FC w Szczyrku: Zwycięstwo Zimmermanna, Byrski powiększa kwotę na LPK

Raffael Zimmermann został zwycięzcą niedzielnego konkursu FIS Cup na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku. Reprezentant Austrii wygrał dzięki skokom na odległość 100,5 m i 106,5 m. Dwunaste miejsce zajął Szymon Byrski, który wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla Polski na konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego. Awans do finału wywalczyło ośmiu Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Emanuel Schmid. Reprezentant Niemiec uzyskał odległość 101,5 metra i na półmetku konkursu wyprzedzał bezpośrednio pięciu Austriaków - Clemensa Vinatzera (101 m), Louisa Obersteinera (100 m), Davida Haagena (99,5 m), Niklasa Bachlingera (101,5 m) i Petera Resingera (100 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Kaimar Vagul (98,5 m), ósme miejsce zajmował Marco Woergoetter (100 m), dziewiąty był Simon Steinberger (102 m), a dziesiąty Timon-Pascal Kahofer (100 m).

Awans do finału wywalczyło ośmiu reprezentantów Polski. Szymon Byrski po skoku na 102 metr zajmował jedenaste miejsce. Czternasty był Jan Galica (98 m) przed Łukaszem Łukaszczykiem (96,5 m), Kacprem Tomasiakiem (95,5 m) i Andrzejem Stękałą (99 m), natomiast dwudziesty piąty Michał Obtułowicz (95 m) przed Mateuszem Myszą (90 m) i Szymonem Jojko (95,5 m).

Na trzydziestej drugiej pozycji rywalizację na Skalitem zakończył Jarosław Krzak (90,5 m). Trzydzieste ósme miejsce zajął Dawid Dzioboń (91,5 m) przed Mateuszem Gruszką (90 m), czterdziesty drugi był Szymon Sarniak (87 m) przed Konradem Tomasiakiem (90 m), czterdziesty piąty Wiktor Fickowski (88,5 m) przed Wiktorem Szozdą (87 m), czterdziesty ósmy Klemens Staszel (85,5 m) przed Kamilem Waszkiem (87,5 m), pięćdziesiąty piąty Wiktor Węgrzynkiewicz (83,5 m) przed Szymonem Urbańskim (80,5 m), natomiast pięćdziesiąty ósmy Wojciech Wróbel (79,5 m).

W finale po zwycięstwo nieoczekiwanie sięgnął Raffael Zimmermann. Dwunasty na półmetku Austriak poszybował na odległość 106,5 metra, triumfując z przewagą 0,9 punktu nad Davidem Haagenem (99,5 m) oraz 2,7 pkt. nad Niklasem Bachlingerem (100,5 m). Czwarty był Clemens Vinatzer (98,5 m), piąty - lider po I serii - Emanuel Schmid (97 m), zaś szósty Timon-Pascal Kahofer (97 m).

Skład czołowej dziesiątki konkursu uzupełnili Louis Obersteiner (96,5 m) ex aequo z Kaimarem Vagulem (99 m), Peter Resinger (97,5 m) oraz Simon Steinberger (96 m).

Szymon Byrski w drugiej próbie wylądował na 97 metrze i zajął dwunastą lokatę. Czternaste miejsce wywalczył Kacper Tomasiak (95,5 m), a tuż za nim uplasowali się Łukasz Łukaszczyk (92 m), Andrzej Stękała (96 m) i Jan Galica (93 m). Dwudziesty był Szymon Jojko (95 m), dwudziesty drugi Michał Obtułowicz (93 m), a dwudziesty dziewiąty Mateusz Mysza (84,5 m).

Niedzielny konkurs przeprowadzono w całości z 12. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Julijan Smid (340 pkt.), który wyprzedza Andre Fusseneggera (236 pkt.) i Emanuela Schmida (208 pkt.). Ósmy jest Szymon Byrski (158 pkt.).

Niedzielne zawody w Szczyrku zakończyły rywalizację w 1. periodzie sezonu FIS Cup. Dodatkowe miejsca startowe na konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego w Trondheim, Stams i Klingenthal dla Austrii, Niemiec i Polski wywalczyli Julijan Smid, Emanuel Schmid i Szymon Byrski.

Kolejne zawody zaliczane do cyklu FIS Cup rozegrane zostaną za tydzień, 7-8 września w słoweńskim Kranju (HS109).