Strona główna • Puchar Świata

Elektroniczny pomiar zawodników już od letniego sezonu - decyzje majowego zebrania komisji FIS

W piątek w Dubrowniku odbyło się posiedzenie komisji skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). Uczestnicy zebrania, na czele z przewodniczącym Miką Kojonkoskim oraz dyrektorami Pucharu Świata - Chiką Yoshidą i Sandro Pertile - podsumowali ubiegły sezon oraz rozpatrzyli kwietniowe propozycje komisji technicznych.


Elektroniczny pomiar ciała zawodników i zakaz stosowania fluoru

Komisja wyraziła zgodę na rozpoczęcie elektronicznych pomiarów ciała zawodników przy użyciu skanera laserowego już tego lata. Nowa metoda ma zapobiec dyskusjom, które w ostatnich latach dotyczyły tradycyjnych sposób mierzenia skoczków.

Ponadto od 1 lipca wchodzi w życie zakaz stosowania fluoru w wosku narciarskim. Prace nad tym przepisem trwały od dłuższego czasu, ale dotychczasowe pomiary kontrolne nie były w stanie podać wyników w wymaganym czasie oraz jakości. Kwestia sprawdzania zawartości fluoru została jednak rozwiązania, zaś testy wykrywania będą miały miejsce podczas Igrzysk Europejskich oraz Letniego Grand Prix. Z kolei od zimy, w przypadku korzystania zakazanej substancji, na federacje będą czekały odpowiednie kary.

Zawody hybrydowe możliwe również w trakcie sezonu

Po przeprowadzeniu inauguracji ostatniego sezonu Pucharu Świata w Wiśle w warunkach hybrydowych, komisja skoków narciarskich FIS wyraziła zgodę na rozgrywanie zawodów w tym formacie w wyjątkowych okolicznościach również w środku sezonu. Odpowiedni zapis w tej sprawie został dodany do przepisów. Zgodę na przeprowadzenie takich konkursów będą musieli jednak wyrazić: przewodniczący komisji skoków, przewodniczący komisji kalendarzowej oraz dyrektor Pucharu Świata.

- W nadchodzącym sezonie nie mamy zaplanowanych zawodów w warunkach hybrydowych, ale musimy stawić czoła rzeczywistości i być gotowi na każdą sytuację. Konkursy hybrydowe niekoniecznie są tym, czego chcemy, ale z pewnością są lepsze niż odwołanie rywalizacji - tłumaczy dyrektor PŚ, Sandro Pertile.

Dodatkowo FIS będzie wymagała od organizatorów listopadowych i grudniowych zawodów Pucharu Świata zmagazynowania śniegu w ilości wymaganej do przeprowadzenia konkursów.

Loty narciarskie kobiet włączone do Pucharu Świata

Po udanym debiucie rywalizacji kobiet w lotach narciarskich, w sezonie 2023/2024 panie po raz pierwszy wezmą udział w tych zawodach w ramach Pucharu Świata. Zaplanowane zostały dwa konkursy w norweskim Vikersund. Wbrew wcześniejszym planom, zawodniczki nie wezmą udziału w zmaganiach w niemieckim Oberstdorfie.

W konkursach Pucharu Świata w lotach narciarskich wystąpi maksymalnie 20 zawodniczek. Zapewniony udział w zawodach będzie miała czołowa "15" klasyfikacji generalnej PŚ. Dodatkowo do występu dopuszczonych zostanie 5 dodatkowych skoczkiń, które otrzymają specjalną zgodę na start. Kryteria w tej sprawie FIS ma ogłosić jesienią.

Konkursy lotów narciarskich będą miały rekordową pulę nagród w kobiecych skokach, wynoszącą 66.300 franków szwajcarskich. Zwyciężczyni zawodów uzyska 10.000 CHF, zaś dwudziesta zawodniczka - 1.100 CHF.

Puchar Interkontynentalny kobiet

Komisja skoków narciarskich FIS wprowadziła nowy cykl zawodów drugiego szczebla u pań. Puchar Interkontynentalny kobiet powstanie w wyniku połączenia dotychczasowego Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cupu.

Zmiany w sprzęcie zawodników

Komisja FIS zdecydowała się również na pewne dostosowania przepisów dotyczących sprzętu. Obowiązkowy stanie się tzw. pasek bezpieczeństwa, który w przypadku problemów z wiązaniem pozwoli zawodnikowi nie stracić pełnej kontroli nad nartą i bezpiecznie wylądować.

W nowym sezonie zimowym obowiązkowym elementem sprzętu skoczka zostaną również ski-stopery, które mają zapobiegać niekontrolowanemu poruszaniu się nart z dużą prędkością wzdłuż zeskoku w przypadku upadku zawodnika, stwarzając tym samym ryzyko dodatkowych obrażeń u skoczka lub innych osób.