Strona główna • Orlen Cup

Ruszył inauguracyjny etap letniego sezonu ORLEN Cup

Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha w Zakopanem to pierwszy przystanek cyklu ORLEN Cup w tegorocznym sezonie letnim. Przy okazji piątkowych zmagań wyłoniono triumfatorów w pięciu kategoriach – dwóch na 105-metrowym obiekcie i troje na skoczni HS70. Na sobotę zaplanowano kolejne zawody.

Junior Młodszy (HS105)

Nowy sezon rywalizacji w kategorii „Junior Młodszy (roczniki 2007-2008)" przyniósł zacięty pojedynek Kacpra Tomasiaka (LKS Klimczok Bystra) z Łukaszem Łukaszczykiem (TS Wisła Zakopane). Zwycięsko z tej batalii wyszedł Tomasiak, który prowadził już na półmetku – po locie na 102. metr. 17-latek w finale doleciał do 96. metra, zachowując przewagę punktową nad swoim rówieśnikiem. Łukaszczyk, który 30 czerwca skończy 17 lat, lądował w piątek na 100. i 97. metrze. Jego strata do Tomasiaka wyniosła cztery punkty. Na najniższym stopniu podium stanął Słowak Hektor Kapustik (KS Chochołów). Reprezentant naszych południowych sąsiadów uzyskał 96,5 oraz 94,5 metra.

Czołowa trójka ruszała z 21. platformy startowej, natomiast pozostali zawodnicy rozpoczynali swoje próby z 22. belki. Sklasyfikowano 30 skoczków. Kliknij w nazwę kategorii, by zobaczyć protokół z pełnymi wynikami.

Open (HS105)

W kategorii mężczyzn bez limitu wiekowego błysnął 23-letni Jarosław Krzak (PKS Olimpijczyk Gilowice). Członek beskidzkiej grupy bazowej na sezon 2024/25 oddał skoki na odległość  106,5 oraz 97 metrów. Drugi finiszował Wiktor Szozda (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe; dwukrotnie 100,5 metra), który w miniony czwartek obchodził 18. urodziny. Różnica między omawianymi zawodnikami wyniosła zaledwie pół punktu. Na trzeciej lokacie finiszował Szymon Jojko (KS AZS AWF Katowice; 100,5 oraz 100 metrów) – kolejny ze skoczków beskidzkiej grupy bazowej.

Do rywalizacji przystąpiło 27 skoczków, wszyscy najeżdżali na próg z 21. belki. Kliknij w nazwę kategorii, by zobaczyć protokół z pełnymi wynikami.

Chłopiec Starszy (HS70)

Potyczka „Chłopców Starszych (roczniki 2011-2012)" została zdominowana przez Wojciecha Bobaka (LKS Poroniec Poronin; 60,5 oraz 59,5 metra), który wypracował blisko dwudziestopunktową przewagę nad Adamem Pilchem (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe; 55,5 oraz 58 metrów). Trzecie miejsce przypadło Dominikowi Dudzikowi (TS Wisła Zakopane; 54 oraz 58,5 metra).

Swoich sił spróbowało 35 zawodników, wszyscy skakali z 18. belki. Kliknij w nazwę kategorii, by zobaczyć protokół z pełnymi wynikami.

Młodzik (HS70)

Z wygranej w gronie "Młodzików (roczniki 2009-2010) cieszył się Konrad Tomasiak (LKS Klimczok Bystra; 62,5 oraz 64 metry). Na drugiej pozycji uplasował się Wojciech Wróbel (SS-R LZS Sokół Szczyrk; 63,5 oraz 62,5 metra). Wspomnianej dwójce na podium – jako trzeci zawodnik dnia – towarzyszył Bartłomiej Czech (KS Chochołów; 61 oraz 62,5 metra).

Sklasyfikowano 37 zawodników, konkurs w całości przeprowadzono z 18. platformy startowej. Kliknij w nazwę kategorii, by zobaczyć protokół z pełnymi wynikami.

Kobiety (HS70)

Równych sobie w stawce kobiet nie miała Nicole Konderla (KS AZS AWF Katowice). Olimpijka z Pekinu doleciała do 58. i 59. metra. Ex aequo na drugim miejscu uplasowały się Sara Tajner (SS-R LZS Sokół Szczyrk; 53,5 oraz 53 metry) i Słowaczka Tamara Mesikova (TS Wisła Zakopane; 53,5 oraz 53 metry). Obie przegrały z Konderlą różnicą 28,2 pkt.

Wystartowało 11 skoczkiń. Kliknij w nazwę kategorii, by zobaczyć protokół z pełnymi wynikami.

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest ORLEN S.A., natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.