LGP w Wiśle: Lindvik wygrywa, Aigro i Deschwanden na podium, Zniszczoł ósmy

Marius Lindvik został zwycięzcą sobotniego konkursu indywidualnego Letniego Grand Prix na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Reprezentant Norwegii triumfował po dwóch rekordowych skokach na odległość 133 m i 135,5 m. Drugie miejsce zajął Estończyk Artti Aigro, a trzecie Szwajcar Gregor Deschwanden. W czołowej dziesiątce sklasyfikowani zostali ósmy Aleksander Zniszczoł i dziewiąty Dawid Kubacki. Awans do finału wywalczyło siedmiu Polaków.

Marius Lindvik znajdował się na czele stawki już po pierwszej serii. Norweg lotem na 133 metr ustanowił nowy letni rekord zmodernizowanej Skoczni im. Adama Małysza. Tym samym mistrz olimpijski z Pekinu wyprzedzał o 6,4 punktu Johanna Andre Forfanga (132,5 m). Trzeci był Gregor Deschwanden (129 m), czwarty Artti Aigro (130 m), a piąty Alex Insam (124,5 m).

Szóste miejsce na półmetku zmagań zajmował Aleksander Zniszczoł (128,5 m), który tracił 2,3 punkty do miejsca na podium. Siódmy był Kristoffer Eriksen Sundal (127 m), a ósmy Tate Frantz (127 m). Czołową dziesiątkę uzupełniali Jakub Wolny (126,5 m) i Dawid Kubacki (120,5 m), z kolei drugą "10" otwierał Paweł Wąsek (126,5 m).

Awans do finału wywalczyli również szesnasty Maciej Kot (124 m), osiemnasty Kamil Stoch (124 m) i dwudziesty trzeci Kacper Juroszek (121,5 m).

Adam Niżnik oddał skok na odległość 104,5 metra i zakończył udział w konkursie na przedostatniej, 46. pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 20. belki.

W finale Marius Lindvik ponownie ustanowił letni rekord obiektu (135,5 m), dzięki czemu odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Norweg wyprzedził o 14,3 punktu Artiego Aigro (133,5 m). Reprezentant Estonii osiągnął historyczny wynik w dziejach swojej reprezentacji, zajmując drugie miejsce w zawodach najwyższej rangi. Podium uzupełnił Gregor Deschwanden (130 m), który wyprzedził Johanna Andre Forfanga (129 m) i Alexa Insama (127,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Tate Frantz (127,5 m) przed Kristofferem Eriksenem Sundalem (125,5 m). Ósme miejsce ostatecznie zajął Aleksander Zniszczoł (121,5 m), a dziewiąte Dawid Kubacki (127,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Killian Peier (130 m).

Jakub Wolny po skoku na 127 metr ostatecznie uplasował się na jedenastej pozycji. Trzynaste miejsce zajął Paweł Wąsek (129,5 m), szesnasty był Kamil Stoch (125 m), dziewiętnasty Maciej Kot (122,5 m), a dwudziesty piąty Kacper Juroszek (115,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 21. i 20. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix prowadzenie utrzymał, nieobecny w Wiśle, Stefan Kraft (200 pkt.) przed Alexem Insamem (155 pkt.) i Valentinem Foubertem (140 pkt.). Dziewiąte miejsce zajmuje Dawid Kubacki (85 pkt.).

Na czele Letniego Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (484 pkt.) przed Norwegami (362 pkt.) i Polakami (303 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Wiśle. O 14:00 rozpocznie się prolog, zaś o 15:00 zawody indywidualne. W gronie 43 skoczków wystąpi czterech reprezentantów Polski - Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki, Jakub Wolny i Paweł Wąsek.