Strona główna • Japońskie Skoki Narciarskie

Yuki Ito i Yukiya Sato najlepsi w Nayoro

Po raz 21. w japońskim Nayoro odbył się Letni Turniej Skoków Narciarskich. Na 100-metrowym obiekcie Piyashiri triumfowała Yuki Ito – w stawce kobiet, natomiast pośród mężczyzn najlepiej poradził sobie Yukiya Sato. Omawiana impreza była otwarciem letniego sezonu w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie na kolejne tygodnie zaplanowane są następne wewnętrzne sprawdziany.

Yukiya Sato, który ma za sobą koszmarną zimę w kontekście sportowym, nareszcie miał powody do zadowolenia. Dwukrotny triumfator zawodów z cyklu Pucharu Świata wygrał zawody w Nayoro, uzyskując 90,5 oraz 97 metrów. Na półmetku 29-latek był dopiero szósty, natomiast najdłuższy lot dnia w finale wywindował go na szczyt tabeli – z czteropunktową przewagą nad kolejnym skoczkiem. Drugie miejsce wywalczył dwa lata młodszy Keiichi Sato (93 oraz 92,5 metra). Skład podium uzupełnił jeden z najzdolniejszych japońskich juniorów – Asahi Sakano (90 i 92 metry). Niespełna 19-letni skoczek, który w lutym zadebiutował w Pucharze Świata, przegrał z triumfatorem różnicą 13 punktów.

Miejsca na czele stawki nie utrzymał Yuto Nakamura (94,5 oraz 87,5 metra), który z pierwszej pozycji spadł poza podium – na czwartą lokatę. Piąty finiszował Sakutaro Kobayashi (93 i 89 metrów), którego zobaczymy podczas Letniego Grand Prix w Courchevel i Wiśle, a szósty był Daimatsu Takehana (92,5 oraz 87,5 metra).

Na 13. pozycji w gronie 64 śmiałków sklasyfikowany został Noriaki Kasai. 52-letni weteran oddał skoki na odległość 85 oraz 86,5 metra.

Konkurs kobiet zdominowała 30-letnia Yuki Ito. Dwukrotna wicemistrzyni świata skoczyła 95,5 oraz 91,5 metra, dzięki czemu zbudowała blisko 25-punktową przewagę nad Kurumi Ichinohe (90 i 88 metrów). W pojedynku sióstr Kasai lepsza od Haruki (81,5 oraz 84,5 metra) okazała się Yuna (dwukrotnie 85 metrów), co dało jej trzecią pozycję.

W zawodach pań swoich sił spróbowały 33 zawodniczki.

W pierwszy weekend sierpnia Japończycy pojawią się w Sapporo. W piątek areną zmagań będzie Miyanomori (HS100), z kolei od soboty do niedzieli skoki będą oddawane na Okurayamie (HS137).