Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP w Hinzenbach: Pewny triumf Tschofeniga, Kubacki dziewiąty, Wąsek liderem cyklu

Daniel Tschofenig nie dał rywalom szans i zwyciężył w sobotnim konkursie indywidualnym Letniego Grand Prix na Aigner-Schanze (HS90) w Hinzenbach. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 93 m oraz 93,5 m. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, a trzecie Jan Hoerl. Dziewiąty był Dawid Kubacki. Nowym liderem cyklu został, szesnasty dziś, Paweł Wąsek. Punkty zdobył również czternasty Jakub Wolny.

Daniel Tschofenig był liderem konkursu już po pierwszej serii. Austriak poszybował na 93 metr i wyprzedzał o 4 punkty Jana Hoerla (93 m). Trzecie miejsce zajmował Andreas Wellinger (90,5 m) przed Stephanem Embacherem (90,5 m), Romanem Koudelką (86 m) i Anze Laniskiem (87,5 m).

Siódme miejsce okupował Philipp Raimund (87 m), ósmy był Karl Geiger (87,5 m), dziewiąty Pius Paschke (86,5 m), natomiast dziesiąty - Dawid Kubacki (85,5 m).

Paweł Wąsek po skoku na 86 metr został sklasyfikowany na jedenastej pozycji. Awans do finału wywalczył również czternasty Jakub Wolny (83 m).

Kacper Juroszek po skoku na odległość 82,5 metra zakończył udział w konkursie na 33. pozycji. Nieoczekiwanie jego los podzielił... lider LGP, czterdziesty dziewiąty Włoch Alex Insam (74,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w zmiennych warunkach wietrznych z 10., 11. i 12. belki.

W serii finałowej Daniel Tschofenig przypieczętował pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix, uzyskując odległość 93,5 metra. Austriak triumfował z przewagą 13,6 punktu nad Andreasem Wellingerem (88 m). Trzecie miejsce zajął Jan Hoerl (86 m), a tuż za podium konkurs ukończył Karl Geiger (90,5 m). Awans z dwunastej na piątą pozycję zanotował Stefan Kraft (88,5 m).

Kolejne pozycje zajęli Anze Lanisek (85,5 m), Stephan Embacher (85 m) i Pius Paschke (88,5 m). Na dziewiątym miejscu sklasyfikowany został Dawid Kubacki (87,5 m). Czołową dziesiątkę skompletował Czech Roman Koudelka (82,5 m).

Jakub Wolny po skoku na 87 metr zajął czternastą pozycję. Szesnasty był Paweł Wąsek (84,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 13. i 11. platformy.

Nowym liderem Letniego Grand Prix został Paweł Wąsek (278 pkt.), który wyprzedza o 5 punktów Alexa Insama (273 pkt.) oraz 33 "oczka" Stefana Krafta (245 pkt.). Na szóste miejsce awansował Jakub Wolny (149 pkt.).

Paweł Wąsek po raz pierwszy w karierze został liderem Letniego Grand Prix. Wcześniej tę rolę sprawowało sześciu Polaków - Adam Małysz, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Jakub Wolny.

W Letnim Pucharze Narodów liderują Austriacy (1040 pkt.) przed Polakami (805 pkt.) i Norwegami (643 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Hinzenbach. Początek zawodów o 14:00, z kolei na 12:45 wyznaczono start serii próbnej.