Strona główna • Puchar Świata

Nadchodzą wielkie skocznie. Znamy przelicznik punktowy FIS

Od roku w świecie skoków narciarskich pojawia się coraz więcej informacji na temat nowego typu obiektów. Wielkie skocznie, bo o nich mowa, zostały już zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Narciarską i Snowboardową, zaś pierwsze areny w tych rozmiarach mamy ujrzeć w Harrachovie i Ironwood. Teraz FIS ujawniła nowy przelicznik punktowy, zostawiając jednocześnie furtkę na jeszcze inny rodzaj skoczni.


Wielkie skocznie to jedna z nowych propozycji dyrektora Pucharu Świata Sandro Pertile oraz komisji skoków narciarskich FIS. Ich głównym zadaniem ma być wypełnienie luki pomiędzy obiektami dużymi oraz do lotów (mamucimi). W przeciwieństwie do tych drugich, nowy rodzaj aren będzie mógł być wykorzystywany nie tylko zimą, ale również i latem.

Pierwszy krok w sprawie legalizacji nowego typu obiektów miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas na Radzie FIS zatwierdzono nową kategorię "wielkich skoczni", których rozmiar skoczni (HS) osadzono w granicach 150-184 metrów. Światowa federacja uczyniła to pomimo faktu, iż na chwilę obecną nie istnieje żadna czynna arena spełniająca wspomiane wymogi.

Istnieją jednak dwa projekty, które otworzyłyby listę wielkich skoczni w świecie skoków narciarskich. Jednym z nich jest położony w pobliżu polskiej granicy czeski Harrachov. W planach tamtejszych działaczy narodziła się wizja przebudowy dużego Certaka, który po modernizacji przybrałby nowe wymiary: K-143 i HS162. Jak informował portal Skoky.net, Czesi są optymistyczni w kwestii prac budowlanych. Zapewniają, iż mają zabezpieczone środki finansowe, zaś pierwsze prace mają ruszyć jesienią. Premierowe zawody miałyby zostać rozegrane w olimpijskim sezonie 2025/2026.

Druga wielka skocznia ma z kolei ruszyć w Ironwood. Chociaż kibice są znużeni trwającymi od dwóch dekad zapowiedziami o przebudowie Copper Peak, to Amerykanie zapewniają, że tym razem ich plany mają faktycznie się ziścić. W lutym z władzami stanu Michigan rozmawiał m.in. dyrektor PŚ, Sandro Pertile. Latem działacze z Ironwood mają poznać decyzję w sprawie dofinansowania modernizacji, która ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszej fazie skocznia ma zostać przystosowana do użytku w warunkach zimowych. Drugim etapem ma być z kolei założenie mat igelitowych. Tym samym Amerykanie mogliby gościć finałowe zawody Letniego Grand Prix, co od lat jest jednym z celów FIS. Nowa Copper Peak ma otrzymać wymiary K-161 oraz HS180, ma być większa od czeskiego Certaka, ale prawdopodobnie będzie oddana do użytku później od swojego konkurenta.

Ostatnie posiedzenia Rady FIS przyniosły kolejny krok naprzód w kwestii wielkich skoczni. Tym razem poznaliśmy bowiem przelicznik punktowy, jaki będzie obowiązywał na tego typu obiektach. Zgodnie z informacjami FIS, skocznie posiadające punkt konkstrukcyjny usytuowany w przedziale 135-164 m będą posiadały wartość 1,6 punktu za metr.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy wielkie skocznie będą posiadały swoją własną wartość punktową za skok na linię punktu konstrukcyjnego, tak jak ma to miejsce w przypadku mamutów (120 punktów). Pozostałe kategorie obiektów posiadają wspólną wartość 60 punktów.

Co ciekawe, FIS dokonała również zmian względem skoczni do lotów, przesuwając ich dolną granicę rozmiaru skoczni ze 185 na 200 metr. Tym samym w systemach federacji pojawiła się luka dla obiektów posiadających punkt K w przedziale 165-179 m oraz HS w granicach 185-199 m. Być może jest to furtka na stworzenie jeszcze jednej kategorii skoczni, będących pomostem pomiędzy wielkimi oraz mamucimi, jednak nie jest to raczej melodia najbliższej przyszłości.

Przeliczniki punktowe skoczni narciarskich
Punkt K skoczni Przelicznik punktowy
20-24 m 4,8 pkt./m
25-29 m 4,4 pkt./m
30-34 m 4,0 pkt./m
35-39 m 3,6 pkt./m
40-49 m 3,2 pkt./m
50-59 m 2,8 pkt./m
60-69 m 2,4 pkt./m
70-79 m 2,2 pkt./m
80-99 m 2,0 pkt./m
100-134 m 1,8 pkt./m
135-164 m 1,6 pkt./m
180 m i więcej 1,2 pkt./m
Podział skoczni narciarskich
Typ skoczni Rozmiar skoczni (HS)
Skocznia mała do 49 m
Skocznia średnia 50-84 m
Skocznia normalna 85-109 m
Skocznia duża 110-149 m
Skocznia wielka 150-184 m
Skocznia do lotów (mamucia) 200 m i więcej