LGP w Wiśle: Lindvik ponownie najlepszy, Aigro i Frantz na podium, Wąsek siódmy

Marius Lindvik ponownie zwycięski! Norweg triumfował w niedzielnym konkursie indywidualnym Letniego Grand Prix na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Mistrz olimpijski z Pekinu poszybował na odległość 139,5 m (nowy letni rekord obiektu) i 131,5 m. Drugie miejsce zajął Estończyk Artti Aigro, a trzecie Amerykanin Tate Frantz. Siódmy był Paweł Wąsek, a dziesiąty Aleksander Zniszczoł. Polacy w komplecie awansowali do finału.

Pierwsza seria była popisem Mariusa Lindvika. Mistrz olimpijski z Pekinu lotem na odległość 139,5 metra ustanowił nowy letni rekord Skoczni im. Adama Małysza. Norweg prowadził z przewagą 6,8 pkt. nad Arttim Aigro (134 m) oraz 8,3 pkt. nad Tate Frantzem (132,5 m). Czwarty był Johann Andre Forfang (138 m, co było chwilowo rekordem obiektu), a piąty Halvor Egner Granerud (129 m).

Na szóstej pozycji, ze stratą 6,9 pkt. do podium, sklasyfikowany został Paweł Wąsek (128 m). Siódme miejsce zajmował z kolei Jakub Wolny (128,5 m). W czołowej dziesiątce uplasowali się ponadto Kristoffer Eriksen Sundal (128 m), Killian Peier (130 m) i Gregor Deschwanden (129 m).

Aleksander Zniszczoł wylądował na 126 metrze i na półmetku rywalizacji zajmował jedenastą pozycję. Czternasty był Dawid Kubacki (128 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. i 19. belki.

W rundzie finałowej Marius Lindvik uzyskał wynik 131,5 metra i tym samym odniósł drugie z rzędu zwycięstwo w Wiśle. Podobnie jak w sobotę, tuż za Norwegiem uplasował się Artti Aigro (131 m). Estończyk stracił równe 10 punktów do triumfatora. Na najniższym stopniu podium stanął Tate Frantz (131,5 m), który tym samym osiągnął najlepszy wynik w karierze oraz wywalczył pierwsze "pudło" w zawodach LGP dla USA od 22 lat i 1 dnia.

Tuż za podium rywalizację ukończył norweski tercet. Czwarty był Johann Andre Forfang (130 m), piąty Halvor Egner Granerud (128 m), z kolei szósty Kristoffer Eriksen Sundl (133 m).

Z grona Polaków najlepiej spisał się Paweł Wąsek, który po skoku na 124 metr ukończył zawody na siódmej pozycji, przed Alexem Insamem (129,5 m) i Gregorem Deschwandenem (129 m). Czołową dziesiątkę zamknął Aleksander Zniszczoł (123 m), a drugą otworzył Jakub Wolny (120,5 m). Czternasty był Dawid Kubacki (123,5 m).

Finał zawodów rozegrano z 19. platformy.

W klasyfikacji Letniego Grand Prix prowadzą ex aequo Stefan Kraft i Marius Lindvik (po 200 pkt.), zaś trzeci jest Alex Insam (187 pkt.). Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł z dorobkiem 104 punktów zajmuje ósmą lokatę.

W Letnim Pucharze Narodów liderują Norwegowie (604 pkt.) przed Austriakami (515 pkt.) i Polakami (407 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix rozegrane zostaną za tydzień, 21-22 września w rumuńskim Rasnovie (HS97).