Strona główna • Ukraińskie Skoki Narciarskie

"To było kluczowe" - trener Ukraińców o sukcesie Marusiaka

Podczas inauguracji sezonu Pucharu Świata w Wiśle Jewhen Marusiak zajmował ostatnie miejsca w niemal wszystkich seriach treningowych i kwalifikacyjnych, przegrywając wyraźnie nawet z adeptami rumuńskich skoków. W kolejnych tygodniach było niewiele lepiej. Nic więc dziwnego, że ustanowienie przez Ukraińca rekordu kraju (210 m) i wywalczenie 26. lokaty w niedzielnym konkursie lotów na Kulm zostało przyjęte jako sensacja.

- Bardzo długo czekaliśmy na tak udany weekend naszego zespołu - mówi nam trener reprezentacji Ukrainy Wołodymir Boszczuk. - Marusiak zawsze miał duże problemy z prędkością najazdową, a my od dłuższego czasu mocno nad tym pracowaliśmy. To było kluczowe. Przy jego dotychczasowej prędkości dalekie skoki były niemal niemożliwe. Jeśli ta tendencja się utrzyma to w przyszłości może uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki. W każdym razie na Kulm ten element wypadł bardzo dobrze.

Największym dotąd osiągnięciem Marusiaka było 16. i 29. miejsce wywalczone w zawodach Letniego Grand Prix w Szczuczyńsku w 2021 roku. Rok wcześniej zajął 1. i 2. lokatę w bardzo słabo obsadzonych konkursach FIS Cup w Rasnovie. Kilkakrotnie plasował się w drugiej i trzeciej dziesiątce zmagań w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Jest olimpijczykiem z Pekinu.

Jeszcze dwa lata temu podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie zespół ukraiński był w stanie wystawić ekipę w konkursie drużynowym, w którym pokonał Kazachów. W tym sezonie do Planicy pojedzie tylko dwóch skoczków, Witalij Kaliniczenko i wspomniany Marusiak. Na horyzoncie nie ma w tej chwili innych zawodników, którzy mogliby wzmocnić kadrę narodową. - Anton Korczuk i Jurij Janiuk już nie skaczą, od momentu rosyjskiej inwazji przebywają za granicą, Andrij Waskuł dołączył do sił zbrojnych Ukrainy - wylicza szkoleniowiec. - Na mistrzostwach świata będzie nas reprezentować zatem dwóch mężczyzn i dwie dziewczyny. Jest u nas kilku młodych i utalentowanych zawodników, ale nie mają wystarczającego doświadczenia, by wystawić ich w zawodach takiej rangi. Mamy nadzieję i wierzymy w to, że w przyszłym sezonie będziemy w stanie zaprezentować pełną drużynę w klasycznych konkursach zespołowych.

Boszczuk odniósł się również do ostatnich doniesień dotyczących ewentualnego powrotu do rywalizacji rosyjskich sportowców w wielu dyscyplinach. - Jesteśmy temu kategorycznie przeciwni i jestem pewien, że całe środowisko sportowe ma podobne zdanie. W imieniu całego zespołu i całej Ukrainy pragnę podziękować mieszkańcom Polski za wsparcie naszego państwa i pozdrowić wszystkich sympatyków tego pięknego sportu jakim są skoki narciarskie. Dziękuję z głębi serca. Chwała Ukrainie, niech żyje Polska - zakończył trener i były ukraiński skoczek.

Najlepszym sezonem w historii ukraińskich skoków jest jak dotąd zima 2008/09. Wówczas aż trzech reprezentantów naszych wschodnich sąsiadów – wspomniany Wołodymir Boszczuk, Witalij Szumbarec i Oleksander Łazarowicz – zdobyło punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ten pierwszy zajął ponadto 28. miejsce podczas konkursu mistrzostw świata na dużej skoczni w Libercu. Na punkty w Pucharze Świata w tamtym momencie Ukraińcy zmuszeni byli czekać aż 13 lat. Wcześniej jedynym zawodnikiem, który dokonał tej sztuki był Władimir Gływka. W sezonie 1995/96 z jednym punktem na koncie (30. miejsce w Iron Mountain) uplasował się na 94. miejscu w generalce PŚ. Szumbarec zapunktował jeszcze dwukrotnie w sezonie 2009/10, po raz ostatni w Klingenthal. Dopiero w miniony weekend Marusiak przerwał trwającą kolejne 13 lat niechlubną passę.

- Pomimo trwającej wojny nasze państwo robi wszystko, by sportowcy mieli możliwość treningów wysokiej jakości i mogli godnie reprezentować nasz kraj - zapewnia Walerij Wdowienko, szef ukraińskich skoków i poprzednik Boszczuka na stanowisku trenera kadry. - Wczoraj drużyna juniorów wyleciała na mistrzostwa świata do Kanady, seniorzy będą się przygotowywać do swoich mistrzostw. Działamy. Ale nasze zaplecze to powód do wielu zmartwień. Mam tu na myśli poziom dziecięcych szkółek sportowych, liczbę obiektów i chętnych do skakania. Długo można by jeszcze wymieniać - dodaje ukraiński działacz.