Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Trondheim (HS102): Program zawodów. O której konkursy? Gdzie będzie transmisja?

Po ponad 3 miesiącach dotychczasowych zmagań o punkty Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn i kobiet przyszedł czas na najważniejszą imprezę sezonu 2024/25 – mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w norweskim Trondheim. Na początek czekają nas konkursy odbywające się na normalnym obiekcie Granåsen (HS102).

GDZIE NASTĘPNE ZAWODY?

Pierwsze konkursy tegorocznej edycji światowego czempionatu odbędą się na normalnej skoczni w Trondheim. To norweskie miasto już po raz drugi w historii będzie gościło uczestników mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Po raz ostatni miało to miejsce w 1997 roku. Wówczas złote medale w zawodach indywidualnych wywalczyli Fin Janne Ahonen (skocznia normalna) oraz Japończyk Masahiko Harada (duża skocznia). Drużynowymi mistrzami świata zostali wtedy Finowie.

Zarówno normalna, jak i duża skocznia, należące do kompleksu Granåsen, zostały w 2021 roku rozebrane. Natomiast w ich miejsce wybudowano całkowicie nowe obiekty, które już w sezonie 2023/24 były areną zmagań uczestników zawodów Pucharu Świata.

Punkt konstrukcyjny normalnej skoczni w Trondheim jest usytuowany obecnie na 94. metrze, podczas gdy jej rozmiar to 102 metry. Rekord obiektu wynosi natomiast 106 metrów. Tak daleko poszybował Japończyk Ryoyu Kobayashi (12.03.2024).

W JAKIM SKŁADZIE POLACY WYSTARTUJĄ NA MŚ W TRONDHEIM?

Do kadry, która została desygnowana na mistrzostwa świata w Trondheim, trener Thomas Thurnbichler nominował pięciu zawodników. Są to: Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła – zdobywca złotych medali na skoczni normalnej podczas dwóch ostatnich edycji światowego czempionatu (Oberstdorf 2021, Planica 2023). Z uwagi na fakt, iż wiślanin jest aktualnym obrońcą tytułu mistrza świata, Biało-Czerwoni będą mogli także wystawić do udziału w kwalifikacjach na 102-metrowym obiekcie wszystkich pięciu powołanych skoczków.

Podczas rywalizacji w czwartkowych kwalifikacjach do konkursu kobiet zobaczymy także trzy reprezentantki Polski: Annę Twardosz, Nicole Konderlę oraz debiutującą na światowym czempionacie Polę Bełtowską.

Na mistrzostwach świata, które odbywały się w Trondheim w 1997 roku, swój życiowy sukces w konkursie na skoczni normalnej osiągnął Robert Mateja. Reprezentant Polski zajął wówczas rewelacyjne 5. miejsce, tracąc do brązowego medalisty – Austriaka Andreasa Goldbergera – zaledwie 3 punkty. Czternasty w tamtym konkursie był Adam Małysz, a w czołowej „30” znalazł się jeszcze Wojciech Skupień (18. lokata).

O KTÓREJ ZAWODY?

W ramach zmagań na tegorocznych mistrzostwach świata w Trondheim, na normalnej skoczni Granåsen odbędą się łącznie trzy konkursy. 28 lutego oraz 1 marca odbędą się odpowiednio konkurs indywidualny i konkurs drużynowy kobiet. Natomiast na 2 marca zaplanowano zawody indywidualne mężczyzn.

Czwartek, 27.02.2025

19:30 - Seria próbna kobiet (HS102)

20:30 - Kwalifikacje kobiet (HS102)

Piątek, 28.02.2025

13:00 - Seria próbna kobiet (HS102)

14:00 - Konkurs indywidualny kobiet (HS102)

17:00 - Oficjalny trening mężczyzn (HS102)

Sobota, 01.03.2025

16:00 - Seria próbna kobiet (HS102)

17:00 - Konkurs drużynowy kobiet (HS102)

19:15 - Seria próbna mężczyzn (HS102)

20:30 - Kwalifikacje mężczyzn (HS102)

Niedziela, 02.03.2025

16:00 - Seria próbna mężczyzn (HS102)

17:00 - Konkurs indywidualny mężczyzn (HS102)

GDZIE BĘDZIE MOŻNA OBEJRZEĆ TRANSMISJĘ Z ZAWODÓW?

Transmisje z konkursów mistrzostw świata na normalnej skoczni w Trondheim będzie można obejrzeć na żywo na antenach TVN, Eurosportu oraz platformy Max.

CZWARTEK – KWALIFIKACJE KOBIET (HS102):

20:15 - Eurosport 1

20:15 - Max

PIĄTEK – KONKURS INDYWIDUALNY KOBIET (HS102):

13:45 - Eurosport 1

13:45 - Max

SOBOTA – KONKURS DRUŻYNOWY KOBIET (HS102):

16:45 - Eurosport 1

16:45 - Max

SOBOTA – KWALIFIKACJE MĘŻCZYZN (HS102):

20:00 - Eurosport 1

20:20 - Max

NIEDZIELA – KONKURS INDYWIDUALNY MĘŻCZYZN (HS102):

16:30 - Eurosport 1

16:40 - TVN

16:50 - Max

WYNIKI NA ŻYWO

Wyniki ze wszystkich serii treningowych, kwalifikacji oraz konkursów MŚ na normalnej skoczni w Trondheim będziecie mogli śledzić na bieżąco za pośrednictwem relacji LIVE:

Śledź wyniki na żywo za pośrednictwem relacji LIVE Berkutschi >>

Śledź wyniki na żywo za pośrednictwem relacji LIVE FIS >>

CZY ZAWODY SIĘ ODBĘDĄ? JAKA BĘDZIE POGODA?

W porze rywalizacji skoczków i skoczkiń w ramach MŚ na normalnej skoczni w Trondheim, wiatr ma osiągać średnią prędkość 2-3 m/s w czwartek, 2-4 m/s w piątek, 4-6 m/s w sobotę oraz 5 m/s w niedzielę. Temperatura powietrza ma wynosić od +2°C do +6°C. W piątek i niedzielę mogą wystąpić także opady deszczu.