Zrównoważony rozwój to mit. Włoska telewizja o obiektach na ZIO'26
Faktyczne koszty budowy obiektów na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Cortinie d'Ampezzo i Mediolanie są dużo wyższe niż te deklarowane Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu podczas składania aplikacji o prawo zorganizowania imprezy. Włoska telewizja Rai Tre wyemitowała reportaż, w którym obnażyła mechanizmy powstawania aren sportowych na czekające nas igrzyska.
Reportaż zaczyna się od Cortiny. Jak się okazuje przy pracach nad torem bobslejowym wycinane są drzewa, nawet takie, które podlegają ochronie. Pada zarzut, że sytuacja zupełnie nie przystaje do deklaracji organizatorów o zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska.
Następnie kamery przenoszą się do Trydentu. Ośrodek narciarstwa biegowego w Tesero w dokumentacji aplikacyjnej był określony jako gotowa lokalizacja. Tymczasem jak się okazuje konieczne było powstanie podziemnych szatni, nowego centrum federalnego, a także nowego systemu naśnieżania, który to, zdaniem niektórych, również uderza w środowisko naturalne. Znacznie wzrosną więc nie tylko koszty generalnej modernizacji areny, ale także jej utrzymania.
Aż pięciokrotnie w stosunku do deklarowanej wzrosła kwota modernizacji, a w zasadzie budowy, skoczni narciarskich w Predazzo. - Oczywistym jest, że obiekt powstały w 1990 roku wymaga konserwacji, w końcu to już 30 lat - mówi Paolo Bonisegna, radny ds. robót publicznych w gminie Predazzo. Dlaczego jednak skocznie zostały całkowicie zburzone i stawiane od nowa? - Pojawiły się pewne problemy. Istniejących skoczni nie można było wykorzystać, ponieważ zmieniły się wymogi regulaminowe - dodaje lokalny polityk.
Budowa nowych skoczni w Predazzo HS143 i HS109 już na samym starcie napotkała na opóźnienie. Zwycięzcę przetargu wyłoniono z dwumiesięcznym opóźnieniem, w połowie lipca 2023 roku. Inwestycję prowadzi firma Edilvanzo S.r.l. Cavalese. Termin wykonania robót ustalony został na 450 kolejnych dni kalendarzowych, licząc od dnia odbioru projektu wykonawczego. Choć prace posuwają się powoli, działacze zapewniają, że zaplanowana na styczeń 2025 próba przedolimpijska nie jest zagrożona. Niedostępny będzie jednak wyciąg dla skoczków.
Autorzy reportażu sugerują, że to między innymi, dzięki zaniżonym kwotom przygotowania obiektów, co miało spotkać się z dużą aprobatą działaczy MKOl, włoska kandydatura pokonała kandydaturę szwedzkiego Sztokholmu w wyścigu o organizację olimpiady. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 odbędą się w dniach 6 lutego - 22 lutego.