Rosyjska Malinka?
Współfinansowanie budowy Malinki miałby być jednym z etapów narodowego programu odbudowy i rozwoju skoków narciarskich w Rosji. Do takiego kroku zmusił działaczy fatalny stan rosyjskich obiektów, z których żaden w tej chwili nie nadaje się do uprawiania tego sportu a budowa nowej skoczni pochłonęłaby ogromne pieniądze. Dodatkowym bodźcem takiej inwestycji jest znaczna odległość wszystkich rosyjskich skoczni od miejsc rozgrywania zawodów Pucharu Świata.
Przyczyny takiej decyzji wyjaśnił Prezes Rosyjskiego Związku Narciarskiego, Borys Fiodorowicz: "Wraz z przyjściem trenera Steierta pojawiła się szansa na szybkie wydźwignięcie rosyjskich skoków na bardzo wysoki poziom. Niestety w Rosji nie dysponujemy odpowiednią bazą. Nie ma jej także w dawnych republikach. Najbliższy kraj to Polska, z chęcią poślemy naszych zawodników na treningi z najlepszym w tym stuleciu skoczkiem świata. Adam Małysz to firma sama w sobie. A pomoc w budowie skoczni w jego rodzinnym mieście traktujemy jako sprawę honoru."
Propozycja Rosjan wydaje się być bardzo ciekawa, mieliby oni w połowie pokryć koszty budowy skoczni w Wiśle Malince, ale w zamian oczekiwaliby możliwości trenowania na tym obiekcie w każdej chwili. Nasi wschodni sąsiedzi stawiają jednak jeden warunek - skocznia ma być gotowa najpóźniej w październiku tego roku, bowiem już na początku listopada drużyna Steierta chciałaby rozpocząć przygotowania do olimpijskiego sezonu.
Na tej współpracy skorzystałaby również strona Polska. Zastrzyk gotówki z Rosji przyspieszyłby znacznie budowę skoczni i już od przyszłego sezonu nasi zawodnicy mieliby do dyspozycji dwie duże skocznie w kraju.
Duży wpływ na decyzję Rosjan miał trener Wolfgang Steiert: "Na początku chciałem współpracować z Hinterzarten. Jednak istnieje tam tylko skocznia K90. Doszedłem ponadto do wniosku, że w Polsce przy tak znakomitej atmosferze dla skoków znajdziemy równie dobrą bazę dla rozwoju skoków rosyjskich. Skocznia w Wiśle jest bardziej realna od planów budowy w Moskwie czy innym miejscu w Rosji. Dodatkowa zaleta to możliwość podpatrywania Adama Małysza i innych polskich skoczków. Jakub Janda także chętnie zagląda na polskie skocznie..."
Wolfgang Steiert, w imieniu Rosyjskiego Związku Narciarskiego, przeprowadził już pierwsze nieoficjalne rozmowy z Pawłem Włodarczykiem podczas zawodów w Zakopanem. Prezesowi PZN pomysł bardzo się spodobał i wysunął nawet wniosek do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o organizację zawodów Pucharu Świata w Malince w następnym sezonie. Jednak w odpowiedzi Walter Hofer poinformował, że według regulaminu FIS, na nowym obiekcie należy najpierw w ramach przetarcia zorganizować zawody mniejszej rangi, na przykład Puchar Kontynentalny. Zatem istnieją duże szanse na to, że również za rok Polska będzie organizatorem zawodów COC, tym razem jednak na nowym obiekcie w Malince.
O dalszym rozwoju tej ciekawej inicjatywy będziemy informować na bieżąco.