LPK w Klingenthal: Villumstad wygrywa, Stękała dziewiąty, Aigner triumfatorem cyklu

Fredrik Villumstad zwyciężył w przedostatnim konkursie sezonu Letniego Pucharu Kontynentalnego 2024 na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Norwegii oddał skoki na odległość 130,5 m oraz 133 m. Drugie miejsce zajął Constantin Schmid, a trzecie Domen Prevc. Drugi na półmetku, Andrzej Stękała uplasował się na dziewiątym miejscu. W finale wystąpiło sześciu Polaków. Końcowy sukces w klasyfikacji generalnej cyklu zapewnił sobie Clemens Aigner.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Robin Pedersen. Norweg poszybował na 139 metr i na półmetku wyprzedzał o 0,4 punktu drugiego Andrzeja Stękałę (135,5 m). Trzecie miejsce zajmował Słoweniec Domen Prevc (143 m) przed Fredrikiem Villumstadem (130,5 m), Constantinem Schmidem (132,5 m) i Lovro Kosem (128,5 m).

Siódmy był Markus Mueller (131,5 m), ósmy Clemens Aigner (125,5 m), dziewiąty Felix Hoffmann (130 m), a dziesiąty Julijan Smid (125 m).

Awans do finału wywalczyło łącznie sześciu Polaków. Trzynastą pozycję na półmetku zajmował Maciej Kot (130,5 m), dwudziesty był Tymoteusz Amilkiewicz (126 m), dwudziesty trzeci Klemens Joniak (125,5 m), dwudziesty piąty Łukasz Łukaszczyk (122,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Tomasz Pilch (117 m).

Adam Niżnik po skoku na 114 metr zakończył udział w konkursie na trzydziestej pierwszej pozycji.

Pierwszą serię przeprowadzono z 14. belki w loteryjnych warunkach wietrznych.

Finałowa seria została opóźniona o 25 minut z powodu zbyt silnego wiatru. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Fredrik Villumstad. Czwarty na półmetku Norweg wylądował na 133 metrze i wyprzedził o 2,8 punktu Constantina Schmida (133,5 m). Podium uzupełnił Domen Prevc (130 m), a tuż za nim znalazł się Markus Mueller (130,5 m).

Lider na półmetku, Robin Pedersen (124 m) ostatecznie był piąty ex aequo z Manuelem Fettnerem (135,5 m). Siódme miejsce zajął Luca Roth (134 m) przed Felixem Hoffmannem (128 m). Spadek z drugiej na dziewiątą lokatę odnotował Andrzej Stękała (121,5 m), natomiast czołową dziesiątkę zamknął Clemens Aigner (128,5 m).

Maciej Kot z wynikiem 118,5 metra ostatecznie ukończył zawody na osiemnastej pozycji. Dwudzieste miejsce zajął Tymoteusz Amilkiewicz (121,5 m), dwudziesty piąty był Łukasz Łukaszczyk (115,5 m), dwudziesty ósmy Tomasz Pilch (112,5 m), a dwudziesty dziewiąty Klemens Joniak (106 m).

Rundę finałową rozegrano z 13. i 15. platformy.

Pewny końcowego zwycięstwa w Letnim Pucharze Kontynentalnym jest Clemens Aigner (498 pkt.). Austriak przed finałowym konkursem ma 157 punktów przewagi nad Lucą Rothem (341 pkt.). Na trzecie miejsce awansował Fredrik Villumstad (317 pkt.). Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała (84 pkt.) jest dziewiętnasty.

Sobotni konkurs na Vogtland Arenie rozstrzygnął losy dodatkowych miejsc startowych na pierwsze zawody Pucharu Świata. Z powiększonych kwot w Lillehammer, Ruce, Wiśle, Titisee-Neustadt i Engelbergu skorzystają Austriacy, Norwegowie i Niemcy.

Na niedzielę zaplanowano finałowy konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego 2024 w Klingenthal. Początek zawodów o 10:00, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego 2024 >>>