Strona główna • Słoweńskie Skoki Narciarskie

161,5 metra Zajca w Willingen! Pertile: Najtrudniejszy dzień w roli dyrektora PŚ [ZOBACZ SKOK]

- Timi odczuwał trochę bólu w plecach. Rozmawiałem z Robertem Hrgotą i wygląda na to, że Timi czuje się dobrze - przekazał Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata, w rozmowie ze Skijumping.pl. 22-letni Słoweniec podczas konkursu drużyn mieszanych na Muehlenkopfschanze uzyskał... 161,5 metra. To najdłuższy zmierzony skok w historii Pucharu Świata, oddany na dużym obiekcie.

Skijumping.pl: Internet huczy po piątkowych zawodach. Co stało się w Willingen?

Sandro Pertile: Podsumowując - to nie był łatwy dzień. Po południu wiatr był silniejszy niż rano, a do tego mieliśmy trochę wyzwań związanych z rozbiegiem. Wiedzieliśmy, że dziś czeka nas rywalizacja zespołowa, w której mamy podział na grupy. To pomaga nam dostosować odpowiednią długość najazdu, a do tego mieliśmy raptem osiem zespołów na starcie. Jasny przekaz, z którym podzieliłem się z jury, był taki, że musimy wykazać się cierpliwością, by wyłapywać momenty, w których wiatr jest pod kontrolą. Dziś nie było to jednak proste zadanie. Wiatr kręcił w tę i z powrotem. Było niewiele momentów, by zezwolić na skakanie. W dwóch przypadkach doszło do ekstremalnych sytuacji, w kontekście dwojga zawodników. Mam na myśli Japonkę Yuki Ito oraz Timiego Zajca ze Słowenii. Pojawiły się bardzo mocne porywy wiatru. Widziałem skok Timiego także w telewizji. Dało się zauważyć, że był bliski lądowania, kiedy silny podmuch wywindował go nad zeskok. Czegoś takiego nie da się przewidzieć.

To bez wątpienia historyczny skok, ale czy to właściwy sposób na promowanie dyscypliny?

Trzeba zaakceptować, że jesteśmy sportem rozgrywanym na otwartym powietrzu. Jeżeli nie chcemy wiatru, wówczas musimy zacząć myśleć o skoczniach w halach, ale w tym momencie jesteśmy od tego za daleko. Musimy pogodzić się z tym, że czasami warunki atmosferyczne rzucają wyzwania. Jak mówiłem, mieliśmy podział na grupy i niewielu uczestników zawodów. Czułem, że konkurs da się przeprowadzić, pomimo panujących warunków. Nadal jestem przekonany, że staraliśmy się zarządzać wszystkim we właściwy sposób, ale zderzyliśmy się z ekstremalnymi warunkami.

Zatem jest Pan usatysfakcjonowany z pracy jury podczas mikstu?

Mogę powiedzieć, że członkowie jury wywiązali się ze swoich zadań. I ponownie, czasami trzeba zaakceptować działania na granicy dopuszczalnych warunków. Podczas konkursowej serii miałem wrażenie, że nie mówimy o ekstremalnych warunkach, dlatego pozwoliliśmy skakać. Przyglądałem się każdej sekundzie konkursu, miałem podgląd na wiatr. Szczerze? Łatwo dyskutuje się, komentuje i krytykuje po fakcie, po zawodach. Zaczynasz konkurs w określonych warunkach i nigdy nie wiesz, co się wydarzy w ciągu najbliższych sekund czy minut. Twierdzę, że w tych warunkach zrobiliśmy wszystko, co się dało, zgodnie ze standardami bezpieczeństwa. Nie czuję, by było zbyt groźnie, by skakać, ale przytrafiły się dwa naprawdę długie skoki. Te zawody są już za nami i trzeba skupić się na sobotnich skokach.

Rozmawiał Pan z Timim Zajcem, czuje się dobrze?

Natychmiast po upadku zrobili to Christian Kathol i Horst Nilgen, którzy byli w obrębie wybiegu. Od razu dostałem informację, że nie ma szczególnych problemów z kolanami, ale odczuwał trochę bólu w plecach, ponieważ lądował na tylnej części ciała. Rozmawiałem z Robertem Hrgotą, trenerem Słoweńców i wygląda na to, że Timi czuje się dobrze.

To był najtrudniejszy moment w roli dyrektora Pucharu Świata?

Będę szczery, to był najtrudniejszy dzień w ciągu tych trzech lat. To część mojej pracy i godzę się na to. To nie jest łatwa rola, szczególnie w takie dni. To nie jest zwykła dyscyplina, zawodnicy latają w powietrzu. To nie jest bieganie czy chodzenie po ulicy, ale to podstawa skoków narciarskich. Kocham tę dyscyplinę i włożę jeszcze więcej wysiłku w to, by skoki rosły w siłę.

Z Sandro Pertile - w Willingen - rozmawiał Dominik Formela