FC w Kranju: Triumf Smida, Byrski ósmy

Julijan Smid został zwycięzcą sobotniego konkursu FIS Cup na skoczni Bauhenk (HS109) w Kranju. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 105 m oraz 108,5 m. Ósme miejsce zajął Szymon Byrski. Awans do finału wywalczyło pięciu Polaków.

Julijan Smid zajmował pozycję lidera już po pierwszej serii. Austriak poszybował na 105 metr i prowadził z przewagą 6,2 punktu nad Markusem Muellerem (106 m) oraz 6,3 pkt. nad Stefanem Rainerem (103,5 m). Czwarty był Andre Fussenegger (104 m), piąty Felix Hoffmann (102,5 m), a szósty Janni Reisenauer (101,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Niklas Bachlinger (102,5 m), Hannes Landerer (100,5 m) i Ziga Jancar (99 m). Czołową dziesiątkę zamykał Clemens Leitner (98,5 m).

Awans do finału wywalczyło pięciu reprezentantów Polski. Szymon Byrski po skoku na odległość 100,5 metra zajmował dwunastą pozycję, tuż przed Łukaszem Łukaszczykiem (98,5 m). Dziewiętnasty był Szymon Jojko (96 m), dwudziesty czwarty Kacper Tomasiak (92,5 m), zaś dwudziesty siódmy Jan Galica (92,5 m).

Michał Obtułowicz wylądował na 90 metrze i zakończył udział w konkursie na trzydziestej dziewiątej pozycji. Czterdziesty pierwszy był Jarosław Krzak (87 m) przed Klemensem Staszelem (87 m) i Mateuszem Myszą (87,5 m). Szymon Sarniak (78 m) został sklasyfikowany na czterdziestym ósmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. belki startowej. Rywalizację wielokrotnie przerywano z powodu trudnych warunków wietrznych.

W finale Julijan Smid poszybował na odległość 108,5 metra i tym samym triumfował w Kranju z przewagą 1,4 punktu nad Stefanem Rainerem (108 m) oraz 5,2 pkt. nad Markusem Muellerem (104 m). Tuż za podium rywalizację ukończyli Andre Fussenegger (106 m) i Hannes Landerer (106 m). Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Clemens Leitner (106,5 m), a na siódmej - Janni Reisenauer (104 m).

Najlepszym skoczkiem spoza grona Austriaków okazał się Szymon Byrski. Reprezentant Polski w finale uzyskał odległość 104,5 metra i awansował na ósme miejsce, przed Felixem Hoffmannem (101 m) i Zigą Jancarem (101,5 m).

Na szesnastej pozycji rywalizację zakończył Łukasz Łukaszczyk (102,5 m). Dziewiętnasty był Jan Galica (102 m), dwudziesty trzeci Kacper Tomasiak (97 m), natomiast dwudziesty szósty Szymon Jojko (96,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 12. platformy.

Dzięki wygranej, Julijan Smid (440 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup. Austriak wyprzedza Andre Fusseneggera (286 pkt.) i Hannesa Landerera (245 pkt.). Siódme miejsce zajmuje Szymon Byrski (190 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Kranju. Początek zawodów o 10:00, zaś na 9:00 wyznaczono start serii próbnej.