Letalnicę zaprojektował, mieszkając w Libii. Zmarł Janez Gorišek, "ojciec" lotów narciarskich
Jak poinformował portal Delo.si, w wieku 89 lat odszedł dziś Janez Gorišek, były skoczek narciarski, ale przede wszystkim wybitny architekt, konstruktor, wizjoner, autor Letalnicy i innych skoczni do lotów narciarskich.
Gorišek był olimpijczykiem z Cortiny d'Ampzzo, ale tego startu nie mógł zaliczyć do udanych. Dwa skoki na 63,5 metry pozwoliły mu zająć 50., przedostatnie miejsce. Najlepsi skakali wówczas po 20 metrów dalej. Najlepsze wspomnienia przywoził z Akademickich Mistrzostw Świata i ich następczyni, Uniwersjady. Na studenckich zawodach wywalczył łącznie trzy medale - dwa złote i srebrne.
Po zakończeniu kariery skoczka został architektem. W latach 60. za punkt honoru postawił sobie przywrócenie Planicy rekordu świata w długości skoku narciarskiego, który ta utraciła w 1948 roku. Projekt nowej gigantycznej skoczni opracował, przebywając w Libii. Trafił tam jako inżynier ds. trzęsienia ziemi i był świadkiem przejęcia władzy przez Mu’ammara al-Kaddafiego, krwawego dyktatora który dopiero w 2011 roku został odsunięty od władzy. Zanim jednak trafił do Libii, przebywał w Macedonii, gdzie pomagał w odbudowie części kraju po trzęsieniu ziemi.
Powstanie Letalnicy koordynował wraz ze swoim bratem Vladem, który przebywał na miejscu i dokonywał niezbędnych pomiarów. Już podczas weekendu otwarcia areny w marcu 1969 roku padło pięć rekordów świata, a najdłuższy skok, na 165 metrów, wykonał Manfred Wolf z NRD. Gorišek był autorem projektów strategicznych modernizacji tej skoczni w 1994 i 2013 roku. Pomagał przy przebudowie innych skoczni mamucich, w Vikersud, Bad Mitterndorf i Oberstdorfie, był projektantem kompleksu olimpijskiego Igman w Sarajewie czy aren Kiremitliktepe w Erzurum.
- Zawsze miałem wizjonerskie marzenia o ideach, które innym wydawały się nierealne. O przekroczeniu 200 metrów myślałem już wtedy, gdy inni nie mieli odwagi nawet o tym śnić. Intuicja mówi mi, że można rozwinąć skoki do tego etapu, by możliwe stały się loty trzystumetrowe. Nie można przestawać tworzyć i dążyć do pokonywania kolejnych barier - mówił kilka lat temu w jednym z wywiadów.