LPK w Trondheim: Zwycięstwo Fettnera, Stękała szesnasty

Manuel Fettner został zwycięzcą niedzielnego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Trondheim (HS138). Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 140,5 m oraz 143 m. Drugie miejsce zajął Daniel Huber, a trzecie Jonas Schuster. Awans do finału wywalczyło dwóch Polaków. Szesnasty był Andrzej Stękała, zaś dwudziesty dziewiąty Szymon Byrski, który wywalczył prawo startu w zawodach Pucharu Świata.

Pierwsza seria konkursowa, opóźniona o pół godziny z powodów technicznych, przyniosła prowadzenie Manuela Fettnera. Wicemistrz olimpijski z Pekinu poszybował na odległość 140,5 metra i na półmetku konkursu wyprzedzał o 1,6 punktu Daniela Hubera (138,5 m). Trzecie miejsce zajmował Fredrik Villumstad (141 m) przed Jonasem Schusterem (140 m) i Benjaminem Oestvoldem (134,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Zak Mogel (135 m), siódmy był Ren Nikaido (134,5 m), ósmy Maximilian Ortner (137,5 m), a dziewiąty Clemens Aigner (132,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Constantin Schmid (131,5 m).

Awans do finału wywalczyło dwóch reprezentantów Polski. Andrzej Stękała po skoku na 130 metr zajmował siedemnaste miejsce. Dwudziesty trzeci był Szymon Byrski (124 m), który tym samym jako pierwszy skoczek z rocznika 2008 wywalczył prawo startu w zawodach Pucharu Świata i Letniego Grand Prix.

Na trzydziestej pierwszej pozycji konkurs ukończył Tomasz Pilch (122,5 m), trzydziesty czwarty był Tymoteusz Amilkiewicz (121,5 m), trzydziesty szósty Łukasz Łukaszczyk (121,5 m), zaś czterdziesty Klemens Joniak (120 m). Jan Habdas został zdyskwalifikowany.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 19., 18. i 17. belki startowej.

W finale Manuel Fettner potwierdził wysoką dyspozycję lotem na 143 metr. Reprezentant Austrii triumfował z przewagą 5,6 punktu nad Danielem Huberem (140,5 m). Trzecie miejsce wywalczył Jonas Schuster (136 m), a tuż za podium rywalizację ukończyli Maximilian Ortner (137,5 m), Ren Nikaido (134,5 m) i Fredrik Villumstad (130,5 m).

Siódme miejsce zajął Zak Mogel (133 m), na ósmej pozycji sklasyfikowany został Clemens Aigner (134 m), dziewiąta lokata przypadła Markusowi Eisenbichlerowi (134 m), a pierwszą dziesiątkę skompletował Benjamin Oestvold (129,5 m).

Andrzej Stękała w finale poszybował na 137 metr i ostatecznie ukończył zawody w Trondheim na szesnastej pozycji. Dwudziesty dziewiąty był Szymon Byrski (126,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 18., 17. i 16. platformy.

W klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Clemens Aigner (272 pkt.) przed Manuelem Fettnerem i Lucą Rothem (po 200 pkt.). Siedemnaste miejsce zajmuje najlepszy z Polaków, Maciej Kot (50 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 21-22 września w austriackim Stams (HS115).