Polska kadra już się przygotowuje
Zabrakło natomiast maturzystów Tomasza Pochwały i Marcina Bachledy, którzy wczoraj odbierali świadectwa maturalne, a z uwagi na zajęcia w szkole dopiero dzisiaj dojedzie Tomisław Tajner.
Apoloniusz Tajner powiedział w wywiadzie:
- Po 6-tygodniowych urlopach zaczynamy przygotowania do nowego sezonu. Na pierwsze zgrupowanie wybieramy się 17 maja na Lazurowe Wybrzeże do Francji, do Saint-Tropez. Mamy tam, dzięki prezesowi Markowi Wietrznemu z firmy Vimar w Strumieniu, zapewniony 14-dniowy pobyt w świetnie wyposażonym ośrodku. Do dyspozycji będziemy mieć korty tenisowe, halę, basen.
- Dawniej w tym okresie jeździliście na zgrupowania w Polsce, najczęściej do Spały...
- Teraz jest to praktycznie niemożliwe z uwagi wielką popularność Adama Małysza. Choć ośrodek w Spale był chroniony, nagabywali nas bez przerwy kibice, miejscowi politycy zabiegali nieustannie o spotkania. To bardzo przeszkadzało w treningu.
- Dalsze plany?
- Od 4 do 6 czerwca będziemy trenować w tunelu aerodynamicznym w Warszawie, w Instytucie Lotnictwa. To nowość w procesie szkoleniowym. Mam nadzieję, że te zajęcia pozwolą skoczkom lepiej ułożyć sylwetkę w locie, poprawią ich odbicie.
- Kiedy zaczynacie treningi na igelicie?
- Trochę później niż przed rokiem. Pierwsze skoki na igelicie chcemy oddać 11 czerwca w Austrii. Przez tydzień będziemy trenować w Bischofshofen i Ramsau. Potem w czerwcu mamy w planie kolejne zgrupowanie na igelicie w Austrii, znowu w Ramsau i Stams. Na początku lipca pojedziemy do Innsbrucku, by ćwiczyć na nowej, dużej skoczni Bergisel pokrytej igelitem. W drugiej połowie lipca planujemy zgrupowanie gdzieś w Polsce.
- Jak przedstawia się kalendarz letnich skoków na igelicie?
- W Letnim Grand Prix (odpowiedniku zimowego Pucharu Świata) jest w programie 6 konkursów: 10 i 11 sierpnia w Hinterzarten, 14 sierpnia w Courchevel, 17 sierpnia w Innsbrucku i na zakończenie 6 i 7 września w Lahti. Mamy prawo wystawić do tych zawodów czterech zawodników.
- Czy startować będą wszyscy, także Adam Małysz? Przed rokiem wygrał Letnie Grand Prix. Choć słychać opinie, że Adama trzeba nieco oszczędzać przed sezonem...
- Ta sprawa wyjaśni się definitywnie po treningach. Jeśli Adam będzie w wysokiej formie, nie ma sensu go hamować i zakazywać mu startów. Jeśli będzie musiał jeszcze popracować nad formą, to zrezygnujemy ze startów lub z niektórych konkursów w Letnim Grand Prix. Działać będziemy elastycznie.
- A kiedy pierwsze skoki na śniegu?
- Ponieważ konkursy o Puchar Świata zaczną się w tym roku o tym później niż w poprzednim, zaczniemy skakać na śniegu w połowie listopada, chyba w Skandynawii.
- Jakie zmiany w szkoleniu? Postulował Pan poszerzenie grona szkoleniowców, stworzenie mocnych grup zaplecza...
- Tak. Mamy trzy grupy skoczków, pierwsza to kadra olimpijska Turyn 2006, liczy siedem osób, z Adamem Małyszem na czele. Są w niej także Robert Mateja i Wojciech Skupień. Ciągle czekam na odblokowania Roberta, stać go będzie wtedy na duży wynik. Wojtek stracił w minionym sezonie dynamikę, pogubił się. Ale dajemy mu jeszcze szansę. Trzecim trenerem w grupie olimpijskiej, obok mnie i Piotra Fijasa, będzie Zbigniew Klimowski, który równocześnie ma pełnić funkcję koordynatora kadr B i C. W kadrze B znaleźli się juniorzy i Łukasz Kruczek. Wiemy, na co stać tego doświadczonego zawodnika, jeśli będzie w dobrej formie, może liczyć na starty w Pucharze Świata. Tę grupę prowadzi trener Krzysztof Sobański. Wreszcie kadra C, zawodnicy między 19 a 23 rokiem, z nimi pracować będzie trener Kazimierz Długopolski.
- Najważniejsze imprezy nowego sezonu?
- Mistrzostwa świata we Włoszech, cykl konkursów o Puchar Świata i Turniej Czterech Skoczni. Znowu bardzo ciekawy sezon. Wierzę, że znowu z miłymi akcentami.
Obecnie nasza kadra składa sie z następujących skoczków:
Grupa A (olimpijska): Adam Małysz, Robert Mateja, Tomasz Pochwała, Tomisław Tajner, Marcin Bachleda, Grzegorz Śliwka, Wojciech Skupień.
Grupa B: Łukasz Kruczek i juniorzy: Marcin Mąka, Krzysztof Styrczula, Mateusz Rutkowski, Stefan Hula, Wojciech Cieślar, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Stanisław Świder.
Grupa C: Krystian Długopolski, Maciej Maciusiak, Krzysztof Masny, Grzegorz Sobczyk, Andrzej Galica, Wojciech Tajner, Mariusz Gomola, Paweł Kruczek
Na podstawie "Dziennika Polskiego"
autor: /tad/, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 14