LPK w Klingenthal: Fettner wygrywa finałowy konkurs, Stękała trzynasty

Manuel Fettner został zwycięzcą finałowego konkursu sezonu Letniego Pucharu Kontynentalnego na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 143,5 m oraz 145 m. Drugie miejsce zajął Domen Prevc, zaś trzecie Fredrik Villumstad. Trzynasty był Andrzej Stękała. Awans do finału wywalczyło pięciu Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Domen Prevc. Słoweniec z wynikiem 139,5 metra wyprzedzał o punkt Manuela Fettnera (143,5 m). Trzecie miejsce zajmował Clemens Aigner (139 m) przed Maximilianem Ortnerem (134 m), Lovro Kosem (134 m) i Robinem Pedersenem (134 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został sobotni triumfator, Fredrik Villumstad (134 m). Ósmy był Felix Hoffmann (132 m), dziewiąty Markus Mueller (130,5 m), a dziesiąty Soelve Jokerud Strand (131 m).

Awans do finału wywalczyło pięciu reprezentantów Polski. Na półmetku zmagań siedemnastą pozycję zajmował Tymoteusz Amilkiewicz (131 m). Dwudziesty pierwszy był Klemens Joniak (128 m), dwudziesty piąty Andrzej Stękała (118 m), dwudziesty dziewiąty Łukasz Łukaszczyk (124 m), natomiast trzydziesty - Maciej Kot (122,5 m).

Tomasz Pilch wylądował na 119 metrze i zakończył udział w konkursie na trzydziestym drugim miejscu. Dwie lokaty niżej sklasyfikowany został Adam Niżnik (104 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. i 15. belki startowej.

Runda finałowa należała do Manuela Fettnera. Austriak poszybował na 145 metr i ostatecznie triumfował z przewagą 3,8 punktu nad liderem na półmetku, Domenem Prevcem (144,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Fredrik Villumstad (139 m), który wyprzedził Maximiliana Ortnera (136 m), Clemensa Aignera (130 m) i Markusa Eisenbichlera (127 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończył Lovro Kos (127,5 m), ósme miejsce zajął Soelve Jokerud Strand (127 m), dziewiąty był Robin Pedersen (131,5 m), a pierwszą dziesiątkę zamknął Felix Hoffmann (121,5 m).

Andrzej Stękała w drugiej serii wylądował na 131 metrze i awansował na trzynastą pozycję. Dwudzieste drugie miejsce zajął Tymoteusz Amilkiewicz (117,5 m), dwudziesty piąty był Maciej Kot (138 m), dwudziesty siódmy Klemens Joniak (122 m), a trzydziesty Łukasz Łukaszczyk (119 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 15. platformy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego został Clemens Aigner (543 pkt.). Austriak wyprzedził Manuela Fettnera (405 pkt.) i Fredrika Villumstada (377 pkt.). Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała (104 pkt.) zajął dziewiętnaste miejsce. Łącznie sklasyfikowanych zostało 72 skoczków, w tym dziewięciu Biało-Czerwonych.

Dodatkowe miejsca startowe na pierwszy okres zimowy Pucharu Świata, od Lillehammer do Engelbergu, wywalczyły reprezentacje Austrii, Norwegii i Niemiec.

Inauguracyjne zawody zimowego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną 7-8 grudnia na olimpijskiej skoczni w Zhangjiakou (HS106).