FC w Szczyrku: Triumf Bachlingera, Byrski drugi!

Szymon Byrski po raz pierwszy w karierze na podium zawodów FIS Cup! Niespełna 16-letni reprezentant Polski zajął drugie miejsce w sobotnim konkursie na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku. Najlepszy okazał się Austriak Niklas Bachlinger. W finale wystąpiło jedenastu Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli cztery czołowe lokaty. Liderem był Timon-Pascal Kahofer (95,5 m), który wyprzedzał o 5,4 punktu Niklasa Bachlingera (96,5 m) oraz o 5,7 pkt. Davida Haagena (97 m). Tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Simon Steinberger (94 m).

Piąte miejsce po skoku na 95 metr zajmował Szymon Byrski. Reprezentant Polski tracił 2,6 punktu do miejsca na podium. Tuż za nim plasowali się Emanuel Schmid (94,5 m), Robin Kloss (96 m), Ziga Jancar (92 m) i Raffael Zimmermann (96 m). Czołową dziesiątkę zamykał Louis Obersteiner (97 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło jedenastu reprezentantów Polski. Piętnaste miejsce na półmetku zajmowali Tymoteusz Amilkiewicz (92,5 m) i Kacprem Tomasiakiem (92 m). Osiemnasty był Łukasz Łukaszczyk (92 m), dwudziesty Jarosław Krzak (92 m), dwudziesty drugi Szymon Jojko (91 m), dwudziesty piąty Mateusz Mysza (93,5 m) przed Klemensem Joniakiem (94,5 m) i Marcinem Wróblem (86,5 m) oraz trzydziesty Andrzej Stękała (86,5 m) ex aequo z Mateuszem Gruszką (85 m).

Na trzydziestej drugiej pozycji rywalizację zakończył Konrad Tomasiak (88,5 m), trzydzieste dziewiąte miejsce zajął Wiktor Szozda (85,5 m), czterdziesty pierwszy był Dawid Dzioboń (85 m), pięćdziesiąty Wiktor Fickowski (82,5 m) przed Kamilem Waszkiem (80 m) i Wiktorem Węgrzynkiewiczem (82 m), pięćdziesiąty piąty Wojciech Wróbel (79,5 m), pięćdziesiąty siódmy Jakub Niemczyk (73,5 m), natomiast pięćdziesiąty dziewiąty Mateusz Maciusiak (75,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13. belki startowej.

W finale po zwycięstwo sięgnął Niklas Bachlinger, który wylądował na 102 metrze i triumfował z przewagą 3,2 punktu. Życiowy sukces odnotował Szymon Byrski. Reprezentant Polski uzyskał odległość 101,5 metra i awansował na drugie miejsce, wyprzedzając o 1,3 pkt. Emanuela Schmida (100 m). Tuż za podium rywalizację zakończyli Simon Steinberger (98 m), Timon-Pascal Kahofer (96 m) i David Haagen (91,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Raffael Zimmermann (98,5 m), ósmy był Ziga Jancar (96,5 m), dziewiąty Lukas Haagen (99 m), a dziesiąty Clemens Vinatzer (97,5 m).

Tymoteusz Amilkiewicz po skoku na odległość 93,5 metra zajął jedenastą pozycję. Trzynaste miejsce zajął Jarosław Krzak (98 m) przed Kacprem Tomasiakiem (92,5 m). Siedemnasty był Łukasz Łukaszczyk (95 m), dwudziesty drugi Szymon Jojko (93 m) przed Andrzejem Stękałą (90 m), dwudziesty piąty Klemens Joniak (88,5 m) przed Marcinem Wróblem (95,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Mateusz Mysza (83,5 m) przed Mateuszem Gruszką (82 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 14. platformy.

Liderem cyklu FIS Cup pozostał Julijan Smid (340 pkt.) przed Andre Fusseneggerem (236 pkt.) i Hannesem Landererem (200 pkt.). Na szóste miejsce awansował Szymon Byrski (136 pkt.), który jest bliski powiększenia limitu startowego dla Polski na 2. period Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Szczyrku. W polskiej kadrze nastąpi pięć zmian w składzie. W miejsce Tymoteusza Amilkiewicza, Klemensa Joniaka, Marcina Wróbla, Jakuba Niemczyka i Mateusza Maciusiaka, na skoczni Skalite zaprezentują się Jan Galica, Michał Obtułowicz, Szymon Sarniak, Klemens Staszel i Szymon Urbański. Początek zawodów o 9:45, zaś o 8:30 rozpocznie się seria próbna.