FC w Otepää: Humml wygrywa, Łukaszczyk drugi!

Niki Humml został zwycięzcą niedzielnego konkursu FIS Cup na skoczni Tehvandi (HS97) w Otepää. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 91,5 m oraz 94 m. Drugie miejsce zajął Łukasz Łukaszczyk. Polacy w komplecie awansowali do finału. Szymon Byrski wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla naszej reprezentacji na pierwszy zimowy period Pucharu Kontynentalnego.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Sebastian Oestvold. Norweg poszybował na 95 metr i na półmetku konkursu wyprzedzał o 1,9 punktu Łukasza Łukaszczyka (94,5 m). Trzeci był Kazach Siergiej Tkaczenko (93,5 m) przed Austriakiem Nikim Hummlem (91,5 m).

Piąte miejsce, ze stratą 2,2 pkt. do podium, zajmował Szymon Byrski (94,5 m), a tuż za nim sklasyfikowany został Jan Galica (94,5 m). Siódmy był Alvin Le (94 m), ósmy - triumfator z piątku i soboty, Martin Hamann (89,5 m), zaś dziesiąty Martti Nomme (92 m). Czołową dziesiątkę zamykał Michał Obtułowicz (92 m).

Szymon Jojko po skoku na 89 metr zajmował dwunastą pozycję. Dwudziesty pierwszy był Marcin Wróbel (85,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 9., 8. i 7. belki startowej.

W finale po zwycięstwo sięgnął Niki Humml, który poszybował na 94 metr. Austriak triumfował z przewagą 4,4 punktu nad drugim Łukaszem Łukaszczykiem (91 m), który trzeci raz z rzędu stanął na podium w Estonii. Trzecie miejsce zajął Sebastian Oestvold (88,5 m). Lider na półmetku wyprzedził Siergieja Tkaczenkę (90 m) i Martina Hamanna (93 m).

Szymon Byrski w drugiej próbie uzyskał odległość 84,5 metra i ostatecznie zajął szóstą pozycję, tuż przed Janem Galicą (85,5 m). Ósmy był Martti Nomme (92,5 m), dziewiąty Michał Obtułowicz (89,5 m), a dziesiąty Tuomas Kinnunen (91,5 m).

Szymon Jojko (84,5 m) ukończył rywalizację na osiemnastym miejscu. Dwudziesty drugi był Marcin Wróbel (87 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9. i 8. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Julijan Smid (520 pkt.) przed Ulrichem Wohlgenanntem (452 pkt.). Szymon Byrski (440 pkt.) awansował na trzecie miejsce, ex aequo ze Stefanem Rainerem (440 pkt.).

Zawody w Otepää zakończyły drugi period sezonu FIS Cup. Dodatkowe miejsca startowe na konkursy zimowego Pucharu Kontynentalnego w Zhangjiakou i Ruce wywalczyły reprezentacje Niemiec, Austrii i Polski. Autorem powiększenia kwoty dla naszego zespołu został Szymon Byrski.

Kolejne zawody FIS Cup rozegrane zostaną już na śniegu, 7-8 grudnia w szwajcarskim Kanderstegu (HS106).