Strona główna • Puchar Interkontynentalny

PI Pań w Lahti: Erzar wygrywa finałowy konkurs i cały cykl

Tina Erzar triumfatorką Pucharu Interkontynentalnego pań 2023/2024! Reprezentantka Słowenii przypieczętowała końcowy sukces zwycięstwem w finałowych zawodach sezonu na Salpausselce (HS130) w Lahti. Mistrzyni świata juniorek oddała skoki na odległość 130,5 m oraz 128 m. Polki nie startowały.

Pierwsza seria konkursowa należała do Tiny Erzar. Liderka cyklu poszybowała na odległość 130,5 metra i na półmetku prowadziła z przewagą 11,2 punktu nad drugą Hannah Wiegele (125,5 m) oraz 30,4 pkt. nad trzecią Ursą Vidmar (118 m). Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Katharina Ellmauer (115,5 m), Jerica Jesenko (107,5 m) oraz Martina Zanitzer (108,5 m).

Siódmą pozycję zajmowała Martina Ambrosi (107,5 m), ósma była Sofia Mattila (107 m), dziewiąta Rea Kindlimann (100,5 m), a dziesiąta Oosa Thure (103,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 25. i 24. belki.

W finale Tina Erzar poszybowała na 128 metr i ponownie triumfowała w Lahti, tym razem z przewagą 24,7 punktu nad Hannah Wiegele (118,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Katharina Ellmauer (118 m), czwarta była Ursa Vidmar (113 m), piąta Jerica Jesenko (110 m), a szósta Sofia Mattila (111 m).

Na kolejnych pozycjach rywalizację zakończyły Martina Ambrosi (109 m), Martina Zanitzer (107 m) i Rea Kindlimann (103,5 m). Dziesiąte miejsce zajęły ex aequo Anna-Fay Scharfenberg (98,5 m) i Oosa Thure (94,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 24. platformy.

Sobotni konkurs w Lahti zakończył premierowy sezon Pucharu Interkontynentalnego pań w skokach narciarskich. Pierwszą w historii triumfatorką klasyfikacji generalnej cyklu została Tina Erzar. Słowenka zgromadziła 654 punkty i wyprzedziła drugą Hannah Wiegele (572 pkt.) oraz trzecią Kjersti Graesli (436 pkt.). Najlepsza z Polek, Nicole Konderla (216 pkt.) zajęła czternastą pozycję. Łącznie sklasyfikowane zostały 73 zawodniczki.

Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Interkontynentalnego Pań 2023/24 >>>