Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Polacy skakali pod okiem Thurnbichlera. "Pracujemy nad podstawami"

Członkowie kadry narodowej A wrócili na rozbieg. W piątek Biało-Czerwoni zakończyli zgrupowanie w Szczyrku, które dla Thomasa Thurnbichlera było pierwszą okazją do przyjrzenia się swoim podopiecznym w akcji. - Nie chcę wyróżniać żadnego z zawodników. Wszyscy zaczęli naprawdę dobrze. Nie ma skoczka, który góruje nad resztą - ocenia austriacki szkoleniowiec w rozmowie ze Skijumping.pl.

Thomas, witamy w Polsce! To nasz pierwszy wywiad twarzą w twarz, miło cię widzieć. Jak do tej pory czujesz się w Polsce? Jak wszystko funkcjonuje?

Czuję się naprawdę komfortowo. Polubiłem miasto, w którym teraz mieszkam (Kraków - przyp. red.) oraz środowisko, w którym pracuję. Mam na myśli federację czy trenerów, a także zawodników. Są naprawdę otwarci na nowe rzeczy i oddani temu, co w tej chwili robimy.

Jesteśmy w Szczyrku. To pierwsze zgrupowanie ze skokami. Jakie są twoje pierwsze wrażenia? Prawdopodobnie masz już sporo przemyśleń i materiału do analizy.

Nie mamy za dużo do analizowania w kontekście sprzętu, ponieważ cofnęliśmy się w ramach przemyślanego kroku. Teraz pracujemy nad podstawami skoku. Zorientowałem się, że zawodnicy mają możliwości i są w stanie zmienić sporo rzeczy w krótkim okresie. Już zauważyliśmy spory postęp na skoczni.

Mówiąc o zmianach. Zobaczyłeś zawodników w akcji. Jest wiele elementów, które zawodnicy wykonują dobrze czy sporo spraw trzeba poprawić?

Na początku chciałbym podkreślić, że w ostatnich latach byli bardzo dobrymi skoczkami. Miniona zima była trudna. W wielu aspektach są naprawdę dobrzy, ale musiałem poprawić już wiele spraw. Zaczęliśmy od pracy nad treningiem fizycznym. Przygotowaliśmy wszystko pod kątem skoczni. Teraz zaczął się proces adaptacji i wdrażania poprawek. Sporo dostrzegłem, a do tego dużo już zmieniliśmy.

Nie było zatem tak, że czasami nie mogłeś wręcz patrzeć na pewne sytuacje? A może nie doznałeś szoku?

To były małe rzeczy, nie szok. Nazwałbym to irytacją związaną z mobilnością i stabilizacją. Nie było z tym najlepiej. W ostatnich latach zawodnicy pracowali tylko nad konkretnymi aspektami i nie skupiali się na podstawach, które stanowią fundament dla dobrych wyników. Pewnym rodzajem szoku był fakt, że nie pracowano nad nimi w ostatnich latach.

W pewnym sensie krytykujesz sposób pracy poprzednich trenerów. Czy popełniono błędy?

Nie krytykuję pracy wykonanej w ostatnich latach. Bardzo dobrze pracowano w konkretny sposób, ale takie rzeczy się zdarzają w karierze trenerskiej. Czasami szkoleniowiec obiera niewłaściwy kierunek. Mnie też mogło się to czasami przydarzyć, ale uważam, że znaleźliśmy klucz, aby pracować nad konkretnymi elementami i jak obrać lepszy kurs.

Trochę poznałeś już wszystkich zawodników. Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów o każdym z nich? Mam na myśli ich osobowość, jakie są twoje pierwsze wrażenia także ze sportowego punktu widzenia?

Może opowiem o każdym zawodniku po kolei:

Paweł Wąsek? To młody i naprawdę zmotywowany gość. Działa w ekstremalny sposób, dostrzegłem to na skoczni. Jeżeli powiesz mu, żeby coś zrobił, czasami wręcz przesadza, ale to naprawdę dobra rzecz. Z takim chłopakiem można pracować.

Jakub Wolny? Dokonał ogromnych postępów. Jest bardzo oddany pracy, by rozwijać się. Na przykład w kontekście mobilności i stabilizacji.

Piotr Żyła? To typ przywódcy. Na przykład, kiedy pracowaliśmy nad pozycją najazdową w skateparku, zawsze był pierwszy. Bardzo mi się to w nim podoba.

Dawid Kubacki? Bystry gość. Można z nim dyskutować o wielu sprawach. Uwielbiam to, także jego profesjonalizm.

Podobnie jest w przypadku Kamila Stocha. Jest doskonałą mieszanką profesjonalizmu i opanowania. Lubię to. Lubię wszystkich zawodników w zespole. Dobrze się z nimi pracuje.

To zatem mieszanka odmiennych charakterów i sportowców?

Dokładnie. Drużyny zawsze są zbudowane ze zróżnicowanych charakterów. To ważne. Mamy człowieka na każdą sytuację!

Czy ktoś szczególnie cię zaskoczył, kiedy lepiej go poznałeś? Okazał się inny niż się spodziewałeś?

Niekoniecznie. Nie jestem zaskoczony tym, jacy są zawodnicy. Nie myślałem o tym dużo przed spotkaniem. Być może dlatego nie jest to dla mnie zaskoczeniem.

Jak wygląda komunikacja? Nie ma problemów językowych? Rozmawiacie po angielsku? A może to mieszanka niemieckiego, angielskiego i polskiego?

Postanowiliśmy, że na początku będziemy komunikować się w języku angielskim. Podejrzewam, że tak zostanie, ponieważ język polski jest naprawdę trudny. Trudno mi przewidzieć jak szybko będę się go uczył. Komunikacja? Oczywiście, są drobne problemy. Mamy polskich trenerów w drużynie, którzy są w stanie tłumaczyć na bieżąco, ale przeważnie poziom angielskiego jest naprawdę dobry. Do tego sam nie posługuję się nim perfekcyjnie. To przewaga w skokach, jeżeli operujemy prostym językiem. Wypracowaliśmy dobrą drogę komunikacji.

Trenerzy nie lubią tego pytania, ale kogo byś wskazał jako wyróżniającego się zawodnika na podstawie kilku wiosennych skoków na igelicie? Kto byłbym liderem ekipy?

Trudno powiedzieć... Nie chcę wyróżniać żadnego z zawodników. Mogę tylko powiedzieć, że wszyscy zaczęli naprawdę dobrze, dokonali wielu zmian. Wszyscy są blisko siebie na tym obozie. Nie ma zawodnika, który góruje nad resztą. Nikt nie odstaje poziomem. Wszyscy pracują na wysokich obrotach, tyle mogę powiedzieć.

Ze strony fizycznej czy pod kątem wagi wszystko jest w porządku? Nikt nie potrzebuje zrzucić zbędnych kilogramów w tym okresie?

Niektórzy mają może dwa kilogramy więcej, ale uważam, że to ważne w skokach narciarskich, by w tym okresie treningowym mieć nieco więcej energii. Wszyscy są jednak profesjonalistami i już są w dobrej formie, a także nie mają problemu z wagą. Do tego poprawili już wiele elementów, więc nie widzę przeszkód.

Wprowadzasz wiele metod treningowych. Część z nich to pewnie sekrety, ale czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, co aktualnie robią kadrowicze? Widzieliśmy między innymi zajęcia na rolkach. To sposób na pracę nad pozycją najazdową?

Tak. W tym momencie jedną z ważniejszych spraw jest balans podczas skoku. Dostrzegłem z tym sporo problemów, gdy analizowałem nagrania z ubiegłego sezonu. Mówię o rozbiegu i locie. To złożona sprawa. Zawsze staram się pracować nad techniką na różne sposoby. W aspekcie fizycznym czy w kontekście funkcjonalności ciała. Próbuję znaleźć właściwe ćwiczenia, a następnie wdrażamy to na skoczni. Wykonujemy wielofunkcyjną pracę i sądzę, że to działa.

Nie powiesz zatem nic więcej o specyfice tych ćwiczeń.

Mogę tylko powiedzieć, że to nic niezwykłego. Myślę, że każda reprezentacja robi podobne rzeczy. Moje zadanie polega na sklejaniu wszystkich rzeczy razem, aby mieć całościowy pogląd na zawodnika, a także pracowaniu na każdym poziomie nad problemem, by znaleźć rozwiązanie na każdej możliwej płaszczyźnie.

Zatem na tym etapie pracy w Polsce jesteś pozytywnie nastawiony i wszystko idzie w stu procentach zgodnie z planem?

Oczywiście. Nie obywa się bez drobnych problemów, a do tego musimy przyzwyczaić się do sposobu pracy, ponieważ jest dla nas nowy. W Austrii pracujemy inaczej, także inaczej współpracujemy z federacją. Ale to wszystko przebiega w pozytywny sposób. Dostaję ogrom wsparcia ze strony związku, trenerów, innych kadr i skoczków.

Teraz pytanie o zmiany, które FIS zapowiedziała przed kolejnym sezonem. Duża nowością będzie start zimy na igelicie, a do tego doszły korekty sprzętowe. Jakie jest twoje zdanie?

W kontekście wczesnej inauguracji, nie jestem fanem wydłużania sezonu. Uważam, że sezon już jest wystarczająco długi oraz wycieńczający dla zawodników. W ten sposób możemy jednak przetestować rozwiązanie z igelitem. Może to dobra droga na przyszłość, mając na uwadze zmiany klimatyczne? To będzie dobry sprawdzian. Nie przedłużałbym sezonu do kwietnia, jak będzie to miało miejsce w najbliższym sezonie. Wolałbym nieco skrócić zimę.

Sprzęt? Pojawiły się pewne zmiany w przepisach, ale nie jest to rewolucja. Myślę, że jest dobrze, jak jest. Starają się myśleć o tym, jak poradzić sobie z pewnymi problemami, jakie mieli w zeszłym roku, a my postaramy się nad tym pracować jak najlepiej.

Co sądzisz o kalendarzu Pucharu Świata, pomijając jego długość?

Podoba mi się. Nie ma większych zmian w tym kontekście. Dobrze, że zawody w Iron Mountain pojawiły się w kalendarzu, ale ich termin nie jest optymalny - zaledwie dwa tygodnie przed mistrzostwami świata. Którzy zawodnicy polecą do USA? Zobaczymy. Lepiej, gdyby tak długa podróż odbyła się po głównej imprezie sezonu, bądź we wcześniejszej fazie Pucharu Świata.

Które zawody będą pierwszym sprawdzianem dla kadry A?

Plan zakłada, że rozpoczniemy letni sezon od Letniego Grand Prix w Wiśle. Celem nie jest wygrywanie wszystkiego na tym etapie. Chcemy sprawdzić zdolność przekładania treningowych skoków na warunki rywalizacji, kiedy dochodzi stres. Taki jest cel na te zawody, a także Letnie Grand Prix. Będziemy planować starty indywidualnie w kontekście każdego zawodnika, ale zaczniemy od Wisły.

Nie przewidujesz zatem sprawdzianu w krajowych zawodach w Szczyrku, Wiśle czy Zakopanem.

Myśleliśmy o tym. Musimy wszystko dopasować. Jeżeli rywalizacja w zawodach będzie właściwym krokiem w danym momencie, wówczas możemy wziąć w nich udział, ale na ten moment nie ma takiego planu.

Masz ze sobą dwóch współpracowników. To Marc Noelke oraz Mathias Hafele. To znacząca pomoc? Co stało za włączeniem ich do sztabu?

To bardzo pomocne. Nie muszę wyjaśniać, dlaczego wziąłem Mathiasa Hafele. Jest ekspertem z piętnastoletnim doświadczeniem. Wiem, że jego obecność to jeden problem mniej, bo jest dobry w tym, co robi (trener techniczny - przyp. red.). Marc? To multiinstrumentalista, ekspert w wielu dziedzinach. Pomaga mi rozwijać poszczególne pomysły. Mogę go nazwać swoją prawą ręką w reprezentacji. Do tego współpracujemy z Krzysztofem Miętusem. To naprawdę miły i zmotywowany facet. Lubię z nim pracować.

Czy budowanie więzi z polską częścią sztabu jest prostym zadaniem, a może nadal istnieje pewna bariera językowa?

Jeżeli rozmawiamy o szczegółach, wówczas najpierw zdarza mi się omówić je z niemieckojęzycznymi współpracownikami, ponieważ to dla mnie łatwiejsze. Wnioski przekazujemy polskiej części, która następnie wnosi swoje wnioski do dyskusji. To właściwa mieszanka.

Jak wyglądają plany dla reprezentacji na kolejne tygodnie? Gdzie planujecie się wybrać?

Przyszły tydzień przeznaczymy na trening w Zakopanem, gdzie będziemy trenować z zawodnikami i szkoleniowcami z ośrodków bazowych. Omówimy tam ostatnie treningi i najważniejsze tematy. Do tego czekają nas testy siły na platformie. Do tego przedstawimy plany na kolejny okres, po czym - za dwa i pół tygodnia - pojedziemy do Planicy na drugi obóz na skoczni. Przez najbliższe dwa tygodnie zawodników czeka praca nad podstawami w Szczyrku i Zakopanem. Będę ich odwiedzał, ale za codzienny trening będą odpowiedzialni trenerzy bazowi.

Będziesz nadzorował pracę online czy za pomocą nagrań?

Masz na myśli treningi?

Tak, zajęcia prowadzone przez bazowych trenerów, z którymi ściśle współpracujesz.

Tak, utrzymujemy codzienny kontakt. Przygotowuję program treningowy dla zawodników, ale to trenerzy bazowi są odpowiedzialni za codzienne zajęcia. Jak mówiłem wcześniej, przekazujemy sobie informacje o tym, co robiono z danym zawodnikiem, nad czym pracowano. Wieczorami - po treningach - omawiamy zrealizowane zajęcia. Myślę, że to właściwa droga współpracy.

Z Thomasem Thurnbichlerem - w Szczyrku - rozmawiał Tadeusz Mieczyński