Strona główna • Alpen Cup

AC w Libercu: Poelz wygrywa, Obtułowicz czternasty

Johannes Poelz został zwycięzcą piątkowego konkursu Alpen Cup na skoczni Jested (HS100) w Libercu. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 102,5 m oraz 98 m. Najlepszy z Polaków, Michał Obtułowicz zajął czternastą pozycję.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli trzy czołowe pozycje. Liderem został Johannes Poelz (102,5 m) z przewagą 1,8 punktu nad Simonem Steinbergerem (101 m) oraz 3,5 pkt. nad Nikim Hummlem (102,5 m). Czwarty był Felix Frischmann (99 m), piąty Ziga Jancar (98 m), natomiast szósty Elias Malcher (99 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Fabian Held (97 m), Enej Faletic (99,5 m) i Jakob Steinberger (94,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał reprezentant gospodarzy, Daniel Skarka (98,5 m).

Michał Obtułowicz po skoku na 97 metr zajmował osiemnastą pozycję. Trzydziesty drugi był Klemens Staszel (90,5 m), trzydziesty szósty Kamil Waszek (93 m), trzydziesty dziewiąty Szymon Sarniak (86,5 m) przed Mateuszem Myszą (85 m), czterdziesty szósty Konrad Tomasiak (86,5 m), pięćdziesiąty ósmy Jakub Cembala (84,5 m) przed Klemensem Bafią (86 m), sześćdziesiąty pierwszy Wojciech Cieślar (74,5 m), natomiast sześćdziesiąty ósmy Jakub Niemczyk (65,5 m) przed Rafałem Słabym (70 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 12., 11. i 10. belki.

W serii finałowej Johannes Poelz wylądował na 98 metrze, co pozwoliło mu odnieść zwycięstwo w Libercu. Początkowo jako drugi zwycięzca ogłoszony został Simon Steinberger (104,5 m), ale Austriak został zdyskwalifikowany. Tym samym na drugie miejsce awansował Niki Humml (102 m), zaś na trzecie Ziga Jancar (99 m). Tuż za podium rywalizację ukończyli Elias Malcher (95 m), Enej Faletic (95,5 m) i Fabian Held (93,5 m).

Siódme miejsce zajął Felix Frischmann (93,5 m), ósmy był Jaka Drinovec (99 m), dziewiąty Matthias Wieser (98 m), zaś dziesiąty David Rygl (96,5 m).

Punkty do klasyfikacji generalnej Alpen Cup wywalczył tylko jeden reprezentant Polski. Michał Obtułowicz po skoku na 95 metr awansował w finale na czternastą pozycję.

Na trzydziestym trzecim miejscu rywalizację zakończył Klemens Staszel (89,5 m) przed Kamilem Waszkiem (91 m). Trzydziesty dziewiąty był Mateusz Mysza (86 m) przed Konradem Tomasiakiem (92,5 m), czterdziesty czwarty Szymon Sarniak (85 m), pięćdziesiąty czwarty Klemens Bafia (87 m), pięćdziesiąty dziewiąty Jakub Cembala (77,5 m), natomiast sześćdziesiąty szósty Rafał Słaby (70 m) przed Jakubem Niemczykiem (68 m). Wojciech Cieślar został zdyskwalifikowany w serii finałowej i ukończył rywalizację na siedemdziesiątej pierwszej pozycji.

Finał konkursu przeprowadzono z 10. i 9. platformy.

Liderem cyklu Alpen Cup pozostał Ziga Jancar (210 pkt.) przed Nikim Hummlem (205 pkt.) i Johannesem Poelzem (172 pkt.). Najwyżej sklasyfikowany reprezentant Polski, Michał Obtułowicz (20 pkt.) zajmuje dwudziestą piątą pozycję.

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs w Libercu. Początek zawodów o 14:30. Z kolei na 13:00 wyznaczono start serii próbnej.