoweńskie Skoki Narciarskie

Peterka po rodzinnej tragedii wrócił do skoków

Ostatnie lata były dla Primoza Peterki pasmem nieustających problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Z powodu pandemii stracił kontrakt na szkolenie chińskich dziewcząt, po czym ogłosił zakończenie kariery trenerskiej i podjął pracę w sklepie sportowym. Ponadto po 16 latach rozwiódł się ze swoją żoną Renatą, po raz kolejny stracił prawo jazdy za prowadzenie auta po alkoholu, wreszcie w ubiegłym roku przeżył ogromną życiową tragedię po tym, jak w wypadku motocyklowym zginął jego brat, Uros.

Swego rodzaju remedium na życiowe trudności stał się dla niego powrót do pracy szkoleniowca najmłodszych dzieciaków i pomoc w reaktywowaniu sekcji skoków narciarskich w klubie Fuzinar Ravne. - Od lipca pomagam tam jako trener. Niczego mi nie brakuje, w Karyntii czuję się naprawdę dobrze, zostałem bardzo ciepło przyjęty i lubię przebywać wśród tych ludzi. Inicjatorem reaktywacji był prezes klubu Jure Krajnc. Rozmawialiśmy o tym już w 2020 roku. Zapytał mnie, czy pomogę klubowi - opowiada Peterka w rozmowie z portalem Demokracija.si. 

- Skoki narciarskie w Ravne wymarły w połowie lat 90. - tłumaczy. - Pozwolę sobie dodać, że w tym czasie skakałem na tamtejszej skoczni. Jako ciekawostkę wspomnę, że skoczyłem tam 63,5 metra, co stanowiło rekord obiektu. Teraz nastały nowe początki, są dzieci, z których można coś zrobić. Są zmotywowani, uwielbiają ciężko trenować. A ja uwielbiam z nimi pracować. Pojechaliśmy też na treningi i przygotowania do Planicy, co dla tych dzieci było bardzo ważne. 

Praca Peterki w dużej mierze opiera się na zasadzie pro bono, niewielki klub nie dysponuje środkami, dzięki którym mógłby na stałe zatrudnić dwukrotnego zdobywcę Pucharu Świata. Ten jednak nie ustaje w poszukiwaniu osoby, która mogłaby go zastąpić na dłuższą metę, sam również zobowiązuje się z doskoku pomagać młodym skoczkom.

W rozmowie ze słoweńskim portalem nie zabrakło również powrotów do przeszłości. Okazuje się, że stosunek Peterki do niej jest ambiwalentny. - Szczerze mówiąc to jak wspominam swoją karierę, zależy od tego, jaki mam dzień. Czasami jestem z niej bardzo dumny, a czasami działa mi na nerwy. To było coś co zarówno uczyniło moje życie lepszym, jak i znacznie gorszym. Nigdy wcześniej tego głośno nie mówiłem. Ludzie tego nie rozumieją. 

- Różnica między dzisiejszymi skokami a tymi z tamtych lat jest ogromna - uważa Peterka. - Zmiany zaczęły się, gdy byłem jeszcze aktywny. Około 2000 roku zakończyły się romantyczne czasy w skokach. Kiedy zacząłem skakać w Pucharze Świata, byłem jeszcze młokosem. Spędzaliśmy wtedy dużo czasu z przedstawicielami innych reprezentacji, chodziliśmy na kawę, na drinki. Młodzi skoczkowie dziś już tego nie doświadczą. Po 2000 roku wszystko stawało się coraz bardziej profesjonalne. Inne sprawy też się zmieniły. Byłem świadkiem sytuacji, kiedy dwóch skoczków mieszkających w tym samym pokoju, komunikowało się ze sobą za pośrednictwem facebook'a.