LGP w Klingenthal: Niemcy triumfują w mikście, Polska ósma

Reprezentacja Niemiec powtórzyła sukces sprzed roku i wygrała konkurs drużyn mieszanych, zamykający sezon Letniego Grand Prix 2024 na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Drugie miejsce zajęła Norwegia, a trzecie Austria. Polska zakończyła rywalizację na ósmej pozycji.

W pierwszej serii konkursowej nie zawiedli główni faworyci. Norwegia po skokach Thei Minyan Bjoerseth (132 m), Halvora Egnera Graneruda (131 m), Eirin Marii Kvandal (133 m) oraz Mariusa Lindvika (139 m) prowadziła z przewagą 2 punktów.

Na drugiej pozycji, z nieznaczną stratą do liderów, plasowali się Niemcy w składzie: Selina Freitag (124 m), Pius Paschke (138 m), Katharina Schmid (136,5 m) i Andreas Wellinger (131,5 m).

Trzecie miejsce na półmetku rywalizacji zajmowała Japonia. Yuki Ito (139 m), Ren Nikaido (127,5 m), Nozomi Maruyama (127 m) i Ryoyu Kobayashi (135 m) posiadali przewagę 2,2 punktu nad czwartą Austrią.

Na piątej pozycji sklasyfikowana została Słowenia, szósta była Francja, a siódme Włochy.

Awans do finału wywalczyła reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni zajmowali ostatnią pozycję po skoku Natalii Słowik (99,5 m). Następnie Dawid Kubacki (125 m) podniósł nasz zespół o jedną lokatę. Awans na ósme miejsce wywalczyła Anna Twardosz (119 m), zaś wspomnianą pozycję utrzymał Paweł Wąsek (133 m).

Po pierwszej rundzie udział w zawodach zakończyły zespoły Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Finlandii.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 23. i 20. (panie) oraz 10. (panowie) belki. Eirin Maria Kvandal na życzenie trenera oddała swój skok z 18. platformy.

Finał do samego końca stał pod znakiem walki o zwycięstwo. Ostatecznie rzutem na taśmę po wygraną sięgnęli Niemcy - Selina Freitag (136 m), Pius Paschke (142,5 m), Katharina Schmid (127,5 m) i Andreas Wellinger (135 m).

Długo na prowadzeniu w konkursie znajdowała się Norwegia za sprawą prób Thei Minyan Bjoerseth (135,5 m), Halvora Egnera Graneruda (139 m) i Eirin Marii Kvandal (130 m). Finałowy skok Mariusa Lindvika (130 m) okazał się jednak zbyt krótki i oznaczał dla faworytów przegraną o 3,6 punktu z Niemcami.

Walkę o trzecie miejsce wygrała reprezentacja Austrii. Zespół w składzie: Lisa Eder (136,5 m), Jan Hoerl (133 m), Jacqueline Seifriedsberger (127 m) oraz Daniel Tschofenig (131 m) wyprzedził czwartą Japonię różnicą 21,3 punktu.

Na piątym miejscu rywalizację ukończyła Słowenia przed Włochami i Francją.

Polacy ani przez moment nie zmienili swojej pozycji w konkursie. Tym samym Natalia Słowik (102,5 m), Dawid Kubacki (125,5 m), Anna Twardosz (101 m) i Paweł Wąsek (131 m) ukończyli zawody w Klingenthal na ósmym miejscu.

Rundę finałową przeprowadzono z 23. i 20. (panie) oraz 10. (panowie) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów u mężczyzn najlepszy okazał się Pius Paschke (138 m i 142,5 m) przed Ryoyu Kobayashim (135 m i 138 m) i Danielem Tschofenigem (131 m). Ósmy był Paweł Wąsek, z kolei czternasty Dawid Kubacki.

Wśród pań najwyższe noty punktowe uzyskały Eirin Maria Kvandal (133 m i 130 m), Katharina Schmid (136,5 m i 127,5 m) i Yuki Ito (139 m i 134 m). Czternaste miejsce zajęła Anna Twardosz, zaś szesnaste - Natalia Słowik.

Klasyfikację Letniego Pucharu Narodów mężczyzn wygrali Austriacy (1490 pkt.). Drugie miejsce zajęli Norwegowie (1064 pkt.), a trzecie Polacy (940 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało osiemnaście reprezentacji narodowych.

W kobiecym Letnim Pucharze Narodów zwyciężyły Japonki (872 pkt.) przed Włoszkami (628 pkt.) i Słowenkami (605 pkt.). Polki z dorobkiem 103 punktów zajęły dwunastą pozycję w gronie piętnastu sklasyfikowanych ekip.

Inauguracja nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędzie się za niespełna siedem tygodni, 22-24 listopada na Lysgaardsbakken (HS140) w Lillehammer. Rywalizacja rozpocznie się, tak jak dziś zakończył się letni cykl, konkursem drużyn mieszanych.