Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Trondheim: Zwycięstwo ex aequo Fettnera i Hubera, Stękała trzynasty

Podwójny austriacki triumf w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego w Trondheim (HS138). Zawody wygrali ex aequo Daniel Huber (136,5 m i 133 m) i Manuel Fettner (135,5 m i 129 m). Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler. Pucharowe punkty zdobyło dwóch Polaków - trzynasty Andrzej Stękała i dwudziesty szósty Klemens Joniak.

Po pierwszej, trwającej półtorej godziny serii liderem był Manuel Fettner. Austriak poszybował na odległość 135,5 metra i miał 6,5 punktu przewagi nad Danielem Huberem (136,5 m) oraz 10,9 pkt. nad Markusem Eisenbichlerem (144 m). Czwarty był Robin Pedersen (133,5 m), piąty Jonas Schuster (131 m), a szósty Clemens Aigner (130 m).

Skład czołowej dziesiątki uzupełnili Sindre Ulven Joergensen (134 m), Constantin Schmid (133,5 m), Maximilian Ortner (130 m) oraz Luca Roth (128 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło dwóch reprezentantów Polski. Dwudzieste miejsce na półmetku zajmował Andrzej Stękała (130 m), z kolei dwudziesty siódmy był Klemens Joniak (127,5 m).

Jan Habdas z wynikiem 123,5 metra ukończył konkurs na trzydziestej ósmej pozycji. Czterdzieste miejsce zajął Łukasz Łukaszczyk (118 m), czterdziesty drugi był Tomasz Pilch (116 m), a czterdziesty czwarty Szymon Byrski (116,5 m). Tymoteusz Amilkiewicz został zdyskwalifikowany na górze skoczni.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13., 11., 10., 9. i 8. belki startowej.

W finale doszło do zaskakującego rozstrzygnięcia. Po zwycięstwo w konkursie sięgnęło bowiem aż dwóch Austriaków. Najwyższym stopniem podium podzielili się Manuel Fettner (129 m) i Daniel Huber (133 m), chociaż początkowo livescore FIS sugerował wygraną tego drugiego o 0,1 punktu. Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler (136 m) ze stratą 3,3 pkt. do triumfatorów. Tuż za czołową trójką uplasowali się Robin Pedersen (134,5 m), Constantin Schmid (129,5 m) i Clemens Aigner (130 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Maximilian Ortner (133 m), ósme miejsce zajął Lovro Kos (133,5 m), a dziewiąty był Jonas Schuster (126 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Ren Nikaido (131,5 m).

Andrzej Stękała poszybował w drugiej próbie na 132 metr i awansował na trzynaste miejsce. Dwudziesty szósty był Klemens Joniak (119 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 12., 10. i 8. platformy.

W klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Clemens Aigner (240 pkt.) przed Lucą Rothem (184 pkt.) i Jonasem Schusterem (134 pkt.). Najlepszy z Polaków, Maciej Kot (50 pkt.) zajmuje czternaste miejsce.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Trondheim. Początek zawodów o 10:00, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.