LGP w Hinzenbach: Triumf Wellingera, Wąsek i Kubacki w czołowej szóstce

Andreas Wellinger został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Letniego Grand Prix na Aigner-Schanze (HS90) w Hinzenbach. Reprezentant Niemiec wygrał dzięki skokom na odległość 92 m oraz 87 m. Drugie miejsce zajął Jan Hoerl, a trzecie Stefan Kraft. Piąty był Paweł Wąsek, który utrzymał prowadzenie w cyklu, natomiast szósty - Dawid Kubacki. W finale wystąpił również Jakub Wolny.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Jan Hoerl. Reprezentant Austrii poszybował na 92 metr i wyprzedzał o 0,8 punktu Niemca Andreasa Wellingera (92 m). Trzecie miejsce, ze stratą 6,6 pkt. do lidera, zajmował Dawid Kubacki (89 m), zaś czwarty był Paweł Wąsek (88 m), który wyprzedzał Stefana Krafta (87 m) i Daniela Tschofeniga (88 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Philipp Raimund (89,5 m), ósmy był Killian Peier (86,5 m), a dziewiąty Felix Trunz (92,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Pius Paschke (86,5 m).

Awans do finału wywalczył również Jakub Wolny, który po skoku na odległość 85,5 metra zajmował osiemnaste miejsce.

Kacper Juroszek wylądował na 82 metrze i zakończył niedzielny konkurs na trzydziestej ósmej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 8. i 7. belki startowej.

Finałowa walka o zwycięstwo zakończyła się sukcesem Andreasa Wellingera. Niemiec powtórzył sukces sprzed roku, lądując na 87 metrze i pokonując o 0,9 punktu lidera na półmetku, Jana Hoerla (87,5 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Stefan Kraft (87 m), który okazał się lepszy o 0,9 pkt. od sobotniego zwycięzcy, Daniela Tschofeniga (88 m).

Paweł Wąsek w drugiej próbie wylądował na 86 metrze i ostatecznie został sklasyfikowany na piątej pozycji. Spadek na szóste miejsce zanotował z kolei Dawid Kubacki (84 m). Siódmy był Philipp Raimund (87 m), ósmy Pius Paschke (87 m), dziewiąty Karl Geiger (87,5 m), natomiast dziesiąty Alex Insam (92 m).

Jakub Wolny po skoku na odległość 85,5 metra awansował na piętnastą pozycję.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 9. platformy. Z uwagi na ból w kolanie, z oddania skoku zrezygnował Roman Koudelka.

Liderem Letniego Grand Prix pozostał Paweł Wąsek (323 pkt.). Przed finałowym konkursem reprezentant Polski ma 18 punktów przewagi nad Stefanem Kraftem (305 pkt.), 24 pkt. nad Alexem Insamem (299 pkt.) oraz 98 pkt. nad Janem Hoerlem (225 pkt.). Tylko ta czwórka zawodników zachowała matematyczne szanse na końcowy sukces. Siódmy jest Dawid Kubacki (172 pkt.), a ósmy Jakub Wolny (165 pkt.).

Na czele Letniego Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (1253 pkt.) przed Polakami (906 pkt.) i Norwegami (643 pkt.).

Finałowy konkurs indywidualny Letniego Grand Prix 2024 rozegrany zostanie za tydzień, w sobotę 5 października w Klingenthal. Dzień później na Vogtland Arenie (HS140) odbędą się zawody drużyn mieszanych.