Strona główna • Puchar Świata

Limity kombinezonów również zimą. Znamy przepisy FIS

Podczas kończącej się edycji Letniego Grand Prix testowany był system ograniczenia liczby kombinezonów z której mogli korzystać zawodnicy. W ubiegłym tygodniu komisja skoków narciarskich FIS pozytywnie przyjęła efekty zmian i podjęła decyzję o wprowadzeniu limitów również zimą.


Przypomnijmy, iż w związku z majowymi decyzjami FIS, podczas tegorocznej edycji Letniego Grand Prix skoczkowie mogli skorzystać maksymalnie z czterech kombinezonów. Dodatkowe limity zakładały użycie dwóch strojów podczas jednego weekendu, w tym tylko jednego kostiumu w dniu konkursowym.

Sprzęt był dodatkowo odpowiednio oznaczany przez światową federację, która miała być odpowiedzialna za wklejenie termoprasą specjalnych chipów po wewnętrznej stronie kombinezonu. Nowe oznaczenia z daleka przypominają naklejki z logiem FIS, ale włodarze zapewniają, że wszelkie manipulacje z chipami są łatwe do wykrycia.

W minionym tygodniu nad efektami ograniczeń liczby kombinezonów obradowała komisja skoków narciarskich FIS. Zmiany wprowadzone latem zostały pozytywnie przyjęte. Jednocześnie podjęto decyzję o zastosowaniu limitów również zimą, podczas zawodów Pucharu Świata.

Zadowolenia z decyzji nie ukrywa dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile. Włoch już w maju na łamach Skijumping.pl zaznaczał, iż federacja chce dążyć do zrównania szans dla skoczków ze wszystkich reprezentacji. W przeszłości zawodnicy z czołowych nacji mogli wykorzystać nawet 50-60 kombinezonów w ciągu sezonu, podczas gdy outsiderzy mieli przez całą zimę do dyspozycji zaledwie kilka kostiumów.

- Od dawna bardzo ważnym tematem zarówno dla zespołów, jak i dla nas było to, czy uda nam się ograniczyć liczbę kombinezonów. Chodzi o równe szanse, a także oczywiście o redukcję kosztów i zrównoważony rozwój dyscypliny - twierdzi Pertile, cytowany na portalu FIS: - Teraz jest to możliwe dzięki zastosowaniu chipów, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Oczywiście nadal będziemy musieli nabywać doświadczenie z nową technologią w formacie zawodów, ale jest to część całego procesu.

Po zakończeniu obrad do wszystkich reprezentacji narodowych rozesłano dokument zawierający informacje o przepisach związanych z limitem kombinezonów na zimę 2024/2025. Do przygotowanego dokumentu dotarła również redakcja Skijumping.pl.

Chipowanie kombinezonów przez FIS

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie kombinezony skoczków w Pucharze Świata, Letnim Grand Prix oraz na imprezach mistrzowskich (igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, MŚ w lotach) muszą posiadać prawidłowe oznaczenie wykonane przez FIS, aby mogły zostać dopuszczone do zawodów.

Aby kombinezon został odpowiednio oznaczony, musi zostać zaakceptowany przez kontrolera sprzętu FIS. Nawet jeżeli kostium otrzyma oznakowanie, to i tak może zostać sprawdzony w ramach tradycyjnej kontroli sprzętu podczas zawodów i w przypadku naruszenia przepisów jego właściciel zostanie zdyskwalifikowany.

Kombinezon, który zostanie zaakceptowany przez kontrolera sprzętu, otrzymuje specjalne chipy, wprasowane za pomocą termoprasy do wewnętrznej strony stroju w odpowiednio ustalonych miejscach. Kostiumy mężczyzn będą posiadały 7, zaś kobiet - 5 chipów.

Każdy oznaczony kostium otrzymuje odpowiedni numer, który wraz z nazwiskiem właściciela zostaje wpisany do bazy danych FIS. Każdy skoczek może zarejestrować i wykorzystać ograniczoną liczbę strojów w sezonie.

Co ważne, FIS przygotowała również kary w przypadku wykrycia manipulacji w kombinezonie po jego odpowiednim zachipowaniu. Taki kostium zostanie automatycznie dezaktywowany bez żadnej możliwości zastąpienia go inną sztuką. Wykryta manipulacja oznaczać będzie dyskwalifikację zawodnika, zaś celowe zmiany w oznaczonym sprzęcie skutkować będą zgłoszeniem do odpowiednich organów FIS, które mogą zakończyć się dodatkowymi konsekwencjami oraz karami dla sportowca.

Limit kombinezonów na sezon 2024/2025

Zgodnie z decyzjami FIS, w pierwszym zimowym periodzie sezonu zawodnicy będą mogli zgłosić maksymalnie 4 kombinezony. Tym samym skoczkowie podczas pierwszych pięciu weekendów w Lillehammer, Ruce, Wiśle, Titisee-Neustadt i Engelbergu skorzystają wyłącznie z kostiumów, które zgłoszą przed pierwszymi zawodami.

Podobnie jak to miało miejsce latem, zawodników obowiązywać będą również dodatkowe ograniczenia na każdy Puchar Świata w poszczególnej miejscowości. Podczas jednego weekendu skoczkowie będą mogli skorzystać tylko z dwóch kombinezonów ze zgłoszonej wcześniej puli. Ponadto w dniu konkursowym przysługiwać będzie sportowcom wyłącznie jeden kostium. Nie będzie zatem możliwości wymiany sprzętu pomiędzy pierwszą i drugą serią zawodów.

Co ważne, w przypadku dni, w których kwalifikacje bezpośrednio poprzedzają zawody (jak to ma miejsce najczęściej w niedziele), skoczkowie mogą skorzystać tylko z jednego i tego samego kombinezonu zarówno w eliminacjach, jak i samym konkursie.

TCS i Raw Air - razem czy osobno?

Szczególnymi momentami każdego sezonu Pucharu Świata są Turniej Czterech Skoczni oraz Raw Air. Pomimo iż organizatorzy starają się kreować swoje imprezy jako jedno duże wydarzenie w kilku miejscowościach, FIS w kwestii limitów będzie dzielić wspomniane turnieje jako pojedyncze punkty sezonu.

- Nie będziemy łączyć turniejów w ramach ograniczeń kombinezonów. Przykładowo, Turniej Czterech Skoczni będziemy traktowali jako cztery osobne wydarzenia - przyznaje Christian Kathol, kontroler sprzętu FIS w rozmowie ze Skijumping.pl.

Tym samym skoczkowie będą mieli możliwość wymiany dwóch zgłoszonych kombinezonów przed każdym konkursem Turnieju Czterech Skoczni oraz między Oslo i Vikersund w ramach Raw Air.

Nowy period, nowy kombinezon

Koniec każdego periodu będzie dawał możliwość zgłoszenia do używanej puli dodatkowego, nowego oznakowanego kombinezonu. Tym samym podczas Turnieju Czterech Skoczni zawodnicy będą mieli do dyspozycji pięć kostiumów (4+1), zaś podczas pierwszych poturniejowych zawodów w Zakopanem - sześć (4+1+1).

Wyjątkiem w regule będą mistrzostwa świata w Trondheim, zaplanowane na przełom lutego i marca. Przed czempionatem w Norwegii skoczkowie będą mogli zarejestrować nie jeden, a dwa dodatkowe stroje. Zwiększona będzie również pula kostiumów do wykorzystania w trakcie MŚ. Podczas całej imprezy zawodnicy będą mieli do dyspozycji trzy stroje (w przeciwieństwie do dwóch podczas weekendu Pucharu Świata).

Łącznie wszyscy skoczkowie skorzystają podczas sezonu 2024/2025 z maksymalnie 10 kombinezonów. U pań, z uwagi na mniejszą liczbę periodów, do dyspozycji będzie nie więcej niż 9 strojów.

W przyszłości tuż przed igrzyskami olimpijskimi zawodnicy będą mogli zgłosić 3 dodatkowe kombinezony, zaś przed MŚ w lotach - 2 kostiumy (podobnie jak podczas klasycznych mistrzostw świata). Limity wykorzystania strojów na wielkich imprezach będą z kolei prezentować się następująco: 3 na igrzyskach i MŚ oraz 2 na MŚ w lotach. We wszystkich przypadkach obowiązuje limit jednego kombinezonu w dniu konkursowym.

Periody 2024/2025 - mężczyźni:

1. Lillehammer (22.11) - Engelberg (22.12) - 4 zgłoszone kombinezony

2. Oberstdorf (29.12) - Bischofshofen (06.01) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 5)

3. Zakopane (18.01) - Oberstdorf (26.01) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 6)

4. Willingen (31.01) - Sapporo (16.02) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 7)

5. MŚ Trondheim 2025 (26.02-09.03) - 2 dodatkowe kombinezony (łącznie 9)

6. Oslo (13.03) - Planica (30.03) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 10)

Periody 2024/2025 - kobiety:

1. Lillehammer (22.11) - Engelberg (22.12) - 4 zgłoszone kombinezony

2. Ga-Pa (31.12) - Zao (26.01) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 5)

3. Willingen (31.01) - Hinzenbach (23.02) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 6)

4. MŚ Trondheim 2025 (26.02-09.03) - 2 dodatkowe kombinezony (łącznie 8)

5. Oslo (13.03) - Lahti (21.03) - 1 dodatkowy kombinezon (łącznie 9)

Gdy kombinezon ulegnie zniszczeniu

Podczas sezonu zimowego mogą zdarzyć się nieoczekiwane sytuacje. Niewykluczone, iż niektórzy zawodnicy mogą uszkodzić zgłoszone kombinezony, na przykład w wyniku upadku na skoczni. FIS jest jednak przygotowana i na takie przypadki.

- Jeżeli podczas oficjalnych serii skoków dojdzie do uszkodzenia kombinezonów, zniszczone fragmenty mogą zostać wymienione oraz ponownie zachipowane przez kontrolera sprzętu - zapowiada Christian Kathol.

Zgodę na wymianę musi wydać kontroler sprzętu, zatem zawodnicy muszą niezwłocznie poinformować go o defektach natychmiast po wypadku. Wówczas działacz FIS rejestruje zdarzenie w bazie danych i może dać zielone światło na wykorzystanie drugiego, wcześniej zgłoszonego kostiumu, w dniu konkursowym.

Kontroler sprzętu może również wydać zgodę na wymianę kombinezonu w dniu konkursowym jeżeli uzna, że kostium z różnych czynników będzie niezdatny do rywalizacji (np. gdy będzie cały przesiąknięty wodą z powodu intensywnego deszczu lub śnieżycy na skoczni).

Limity kombinezonów również w innych cyklach

Nowe przepisy wejdą w życie nie tylko w Pucharze Świata. Jak poinformowała FIS, limity kombinezonów będą obowiązywały również w Pucharze Kontynentalnym mężczyzn, Pucharze Interkontynentalnym kobiet oraz na Mistrzostwach Świata Juniorów. W zawodach tej rangi skoczkowie będą mogli skorzystać z tylko jednego kostiumu w dniu konkursowym.

Dodatkowo kombinezony muszą być odpowiednio oznaczone przez FIS, chociaż w przypadku PK, PI oraz MŚJ dopuszczalne jest ręczne zamontowanie chipów, a nie wyłącznie przy użyciu termoprasy.