Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

Joanna Szwab wraca do skoków i poszukuje młodych talentów

Joanna Szwab jest jedną z prekursorek współczesnych polskich skoków kobiet. To pierwsza biało-czerwona skoczkini, która stanęła na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego. Przed dwoma laty zdecydowała się odłożyć narty w kąt. Teraz wraca do skoków nowej roli.

- Na początku było bardzo ciężko, nie za bardzo wiedziałam, co mam ze ze sobą zrobić - mówi nam 27-latka, odnosząc się do podjętej przed dwoma laty decyzji o zakończeniu przygody ze skocznią narciarską. To właśnie Szwab przecierała szlaki dzisiejszym kadrowiczkom, debiutując w 2011 roku, w wieku zaledwie 14 lat w rozgrywkach Pucharu Kontynentalnego. Rok później zdobyła jako pierwsza Polka, wraz z Joanną Gawron, punkty do klasyfikacji tego cyklu, w którego konkursach w późniejszych latach dwukrotnie, raz zimą i raz latem, stanie na podium. Jest pierwszą Polką, która znalazła się w czołowej "10" konkursu FIS Cup i razem z Magdaleną Pałasz pierwszą biało-czerwoną z występem w Pucharze Świata. 6 grudnia 2013 roku, skacząc w drużynie z Maciejem Kotem i Kamilem Stochem Polski, wystartowały w premierowym w historii PŚ konkursie mikstów. Lata jednak mijały, a progresu, jakiego oczekiwałaby od siebie Joanna, nie było. Były za to zawirowania w kadrze. Przeszedł w końcu czas na rozbrat z nartami.

Jak oceniam moją karierę? - Hmm, jeszcze dwa lata temu powiedziałabym, że tragicznie. Tak naprawę nic nie osiągnęłam, ale z perspektywy czasu uważam, że wcale tak źle nie było. Cieszę się, że w tym uczestniczyłam. Cała moja kariera była próbą wpłynięcia na ukształtowanie u nas tego szalonego sportu w wersji kobiecej. Co prawda nadal nie mamy konkretnych wyników, ale no niestety, Rzymu też od razu nie zbudowano. Najważniejsze że jest w budowie - mówi była sportsmenka.

Przejście na sportową emeryturę to newralgiczny moment w życiu każdego sportowca. - Po tym jak skończyłam skakać, czułam się, kolokwialnie mówiąc, jak bez ręki - przyznaje. - Myślę, że każdy zawodnik po zakończeniu sportowej przygody, która trwała naście lat, przeżywa trudne chwile.  No chyba że był jednym z tych szczęśliwców, którzy zrealizowali większość swoich celów i mogą iść spokojnie zająć się czymś innym, czując się spełnionymi. Cieszę się, że zaraz po zakończeniu skakania wyjechałam na 1,5 roku do Wrocławia, by zająć się czymś innym. Oj, bardzo tego potrzebowałam. Śmiało mogę powiedzieć, że to było dla mnie swego rodzaju terapią. Teraz wróciłam na Podhale i pokochałam skoki na nowo. Pamiętam, że kiedyś w podstawówce, na zakończenie 6 klasy, zadeklarowałam, że gdy spotykamy się klasowym gronie za 20 lat, będę trenerką skoczkiń narciarskich. Sama wtedy nie wiedziałam, jak to do końca jest z tymi skokami, a teraz to marzenie, choć prawie takie stare jak ja, postaram się zrealizować. 

- Bardzo nie chciałabym, żeby to wszystko, co przez lata budowałyśmy z dziewczynami, które trenowały w tym czasie co ja, miało umrzeć śmiercią naturalną - deklaruje była zawodniczka. -  Skaczących dziewczyn wciąż jest niewiele, sporo osób nadal nie wie, że kobiety też skaczą. Prowadzę w tej chwili nabór dziewczynek do sekcji skoków w klubie AZS Zakopane. Treningi rozpoczną się w maju, a w szkoleniu zawodniczek będzie pomagał mi Jakub Kot. Zapraszam generalnie dziewczynki w wieku 8-12 lat, ale nieco młodsze i trochę starsze też mogą spróbować. Jedyne czego trzeba chętnym to odrobina odwagi, troszkę więcej konsekwencji i można krok po kroczku piąć się w górę. Najpierw zjazd spod skoczni, kiedy zawodniczka będzie gotowa to skok z połowy rozbiegu i potem dopiero próby z najmniejszych obiektów. Szkolenie to nie tylko skoki, to też trening ogólnorozwojowy, bo mamy i biegówki i ćwiczenia na hali, rolki, imitacje. Nie będzie miejsca na nudę. Warto spróbować nauczyć się latania. Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu 575614461 lub pod adresem e-mail skocznaszczytmarzen@gmail.com.