FC w Otepää: Triumf Hamanna, Byrski i Łukaszczyk na podium!

Martin Hamann został zwycięzcą piątkowego konkursu FIS Cup na skoczni Tehvandi (HS97) w Otepää. Reprezentant Niemiec wygrał dzięki skokom na odległość 95 m oraz 96,5 m. Drugie miejsce zajął Szymon Byrski, a trzeci był Łukasz Łukaszczyk. Awans do finału wywalczyło pięciu Polaków.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Martin Hamann. Reprezentant Niemiec wylądował na 95 metrze i na półmetku wyprzedzał o 3,8 punktu Szymona Byrskiego (93 m). Trzecie miejsce zajmował Koreańczyk Jang Sunwoong (93 m), czwarty był Łukasz Łukaszczyk (94,5 m), piąty Tomas Kuisma (94,5 m), a szósty Niki Humml (91,5 m).

W czołowej dziesiątce rundy sklasyfikowani zostali również Jarkko Maatta (93 m), Gorazd Zavrsnik (88,5 m), Kaimar Vagul (90,5 m) i Odd Harald Svenningsen-Fjeld (90 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze trzech reprezentantów Polski. Jan Galica po skoku na 89 metr zajmował jedenastą pozycję. Szesnasty był Marcin Wróbel (86 m), natomiast dwudziesty pierwszy Szymon Jojko (84,5 m).

Michał Obtułowicz oddał skok na odległość 80,5 metra i zakończył piątkowe zawody na trzydziestej drugiej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 8. belki startowej.

W finale Martin Hamann oddał skok na odległość 96,5 metra i tym samym zwyciężył z przewagą 12,4 punktu. Drugie miejsce zajął Szymon Byrski (89,5 m), z kolei na trzecią pozycję awansował Łukasz Łukaszczyk (95,5 m). Tuż za Polakami rywalizację ukończyli Tomas Kuisma (92 m) oraz Sebastian Oestvold (93 m) ex aequo z Kaimarem Vagulem (95 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Niki Humml (91 m), ósmy był Jang Sunwoong (84 m), dziewiąty Odd Harald Svenningsen-Fjeld (92,5 m), zaś dziesiąty - Gorazd Zavrsnik (89,5 m).

Jan Galica w drugiej próbie uzyskał odległość 89,5 metra i zajął trzynastą pozycję. Osiemnasty był Szymon Jojko (90,5 m), a tuż za nim uplasował się Marcin Wróbel (86,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9., 8. i 7. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Julijan Smid (520 pkt.) przed Ulrichem Wohlgenanntem (452 pkt.) i Stefanem Rainerem (440 pkt.). Na siódme miejsce awansował Szymon Byrski (320 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi z trzech konkursów w Otepää. Start zawodów wyznaczono na 15:00 czasu polskiego. Godzinę wcześniej ma rozpocząć się seria próbna.