Strona główna • Norweskie Skoki Narciarskie

„Jest niewiele rzeczy, które irytują mnie bardziej” – problematyczny brak igelitu w Oslo

Jakiś czas temu w Norwegii rozpoczął się spór z Holmenkollbakken w roli głównej. Krajowy związek narciarski i gwiazdy skoków, takie jak aktualny lider PŚ Halvor Egner Granerud, domagają się wyposażenia obiektu w igelit. Radni miasta wzbraniają się jednak przed kosztowną modernizacja jednej z najsłynniejszych skoczni narciarskich na świecie.

Oburzenie wynika z faktu, że w przeciwieństwie do większości skoczni Pucharu Świata, w Oslo nie można skakać latem. –  Jest niewiele rzeczy, które irytują mnie bardziej niż brak igelitu na Holmenkollen. Jeśli otwierasz skocznię tylko na weekend Pucharu Świata, to równie dobrze możesz tego nie robić. Wydaje mi się, że skupiono się tutaj na czymś niewłaściwym – mówi Halvor Egner Granerud w rozmowie z Dagbladet.

Według wyliczeń federacji remont kosztowałby około 30 milionów koron norweskich, a miasto nie jest zbyt chętne do pokrycia tej sumy. –  Doskonale rozumiem, że istnieją dobre argumenty za igelitem na Holmenkollen. Miasto prowadzi dialog z Norweskim Związkiem Narciarskim na temat tego, jak można to zrealizować – mówi Omar Samy Gamal, radny miejski ds. kultury, sportu i wolontariatu w gminie Oslo. – Jest wielka potrzeba funkcjonowania obiektów sportowych w naszym mieście, ale powiedzieliśmy federacji, że priorytetowo traktujemy pieniądze gminy pod kątem potrzeb dzieci i młodzieży – dodaje.

Z milionem odwiedzających rocznie Holmenkollenbakken jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. –  Politycy nie rozumieją możliwości komercyjnych, jakie oferuje skocznia w Oslo. Nie rozumiem tego, że nie widzą przychodów, jakie może przynieść igelit. Wiemy, że jeśli pojawi się na skoczni, to Międzynarodowa Federacja Narciarska zorganizuje tam Letnie Grand Prix –  zapewnia Marit Gjerland z Norweskiego Związku Narciarskiego. Dodaje, że trwa proces, który ma uporządkować kwestie finansowe wokół ewentualnej inwestycji, ale nie oczekuje decyzji przed 2024 roku.

Inny pracownik federacji dodaje, że dzięki położeniu igelitu na skoczni „możliwe byłoby przedłużenie czasu użytkowania obiektu z dwóch do dziesięciu miesięcy”. Skocznia w Trondheim, która została niedawno otwarta, jest wyposażona w igelit. Oprócz nowego obiektu norwescy skoczkowie mogą trenować na dużej skoczni latem jeszcze tylko w Lillehammer.