Strona główna • Inne

Trzy zimowe imprezy mistrzowskie w 2025 roku bez skoków narciarskich

Wbrew wcześniejszym doniesieniom Zimowe Igrzyska Azjatyckie, zaplanowane na przyszły rok w chińskim Harbinie, nie będą posiadać w swoim programie zawodów w skokach narciarskich, które miały gościć na obiektach w Yabuli. Nie jedyna to duża impreza, na której zabraknie naszej dyscypliny.

W opublikowanym niedawno terminarzu przyszłorocznych igrzysk figuruje 11 dyscyplin. Są to: łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, short track, hokej, curling, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, snowboard, biegi narciarskie, biathlon i narciarstwo górskie. Fakt nieobecności skoków dziwi tym bardziej, że jakiś czas temu modernizacji poddano mniejszą ze skoczni w Yabuli.

ZIA to impreza, która odbywa się nieregularnie od 1986 roku. Do tej pory rozegrano osiem edycji w czterech krajach - Japonii, Chinach, Korei Południowej i Kazachstanie. Odstępy pomiędzy poszczególnymi imprezami bywały nawet sześcioletnie, choć zdarzyło się, że na kolejną edycję czekano tylko trzy lata. Sześciokrotnie w programie imprezy figurowały skoki narciarskie (trzy razy jako konkurencja pokazowa). Harbin był już raz - w 1996 roku - gospodarzem imprezy. Na skoczni K-90 triumfował wówczas Dmitrij Czwykow i reprezentacja Kazachstanu. 

Ostatnia jak dotąd edycja imprezy odbyła się w 2017 roku w Sapporo. Od tamtej pory nie udało się znaleźć chętnego do przeprowadzenia imprezy miasta. Złote medale na Miyanomori i Okurayamie zdobyli znani reprezentanci Japonii  Yukiya Sato i Naoki Nakamura.

Jak już informowaliśmy, Zimowe Igrzyska Azjatyckie w 2029 roku zorganizuje Arabia Saudyjska. Impreza miałaby się odbyć w położonej na północnym zachodzie prowincji Tabuk, konkretnie na terenie powstającego ośrodka sportów zimowych Trojena, który zlokalizowany będzie w pobliżu także rodzącego się dopiero miasta Neom. Cały projekt budowy metropolii opiewa na 500 miliardów dolarów. Program tej imprezy również nie przewiduje rozegrania konkursów skoków.

Wracając jednak do przyszłego sezonu, w Turynie odbędzie się w 2025 roku Zimowa Uniwersjada. Z racji, że skocznie w Pragelato, które gościły olimpijczyków w 2006 roku, od dawna nie funkcjonują, sportowcy studenci parający się skokami, nie powalczą o medale. O krążki w skokach nie będą rywalizować też młodzi zawodnicy w ramach Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy.

Te odbędą się w Bakuriani i choć Gruzini zarzekali się, że postawią na tę okoliczność skocznię normalną, chcąc wskrzeszać swoje skokowe tradycje, to z tych szumnych zapowiedzi zupełnie nic jednak nie wyszło. - Bardzo poważnie traktujemy przywrócenie infrastruktury do uprawiania skoków narciarskich, która przez ostatnich czterdzieści lat została bardzo mocno zaniedbana – powiedziała w 2019 roku minister gospodarki, Natia Nurnava w rozmowie z portalem Sputnik-georgia.ru. Później jeszcze deklaracje te były niejednokrotnie powtarzane, ale skończyło się na luźnym projekcie zalegającym w szufladzie.