„Szczególnie Raw Air był udany” – Maciej Kot wrócił do punktowania w Pucharze Świata
Maciej Kot to jedyny polski skoczek spoza kadry Thomasa Thurnbichlera, który punktował minionej zimy w Pucharze Świata. 32-letni zawodnik z Podhala czynił to pięciokrotnie, gromadząc 21 „oczek" do klasyfikacji generalnej. Marcowy finał sezonu był dla 32-latka okazją do sprawdzenia się na skoczniach do lotów narciarskich, po pięcioletniej przerwie.
– Skoki w Planicy na pewno były lepsze niż w Vikersund. Niestety, bez happy endu. Trochę zabrakło do awansu do zawodów. Z tej pozytywnej strony muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z drugiego skoku treningowego. Przekroczenie magicznej granicy 200 metrów sprawiło mi trochę radości. Nieprzekroczenie 200 metrów na mamucie to jak niezłowienie metrowego szczupaka na majówkę. W Planicy raz się to udało. Szkoda, że skok w kwalifikacjach nie był pójściem za ciosem. Wkradły się błędy, przede wszystkim w pierwszej fazie lotu. Dojazd i odbicie funkcjonowały lepiej niż w Vikersund, ale bardzo dużo traciłem w pierwszej fazie lotu, gdzie wytracałem prędkość. Miałem problem z prawą ręką i nartą, czyli z tzw. świdrem. Myślę, że zabrało mi to około dziesięciu metrów, jak nie więcej – analizuje Kot, który na Letalnicy prezentował się tylko w czwartek.
– Ocena tego sezonu w skali szkolnej jest bardzo trudna. Musząc to zrobić, wahałbym się między 3+ a 4-. Mówimy o sezonie jako całości, a więc okresie od kwietnia do końca marca. Latem wykonałem sporo ciężkiej pracy, ale bardzo dobrej, ukierunkowanej. Plan na to, co chcieliśmy zrobić, był dobry. Jego realizacja przyczyniła się do tego, że lato było całkiem udane. Szczególnie Grand Prix w Szczyrku i późniejsze starty w Pucharze Kontynentalnym. Gdy przeanalizujemy to lato z perspektywy celów procesowych i wynikowych, to większość z tego zrealizowałem. Zabrakło tylko powiększenia kwoty startowej na Puchar Świata. Cztery punkty straty pokazały, jak było blisko – wspomina okres skakania na igelicie.
– No i nadeszła zima. Myślę, że dla całej naszej reprezentacji była bardzo trudna, nie tylko dla mnie. Na początku nie spodziewałem się, że moje starty w Pucharze Świata zaczną się już w Klingenthal. Pierwotny plan był inny, ale plany się zmieniły i cieszyłem się na to wyzwanie, że już w Klingenthal wrócę do Pucharu Świata. Niestety, tam zderzyłem się ze ścianą. Było trudno i kolejne skoki w Engelbergu czy na Turnieju Czterech Skoczni były obarczone sporą presją, żeby zdobyć punkty. Cały czas było blisko. Zdarzały się wpadki, brak kwalifikacji, ale wiedziałem, że to poziom na granicy awansu do drugiej serii. Wiem, że takie skakanie często jest bardzo trudne. Nie ma swobody, luzu i pewności siebie, która daje automatyczne skoki i margines błędu, który też jest potrzebny. W topowej formie, nawet popełniając błędy, dajemy sobie szansę w drugiej serii, żeby dalej walczyć. Tutaj tego brakowało. Cały czas szukaliśmy czegoś w technice, co dałoby trochę więcej pewności na skoczni i przestrzeni na ewentualne błędy. Było to oczekiwanie na przełamanie, czyli awans do czołowej „30”, co zrzuciłoby trochę presji. To przełamanie nadeszło w Zakopanem, po nieudanym dla mnie Pucharze Świata w Wiśle. Na Wielkiej Krokwi pojawiły się trochę lepsze skoki. Praca wykonana z psychologiem przyniosła rezultat. To był naprawdę dobry moment tego sezonu, który trochę odwrócił karty. Spadł mi przysłowiowy kamień z serca – nie ukrywa, odnosząc się do 27. miejsca wywalczonego w ojczyźnie.
– Powrót do Pucharu Kontynentalnego był dobrym pomysłem. Skoki przy trochę większej prędkości i mniejszej presji, trochę bardziej na luzie, poskutkowały zwycięstwem w Lillehammer, które sprawiło mi dużo radości i dało satysfakcję. Zwycięstwo to zwycięstwo. Możliwość usłyszenia Mazurka Dąbrowskiego na najwyższym stopniu podium smakowała fajnie. Niestety, po drodze zdarzyły się wpadki w Pucharze Kontynentalnym, które znowu poskutkowały brakiem powiększenia kwoty startowej. Niemniej, te dobre skoki znalazły uznanie w oczach trenera i dostałem powołanie do Pucharu Świata, gdzie zakończyłem sezon – kontynuuje.
– Szczególnie Raw Air był udanym momentem, nie licząc Vikersund. W końcu regularnie zacząłem punktować. Wiadomo, że te skoki nie były dobre. Nie pozwalały walczyć o czołową „20”, ale pojawiły się punkty i więcej swobody. Trzeba dobrze przeanalizować ten okres, aby wyciągnąć również pozytywne wnioski. Nawet po nieudanym sezonie trzeba znaleźć też pozytywne wnioski, co funkcjonowało w lepszych momentach. Niestety, na koniec nie udało się polatać na mamucie i mieć trochę frajdy. W Vikersund nie dogadałem się ze skocznią. Było to dla mnie bardzo trudne, by po kilku latach przerwy wrócić na obiekt do lotów i przez dwa skoki treningowe od razu odnaleźć właściwe czucie. To się nie udało w Norwegii, natomiast w Planicy było lepiej i blisko. Granica 200 metrów została przekroczona, ale liczyłem na zdecydowanie więcej. Zakończenie sezonu z lotami nie wypadło po mojej myśli, ale w Planicy czucie latania wróciło i mam nadzieję, że będę w stanie to wykorzystać w przyszłości, a kolejne loty będą łatwiejsze – mówi Kot, który w 2017 roku ustanowił rekord życiowy na pułapie 244,5 metra.
– Kibicom dziękuję za wsparcie oraz trzymanie kciuków i cóż… Z nową energią myślimy o nowym sezonie, będziemy walczyć! – zapowiada drużynowy medalista olimpijski z 2018 roku.